Lifestyle Portal
  •   २१ माघ २०७९, शनिबार

ट्रम्पले अन्तत कार्यकारी निर्देशमा गरे हस्ताक्षर, टिक-टक, वि-च्याट जस्ता एपलाई पर्नसक्छ अप्ठेरो

२४ श्रावण २०७७, शनिबार ०१:२०

लोकप्रिय

अमेरिका, २४ साउन, २०७७ । संयुक्त अधिराज्य अमेरीकाका राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पले बिहिबार एक कार्यकारी निर्देशमा हस्ताक्षर गरेका छन् । त्यस कार्यकारी निर्देशमा अमेरिकीहरुलाई ४५ दिनभित्र चिनियाँ एप्लिकेशनहरुबाट कारोबार रोक्नका लागि आग्रह गरिएको छ । तपाईंलाई यो पनि जानकारी रहोस् की टिक-टकको अमेरिकी अप्रेशन खरिद गर्ने प्रक्रियामा माइक्रोसफ्ट लागेको छ ।

अमेरिकी राष्ट्रपति ट्रम्पको यो कदमको पछाडी राष्ट्रीय सुरक्षाको कारण बताएका छन् । यस घटनाले वी-च्याटको पेरेन्ट कम्पनी टेनसेन्टको अमेरीकी अप्रेशनमा समेत शंका उत्पन्न गर्दछ । टेन्सेन्ट संसारकै सबैभन्दा धनी कम्पनिहरुमध्येको एउटा हो जसले इन्टरनेट गेमिङ प्लाटफर्ममा अग्रणी रहेको छ ।

अमेरिकाले गत साता घोषणा गरेको प्रतिबन्धहरुका कारण टेन्सेन्टको शेयर मूल्य खस्किने श्रृंखला चलिरहेको छ । हङकङमा टेन्सेन्टक शेयर १० प्रतिशतले ओरालो लागेको छ भने बजार पूजीकरण अनुसार कम्पनीले ५० अर्ब डलरको ठूलो नोक्शानी बेहोर्नुपरेको छ । अन्य एशियाली बजारहरुमा पनि केही न केही शेयर मूल्य ओरालो लागेकै छन् । लगानीकर्ताहरु दुई ठूला आर्थिक शक्तीहरुबिचको बढ्दो तनावका कारण चिन्तित देखिन्छन् । सम्भावित आक्रामक ब्यापार युद्ध नै उनीहरुको चिन्ताको विषय हो ।

अमेरिकी राष्ट्रपति ट्रम्पले जारी कार्यकारी निर्देशमा भनेका छन्, “टिक-टकले स्वतः आफ्नो प्रयोगकर्ताको धेरै जानकारीहरु संकलन गर्ने गर्दछ । जसमा इन्टरनेट तथा ठेगानासँग सम्बन्धीत जानकारीहरु लगायत ब्राउजिङ एवम् सर्च हिस्ट्री जस्ता नेटवर्क सम्बन्धी गतिविधिहरु शामेल छन् ।” त्यसमा भनिएको छ कि चीनले त्यसरी संकलन गरिएको डाटाहरुको उपयोग अमेरिकी सरकारी कर्मचारीहरु तथा ठेकेदारहरुको ठेगाना थाहा पाउन तथा आफ्ना नागरिकहरुलाई ब्ल्याकमेल गर्न तथा अन्य कम्पनीहरुको जासूसी गर्नका लागि प्रयोग गर्नेछ ।

यता चीनले अमेरिकी राष्ट्रपति ट्रम्पले चालेको यो कदमको आलोचना गरेको छ । चीनले यो कदमलाई “मनोमानी राजनीतिक हेरफेर तथा दमन” को संज्ञा दिएको छ भने “अमेरिकी उपयोगकर्ताहरु तथा कम्पनिनीहरुलाई यसको बोझ उठाउने पर्नेछ” भन्ने आशयको प्रतिक्रिया जनाएको छ ।

अगस्टको पहिलो दिन नै अमेरिकी राष्ट्रपति ट्रम्पले सम्भावित कार्यकारी निर्देश जारी हुनसक्नेबारे जानकारी सार्वजनिक गरेका थिए ।

सम्बन्धीत समाचारः

अमेरिकी राष्ट्रपति ट्रम्पले २४ घण्टाभित्र Tik-Tok बन्द गर्नसक्ने, प्रविधिमार्फत् चीनमाथी अमेरिकाको ठूलो एक्शन

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौँ, १९ पुस :  काठमाडौँ महानगरपालिकाको पुरानो बसपार्कमा निर्माणाधीन काठमाडौँ भ्यूटावर अर्काे वर्ष सञ्चालनमा आउने भएको छ । जलेश्वर स्वच्छन्द

एजेन्सी न्युयोर्क, १९ पुस अमेरिकी अन्तरिक्ष निकाय नासाले भर्खरै नयाँ कक्ष सुरु गर्दा सूर्यको अनौठो र सुन्दर तस्बिर सेयर गरेको

एजेन्सी सीउल, १९ पुस उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले दोस्रो शक्तिशाली सैन्य अधिकारी पाक जोङ चोनलाई पदमुक्त गरेको कोरियाली

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल