‘मोटर न्यूरोन डिसअर्डर’ कस्तो रोग हो?


मोटर न्यूरोन विकारहरू (MNDs) एक नैदानिक र pathologically न्यूरोलॉजिक रोगहरूको समूह हो जसमा मोटर न्यूरोन्स को प्रगतिशील  degeneration हुन्छ| तिनीहरू प्रगतिशील न्यूरो degeneration को दुर्लभ तर गम्भीर र अपरिहार्य रूप हो।तिनीहरू प्रायजसो  sporadic वा  hereditary हुनछन्। यो निम्न दुई मोटर न्यूरोन्स  मध्ये कुनै एक वा दुबै प्रभाभित भयेर हुने गर्छ|

१… माथिल्लो मोटर न्यूरोन्स

२… तल्लो मोटर न्यूरोन्स 

मोटर न्यूरॉन्स तंत्रिका कोशिका हुन् जुन मांसपेशिहरु लाई बिजुली आउटपुट सिग्नल पठाउँछ र मांसपेशिहरु को क्षमता लाई प्रभावित गर्दछ।

मोटर न्यूरोन रोग (MND) कुनै पनि उमेरमा देखा पर्न सक्छ, तर प्रायः धेरै रोगहरु 40 वर्ष भन्दा बढी उमेरमा पत्ता लाग्ने गर्छ | यसले स्त्रीहरूलाई भन्दा बढी पुरुषलाई असर गर्छ| यो रोगको सबैभन्दा साधारण प्रकार, Amyotrophic lateral sclerosis  (ALS)  हो|

प्रसिद्ध अंग्रेजी भौतिक वैज्ञानीक स्टीफन हककिङले आफ्नो जीवनको कयौ दसक  ALS का साथ बिताएका थिये| 

 MND मा शरीरका सबै मांसपेशिहरु को प्रगतिशील रुपमा कमजोरी हुन्छ जसले अन्तमा साँस फेर्न सक्ने क्षमतालाई समेत असर गर्छ | यो रोग पत्ता लागेको समय देखि 3 वर्ष देखि 10 बर्ष भन्दा लामो समय सम्म मानिसहरु बाच्न सक्छन| अहिले सम्म यो रोग को कुनै उपचार छैन, तर सहायक उपचारले जीवनको गुणस्तर सुधार गर्न सक्छ।


Loading comments...