Lifestyle Portal
  •   २३ जेष्ठ २०८०, मंगलवार

भारतीय चुनावका म्यान अफ द म्याच

११ जेष्ठ २०७६, शनिबार ०७:००


रणनिति अनि तथ्याकंशास्त्रको भारतीय चुनावमा निकै ठूलो चलखेल हुने गर्दछ, नरेन्द्र मोदी यि सबै कुराका कुशल खेलाडी मानिन्छन् । सही समयमा सही कुरा उठाउने, जनता र भीडलाई जुरुक जुरुक पार्न सक्ने भाषण गर्ने अनि सबैको साझा कुरालाई मुद्धा बनाएर अघि बढ्न विश्वले मोदीसंग सिक्दैछ ।

यसै क्रममा धेरैजसो पर्दापछाडि रहने तर मोदीको जीतका रणनितिहरु तयार गर्ने एकजना व्यक्तिलाई आज हामीले प्रस्तुत गर्न चाह्यौं । स्मरण रहोस्, विश्वको सर्वाधिक ठूलो प्रजातन्त्रको अभ्यास गरिरहेको देश भारतको २ वटा लोकसभा श्रृखलाका चुनावका विजेता पार्टी भाजपा विश्वकै सर्वाधिक ठूलो राजनैतिक दल हो । सन् १९२१ मा चीनमा गठन भएको कम्यूनिष्ट पार्टी अफ चाईनालाई उछिनेको यस पार्टी आजको मितीमा विश्वको सर्वाधिक ठूलो राजनैतिक संगठन हो ।

सन् २०१५ मा ८८ करोड सदस्यता दर्ता भएको यस दल को सदस्यता सन् २०१४ सम्म केवल ३ करोड ५० लाख मात्र थियो । सन् १९८० मा अमित शाह र नरेन्द्र मोदीको यूगल नेतृत्वमा दर्ता भएको यस दलमा मोदीको जीत पछाडिका रणनितिहरु अमित शाहले नै तयस गर्दछन् । उत्तर प्रदेश, वेस्ट वंगाल, विहार लगायतका भाजपाका कमजोर ठाँउमा पनि जीत हुने गरि अमित शाहले कस्तो रणनिति बनाए त?
अहिले विश्व राजनितिका अब्बल खेलाडीहरु पनि छक्क छन् । चुनावी अभियानको अनुहार मोदी होलान् तर हरेक क्रियाकलाप र मुद्धाका दिमाग भनें अमित शाह नै हुन्, धेरै पत्रिका र मिडियाहरुले बताँउदै आएका छन् ।
गुजरातको साखेज बाट सन् १९९७, १९९८, २००२ र २००७ मा लगातार ४ पटक चुनाव जितेका शाह गुजरातकै नारायणपुराबाट सन् २०१२ मा एमपी पनि भएका हुन् । सोहराबुद्धिन शेखको हत्या अनि न्यायधिश लोयाको हत्याकाण्डमा कारागारमा समेत गएका शाह आफ्नो शक्ति र रणनितिका कारणले हरेक कोण अनि कारणबाट भाजपाका पितामह भइरहे । भनिन्छ पार्टीमा मोदीको भन्दा धेरै शाह को प्रभाव छ ।
गुजरातको गान्धीनगरबाट लालकृष्ण आडवाणी भन्दा धेरै क्रेजका साथ जितेका शाह सन् २०१४ को पनि चुनावी कुशलताका नेपथ्यका योजनाकार हुन् । वेस्ट वंगाल, उडिसा लगायतका ठाँउहरुमा भाजपाको कमजोर अवस्थितीलाई वलियो बनाउन यिनको योगदान अतुलनीय छ ।
यसवर्षको मोदीको चुनावी नारा मेरा बुथ सबसे मजबुत पनि शाह कै योजना हो । अमित शाह ५४ वर्षका भए, यस वर्ष पनि उनी क्लीएर र अनडिस्प्युटेड म्यान अफ द म्याच मानिएका छन् ।
सुयोग ढकाल
लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाण्डौ । काठमाण्डौमा गत आइतबार सम्पन्न भारतको प्रतिष्ठित ‘क्याप्टिभेटिङ क्रिएसन अवार्ड २०२३’को छैठौं संस्करणमा वरिष्ठ कलाकार हरिवंश आचार्य, विशिष्ट संगीतकार

‘मेरो गाउँ, मेरो ठाउँ’ भिडियो च्यालेन्ज २०२३ का लागि विभिन्न दस विधामा ७० वटा वृत्तचित्र मनोनयन भएका छन् । देशैभरबाट

सोलुखुम्बु — नेपालका लागि भारतीय राजदूत नवीन श्रीवास्तवले सोलुखुम्बुमा ध्यान केन्द्र र गुम्बाको शिलान्यास गर्नुभएको छ। बुद्ध जयन्तीका अवसरमा राजदूत

जारी फिल्म सुखद रुपमा चलिरहेको छ । हिजो छोरीको स्कुल जानु पर्ने थियो ब्यस्तताले जान पाईन । नानीको आमालाई छोरीसँग