Lifestyle Portal
  •   ३१ बैशाख २०७८, शुक्रबार

सुडानमा राष्ट्रपतिलाई नै आतंकवादलाई प्रश्रय दिएको आरोप

२१ बैशाख २०७६, शनिबार ११:००

यस्ता घटना अत्यन्त न्यून हुने गर्दछ जहाँ राष्ट्रपतिलाई नै आफ्नै देशभित्र आतंकवादलाई लगानी गरेको या युद्धलाई उब्जाएको अनि आतंकवादलाई प्रश्रय दिएको आरोप लाग्दछ । तर सुडानमा अहिले यस्तै भएको छ । गत महिनामात्रै अपदस्त राष्ट्रपति ओमर अल वशिरलाई मानव अधिकार हनन्, सामुहिक हत्या र कालो धनलाई सेतो बनाँउदै आतंकवादलाई लगानी गरिएको आरोप छ ।
बिहिवार सुडानको प्रान्तिय सञ्चार माध्यम सुआनले जनाएअनुसार सुडानी राष्ट्रपतिले कालो धन सेतो बनाएको र आतंकवादमा लगानी गरेको यथेष्ट प्रमाणहरु भेटिएको छ । राजधानी खार्तुममा हजारौं प्रर्दशनकारीहरु भेला भएका छन्, गत महिनामात्रै सुडानी सेनाले राष्ट्रपति बशिरलाई अपदस्त गरेको हो, बशिरलाई अन्तराष्ट्रिय अदालतमा रिट परेको छ जस्मा उनलाई सामुहिक हत्या र डार्फरको युद्धमा मानव अधिकार हननका घटनाहरुमा यथेष्ट प्रमाणका साथ सुनुवाईका लागि आव्हन पनि गरिएको पाइन्छ ।

सुडानी अधिकारीहरुले वशिरको निवासमा गत महिना १०० मिलियन अमेरिकी डलर नगद भेटेका थिए र उक्त नगदको श्रोत खुल्न पनि सकेन । सन् १९९२ देखि १९९६ सम्म सुडानले अलकायदाका नेता ओसामा विन लादेनलाई शरण दिएको थियो, राष्ट्रपति बशिरलाई प्रतिपक्षले निकै लामो समयदेखि भ्रष्टाचार र आतंकवादलाई प्रश्रय दिएको आरोप लगाइरहेको छ । उनलाई ईस्लामीक नेता हसन अल तुराबीसंगको निकटताका कारणले झनै आरोप लगाइएको बताइन्छ, सन् १९८९ देखि बशिरको सुडानमा वर्चस्व रहेको थियो । सन् १९८९ मा निरकुंश ईस्लामीक सेनाहरुको अगुवाईमा सुडानमा शाषनको बागडोर बशिरको हातमा परेको हो ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौं – शास्त्र र आयुर्वेदमा दिनको समय काम गर्नका लागि अनि राति चाहिँ सुत्नका लागि निर्धारण गरेका छन् । तर

बामाको । मालीकी एक महिलाले एकैपटक ९ सन्तानलाई जन्म दिएकी छिन् । २५ वर्षीया हलिमा सिसेले मोरक्कोको एक अस्पतालमा ९

काठमाडौं। अमेरिकामा एक जोडी जुम्ल्याहा दिदीबहिनी हरेक काम एकसाथ गर्ने गर्छन् । ब्रिटनी र ब्रायना डीन नामका यी जुम्ल्याहा दिदीबहिनीले

रिस कति हानीकारक छ ? कति नोक्सान पुर्याउँछ ? त्यो धेरैले आफ्नो जीवनमा अनुभव गरेकै हुन्छ । पारिवारिक जीवन विघटन