Lifestyle Portal
  •   २३ जेष्ठ २०८०, मंगलवार

दलाई लामाको पूर्नजन्मका लागि चीनको तयारी

२७ भाद्र २०७६, शुक्रबार ०७:००


यो बहुत गज्जबको कुरा छ, दलाई लामा अहिले ८४ वर्षका भए अनि साथै उन्को स्वास्थमा निकै गडबढीका कुराहरु सामने आएका छन् । अगस्ट १८ मा मिनिसोटा तिव्वतीयन एसोसियनको फेसबुक पेजमा एउटा भिडियो देखापर्यो जस्मा दलाई लामाले आफू आफू ११० वर्ष सम्म बाँच्ने भनी भनेंका थिए । यस भिडियोले निकै सामाजिक सञ्जालमा बजार ततायो । अप्रिल महिनामा दलाई लामा हिमाञ्चल प्रदेशबाट दिल्लीको एउटा निजि अस्पतालमा भर्ना भएका थिए, उन्लाई छातीमा ईन्फेक्शन देखिएको बताइन्छ ।

दलाई लामाले सपनामा तिव्वतका रक्षक गुरु पाल्देन ह्यामोलाई देख्ने गरेको निकै चोटी व्यक्त गर्ने गरेका छन्, तिव्वतका लगभग ३०० वर्ष पुरानो मानिने यि पाल्देन गुरु रक्षकका रुपमा अनि अमुर्त आत्मा र अवस्थितीका कारणले पूजिने गरिन्छन् । दलाई लामा तिव्वती आन्दोलनका मियो हुन् र यस आन्दोलनले चीनलाई निकै हम्मे हम्मे पारेको छ । यसअर्थमा अब चीनले अर्को पुस्ताको दलाई लामाको अवतारको हिमालयको त्यो पार तयारी गरिरहेको पनि समाचार छ । हुन त अहिलेका दलाई लामाले अब अवतार नलिने बताइसकेका छन् र यसो गर्दा तिव्वती आन्दोलन र फ्रि तिव्वत मुभमेन्टमा निकै असर पर्ने भएकाले तिव्वतीहरु माझ नै पनि यस विषयमा निकै असन्तुष्टि नरहेको हैन् । तथापी चीनले अबको दलाई लामाको अवतार बनाउन तिव्वत र निकट क्षेत्रमा १०० बढि भिक्षुहरुलाई तालिम दिइरहेको अपुष्ट खबर पनि छ ।
कम्यूनिष्ट पार्टी अफ चाइनाको मुख्य समाचार बिन्दु ग्लोवल टाइम्सले चीनले ज्यूँदो बुद्धको अवधारणामा धेरै टुल्कुहरुलाई तालिम दिइरहेको समाचार प्रेषण गरेको छ । के अबको १४ औं दलाई लामाको अवतार चीनियाँ नेतृत्वले तय गर्नेछ त ?

स्मरण रहोस् चिनियाँ सरकारले सोसलीष्ट बुद्धिज्मको निकै प्रवर्धन गरिरहेको छ । चीनले तिव्वतमा यसै धारणा अन्र्तगत ग्याल्सेन नोर्वुको नियूक्ति गर्दै आसपारका क्षेत्रमा भिक्षु र शिक्षालयहरुमा विशेष सुपरिवेक्षण गर्न खटाएको छ । नोर्वु स्वयमले पनि आफूलाई यसरी भ्रमणका समयमा आफूलाई दलाई लामाको उत्तरदायीका रुपमा पनि भन्ने गरेका छन् ।

के अब चीनले १५ औं दलाई लामा आँफैं नियूक्त गर्नेछ या गर्न पाउछ त ? आँउदो दलाई लामाको अवतार यदि धर्तिमा पर्दापण हुन्छ भनें त्यो तिव्वती पक्षको हुन्छ या चीनको ?
के अहिलेका दलाई लामाले अब अवतार नलिने घोषणा फिर्ता लिन्छन त ?
भविष्यले बताउनेछ ।

सुयोग ढकाल
लाइभमाण्डु

यो पनि पढ्नुहोला:

भारतले श्रिलंकालाई बेच्न आँटेको विश्वस्तरिय रेलहरु

गुगलले मनायो पाकिस्तानी आमाको जन्मदिन
लण्डनका मेयर सादिक खान

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाण्डौ । काठमाण्डौमा गत आइतबार सम्पन्न भारतको प्रतिष्ठित ‘क्याप्टिभेटिङ क्रिएसन अवार्ड २०२३’को छैठौं संस्करणमा वरिष्ठ कलाकार हरिवंश आचार्य, विशिष्ट संगीतकार

‘मेरो गाउँ, मेरो ठाउँ’ भिडियो च्यालेन्ज २०२३ का लागि विभिन्न दस विधामा ७० वटा वृत्तचित्र मनोनयन भएका छन् । देशैभरबाट

सोलुखुम्बु — नेपालका लागि भारतीय राजदूत नवीन श्रीवास्तवले सोलुखुम्बुमा ध्यान केन्द्र र गुम्बाको शिलान्यास गर्नुभएको छ। बुद्ध जयन्तीका अवसरमा राजदूत

जारी फिल्म सुखद रुपमा चलिरहेको छ । हिजो छोरीको स्कुल जानु पर्ने थियो ब्यस्तताले जान पाईन । नानीको आमालाई छोरीसँग