Lifestyle Portal
  •   ८ माघ २०७८, शनिबार
फोसिल

कुमार नगरकोटी द्वारा लिखित पुस्तक “फोसिल”को समिक्षा

१८ पुष २०७५, बुधबार १२:२८

मनिषा बि. के- फोसिल, कुमार नगरकोटी द्वारा लिखित आठ लघु कथाको संयुक्त एक संकलन हो । कुमार नगरकोटी ‘अ म्यान फर हिम्सेल्फ’ भनेर चिनिने लेखक हुन् ।यस कथा संग्रहका विसंगतिजन्य हास्यरसले राजनैतिक चेतनालाइ रहस्यात्मकता संग जोडेको पाइन्छ ।
“गिद्दहरुको नाच” शिर्षकको पहिलो कथाले मनुस्य दानवको चेपुवामा परेका सर्वसाधारण (जो बिनाकारण मारिएका थिए) र शताब्दियौ देखि पितृसत्तात्मक समाजको थिचोमिचो तथा अत्याचारमा परेका महिलाहरुको पिडा र बदलालाइ प्रस्तुत गरेको छ । फागुन ७ लाइ प्रजातन्त्र दिवस भनेर चिनिन्छ, उक्त दिन हराएको उखानबिक्रम मल्लको खोजमा उनको बुवाले गरेको योग र यसक्रमक आलौकिल पात्र अनि पात्रहरु घटनाहरुले, पाठकलाइ अवाक बनाउने सामर्थ्य राख्दछन् ।

नेपाली भाषामा अंग्रेजी शब्दको उच्चारण चाख्न पाइन्छ यो पुस्तकमा तब न बास्तविकताको अनुभुती हुन्छ, किनकि हामि पनि साधारणतया शुद्द नेपाली नै बोलि रहेका हुदैनौ ।बोल्ने सैलीअनि जिउने शैलिको नगर्कोटिको कुनै सिमाना नभएको अनुभुती यसर्थ यहा पाइन्छ ।

पुस्तक पढीरहँदा चलचित्रमा जस्तो दृश्य कोलाज र ध्वनी पश्चातको मौनता आभाष गर्न सकिन्छ । उनी प्रकृति, वातावरण अनि जनामानासिकताको सफल अप्रेसन तथा मर्मत कलात्मक तरिकाले गर्न सक्दछन । सबै बौलाएका काठमाडौं बासीहरुको संवादमा गहिरो पिडा मिश्रित हास्यास्पद बार्तालाप पनी भेट्न सकिन्छ । नगरकोटी मेटाफरको पयोग (बिम्ब प्रतिबिम्ब) गर्न माहिर लेखक; गीद्द, लास, मसानघाट, रात आदिको प्रयोगले कथाको स्वरुपमा अतुलनीय योगदान गरेको पाइन्छ ।

बिगतको द्वन्दबारे उनका तिन कथामा प्रचुर उल्लेख गरिएको छ किनभने, अज्ञात, रहस्यमय स्थितिमा उनी कल्पनाको गतिमा लेखिरहेका हुन्छन । उनि सरर एकठाउँबाट घरि मसानघाट पुर्याउछन् , स्तब्ध बनाइदिन्छ्न् , घरि रातको सुनसानमा बिलाइदिन्छ्न । कथा पढिरहदा निरन्तर पढिरहु लाग्दछ, सायद यो खुबी बिरलै लेखकमा रहेको हुन्छ ।

तर, आम पाठकहरुलाई पहिलो पटकमै उनका कथा बुझ्न कठिन छ। यथार्थ र कल्पनाको सम्मिश्रण, जीवित र मृत पात्र बिचको संवाद, कुकुर र मान्छे, गिद्द र मान्छे बिचको संवाद, यथार्थसिद्द सुचित खासमा के गर्न खोजेको बास्तवमा निकै थोरै पाठकले पहिल्याउन सक्दछन । कथामा हास्यरस हुदैथ्यो भने, पाठकले सायद वाहियात लेखक भन्ने ट्याग लगाईदिन्थे होलान । ‘पाण्डुलिपि’ कथामा बाघ पुरुष अहंकारको प्रतिक अनि भालु चमत्कारी सुन्दरी एबं बदनाम भएकी अप्रिलाको ब्याख्याबाट उनि सामाजिक सत्यतालाइ प्रस्तुत गर्दछन । यद्यपी सरल लेखक उनि पक्कै हैनन् । उनको उदासिन, बेचिन्तक फकिर व्यक्तित्वले पनि नवपाठक, युवापाठक, सरिकपाठकहरुको श्रद्दावनत हासिल गर्न सफल छन ।

नगरकोटीको लेखन सैली बर्तमान परिस्थितिमा बडो अराजक बन्दै गएको प्रतित छन् । पाठकलाइ संवेदनामा फसाउन माहिर छन् तर चरम संवेदना सुस्तरी आफै भत्काउछन, असान्दरभिक सन्दर्भ जोडेर । सायद यो ‘खुबि’ पनी कहलाउन सक्दछ, फरक पाठकको निमित्त ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

पृष्ठभूमि सन् २०१५ सेप्टेम्बर २५ मा सम्पन्न संयुक्त राष्ट्रसंघको महासभामा सहभागी विश्वका १९३ राष्ट्रका राष्ट्र तथा सरकार प्रमुखले सन् २०३०

थिएन भनौ भने मास्टर पास भएको कागजको खोस्टो थियो तर त्यो कागजको कदर थिएन त्यहाँ लखर लखर एउटा अफिसबाट अर्को

गोकुलले मतिर हेर्दै भने ‘जे कुरा देखेर आयो अन्त कतै, त्यो आफ्नो घरमा पनि हुनु पर्ने। नयाँ कुनै कुरा देख्यो,

…अनि पात्र ‘क’ मरूञ्जेल हाँस्न थाल्यो । हाँस्ता हाँस्तै उ रून थाल्यो । रूँदारूँदै उ चिच्याउन थाल्यो । खुइलिएर केहीमात्र