Lifestyle Portal
  •   १९ जेष्ठ २०८०, शुक्रबार

दुर्योधनको विलाप, महाभारत कथा

२८ जेष्ठ २०७६, मंगलवार ०७:०२


दुर्योधनले आफुलाई धर्म र अधर्मको बारेमा थाहा भएको र धर्मको पक्षमा लाग्न चाहने भएपनि आफु अधर्मतिर आकर्षित भएको स्वीकार गर्दछन् । आफ्नो पक्ष र पथमा धर्मको उज्यालो नभएको स्वीकारोक्ति संगै आफु अधर्मको फल भोग्न पनि शुरुदेखि नै तयार भएको उन्को सोच रहन्छ । अर्जुन पनि यस कुरामा चकित नै हुन्छन्, मान्छे आफ्नो ईच्छा ले या बाध्यता अनि परिस्थितजन्य कुराले अधर्ममा लाग्छन् त ? अर्जुनले यस प्रश्न गीतामा कृष्णलाई सोधेको पाइन्छ । मान्छेको अवस्थिती र ब्यबहारको निकट अध्ययन र बिष्लेषण गर्नुभएका कृष्णले धर्म र अधर्मको चयनमा मान्छेको भूमिका बिषयमा निकै गहन र चित्तपर्दो उत्तर दिनुभएको पाइन्छ । अधर्म मान्छेलाई बाध्यतामा पारेर गरिने कुरा हैन्, मान्छे भित्रको रजगुण र चाहना, वासना र क्रोधले अधर्म निम्त्याँउदछ, कृष्णले उत्तर दिनुहुन्छ ।

राम्रो र नराम्रो कुरामा कुनै बाहिरी तत्वको बाध्यताले मान्छेलाई निर्धारण गरेको हुँदैन । जीवनको अर्थ नै चाह, क्रोध र लालचकाट माथि आएर केहि कुरा प्राप्त गर्न या स्वभाव सुन्तुष्ट पार्न अधर्म गर्ने गल्तीबाट जोगिनुमा छ, कृष्णको उत्तर यस्तो हुन्छ । हरेक मान्छेले आफुभित्र आफुतत्व र आफ्नो महत्वलाई आगो झैं पालेको हुन्छ, यस आगोको लप्को जति बढ्दै गयो क्रोध र अधर्म उति बढ्दै जान्छ ।
जसरी धुलो लागेको ऐनाले प्रतिबिम्ब स्पष्ट देखाँउदैन, त्यस्तै अहंकार र आफुतत्वको आगो पालेको मान्छेले आत्म ज्योतिको परावर्तन गर्न सक्दैन ।

सुयोग ढकाल
लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

विक्रम संवत् २०७९ को पहिलो सूर्य ग्रहण (Surya Grahan – Solar eclipse of April 30, 2022) बैशाख १७ गते मा

काठमाण्डौ । २०७९ सालमा विवाह र व्रतबन्धका लागि प्रशस्तै लगनहरु जुरेका छन् । ‘नेपाल पञ्चांग निर्णायक विकास समिति’का अनुसार नयाँ

आज छठको तेस्रो र मुख्य दिन आज साँझ अस्ताउँदो सूर्यको पूजाआरधना गरी अर्घ दिइँदैछ । भोलि उदाउँदो सूर्यलाई अर्घ दिएपछि

सूर्यको उपसनाको चाड छठ पूजाको रौनक देशका अधिकांश भागमा छाएको छ । तराईका सबै ठाउँहरुमा छठ पर्वलाई ब्यापक तयारीका साथ