पाकिस्तानमा अनर किलिगंको बिरोध गर्नेलाइ निर्मम हत्या


पाकिस्तानको खुल्दो अर्थव्यबस्था अनि समाजको कुरा भइरहँदा अहिले पाकिस्तानमा एउटा यस्ता व्यक्तिको हत्या भएको छ जस्ले पाकिस्तानको वर्तमान शाषन र सुब्यबस्थामा नै बिशाल प्रश्नचिह्न तेस्र्याएको छ ।

त्यहाँको ह्यूमन राइट्स कमिशन अफ पाकिस्तानको रिपोर्ट अनुसार पाकिस्तानमा सन् २०१२ पछि मात्र अनर किलिगंबाट ४९०० भन्दा धेरैले ज्यान गुमाएका छन् । अनर किलिगं एउटा बिभत्स किलिगं हो जहाँ मारिने व्यक्तिका आफन्तले नै निर्ममतापूर्वक उनीहरुलाई मारिदिन्छन् । मुसलमान कानुनको खिलाफ गएका र सामाजिक बिकृती ल्याउन सक्ने कुराहरु गरेका यूयूवतीहरुलाई अनर किलिगंको निशाना बनाइन्छ ।

गत हप्ता पाकिस्तानमा अफ्जल कोहिस्तानीको हत्या गरियो, उनलाई अनर किलिगंको बिरुदमा उत्रिने एकजना निडर मान्छे का रुपमा चिनिन्थ्यो । केहि समयअगावै उनी अवोतावादको प्रह्री कार्यालयमा आफ्नो सुरक्षाका लागि पुगेका थिएर तर दुर्भाग्य प्रहरीहरुले नै उनलाई निर्ममतापूर्वक कुटेर मरणसन्न बनाएर पठाएका थिए । त्यपपछि अफ्जल जसैतसै लुकेर जोगिएर त हिँडे तर दुर्भाग्य गतहस्ता यिनलाई गोली हानेर मारियो ।

अफ्जलको अनर किलिगं बिरुद्धमा जाने आफ्नै पारिवारिक कारण थियो । उनी पलास उपत्यकाका वासिन्दा हुन्, सन् २०१२ मा यिनका दुईजना भाईहरु र अन्य ४ जना महिलाहरु एउटा बिवास समारोहमा हासेर नाचेको भिडियो सामाजिक सञ्जालमा देखा परेको थियो । ति व्यक्तिहरुले यसरी हाँस्दै नाचेको इस्लामीक कानुन बिरुद्ध भएको कनेंर धार्मीक नेताहरुको ठहर भएपछि अफ्जलका भाईहरु र ति महिलाहरुको क्रमैसंग निर्ममतापूर्वक हत्या गरियो । स्थानीय धार्मीक नेता जावेद अजदखेलले भिडियोमा भएका केटा र केटीहरु अलग अलग समुदायबाट भएकोले उनीहरुलाई तत्कालै मार्न जरुरी भएको बताए र लगत्तै महिलाहरुको हत्या भयो र केहि समयमा अफ्जलका भाईहरुको पनि निर्ममतापूर्वक हत्या भयो । यसबिच अफ्जल र उनका भाईहरु ईस्लामावाद सुरक्षाका लागि नपुगेका पनि हैनन तर सरकार र संयन्त्रले उनीहरुलाई मद्धत गर्नु त परै जाओस् राम्रो सुनुवाई र ब्यबहारसम्म गरेन । भाईहरुलाई न्याय दिलाउन अफ्जलले ईस्लामावाद सर्वोच्च अदालत अगाडि नै केहि वर्षअघि धर्ना दिए र प्रेस वक्तव्य पनि निकाले ।

यिनी अनर किलिंग बन्द गराउन चाहन्थे तर त्यपछि नै यिनी पाकिस्तानी प्रहरी र धर्मगुरुहरुको आँखाको तारा बनें । करिब ७ वर्षसम्म आफ्नो ज्यान जोगाँउदै हिँडेको अफ्जलको अभियानमा सरकार र समुदाय सबै उन्लाई मार्न चाहन्थे, अवोतावादको प्रहरीको कुटाई जसोतसो झेलेका अफ्जलले केहि हप्ताअघि सर्वन बजारमा उनीमाथि चलाइएको ४ राउण्ड गोली थाम्न सकेनन् । सुजुकी पिकअप भ्यान भित्र रगतले लतपत अफ्जलको पार्थिव शरीर प्रहरीले बरामद गर्यो । अफ्जललाई अनर किलिगं अन्र्तगल आफ्नै भतिजाले मारेको पाइयो ।


Loading comments...