Lifestyle Portal
  •   २१ असार २०७९, मंगलवार

ति ईराकी युवाहरु जो कहिल्यै फर्किनेछैनन

६ मंसिर २०७६, शुक्रबार ०६:००

यूवा नेता सफा अल सरेको टाउकोको खप्परमा ग्याँसको क्यानीस्टर राखेर उन्लाई मार्न खोजिएको थियो, पछि त्यस क्यानीस्टरलाई ७ घण्टा भन्दा धेरै समय लगाएर निकालियो । तर अक्टोबर २८ को मध्यरातमा लोकप्रीय यूवा नेतालाई अस्पतालमा मृत घोषणा गरियो । अल सरे ईराकका यूवाहरु माझ चर्चित गायक, कवी र संगितकार पनि थिए ।

अक्टोबर १ बाट सत्तारुढ पार्टी र सरकार बिरुद्ध भइरहेको यूवाहरुको प्रदर्शनमा ३०० भन्दा धेरै यूवाहरु मारिइसकेका छन् । एकजमानाको शक्तिशाली, स्पष्ट अनि कडा देश ईराकमा आजभोली भ्रष्टाचार, बेथिती र सरकारको कमजोरी सर्वव्याप्त छ, यूवाहरु सुशासनका लागि आन्दोलनरत छन् तर तिनीहरुलाई सरकारले क्रुरतापूर्वक मार्दै आएको छ । आन्दोलनकारीहरुको शरीरमा दुलो पारेर ग्याँसका क्यानीस्टरहरु हालेर पटाइने गरिन्छ अनि जस्लाई आन्दोलनकारीका रुपमा सरकारले पक्रन्छ उ फर्केर आँउदैन भनेर सबैको साझा बुझाई हुन्छ ।

ईराकको स्वतन्त्र हाईकोर्टको मानव अधिकार बिशेष शाखाले अहिलेसम्म १५०० यूवाहरुलाई मारिसकेको बताएको छ । शुरुमा यूवाहरुले स्वतन्त्रतापूर्वक र शान्तिपूर्ण तठस्त आन्दोलन गरेपनि प्रहरीको दमन अति नै भएपछि कुरा बिग्रदैं गएको देखिन्छ । दु:ख लाग्दो कुरा त यस बिषयमा अन्तराष्ट्रिय समुदायको मौनता बिषयमा छ ।

धेरैजसो आन्दोलनकारी यूवाहरु करिब ९० को दशकमा जन्म भएकाहरु छन् जो ईराकको अस्तव्यस्तताले सर्वाधिक प्रभावित भए, उनीहरुलाई सरकारले चाहिने भन्दा धेरै बल प्रयोग गरेर दमन गरिरहेको छ । अस्पतालमा प्वाल पारिएका शरीरबाट ग्याँसको क्यानीस्टर निकालिन्छ तर पछि उनीहरुको मृत्यु हुन्छ ।

धेरै जसो यूवाहरु सुकुम्वासी क्षेत्र नजिकैको सादर शहरबाट आउने गर्दछन् । अल सरेलाई अब ईराकमा बिशेषत बग्दाद छेउछाउ तिर यूवा आइकनका रुपमा मानिन थालिएको छ, मृत्युपर्यन्त उनका तस्वरिहरु बिभिन्न ब्यानर र लोगोका रुपमा यूवा आन्दोलनकारीहरुले प्रयोग गर्दछन् । यद्धपि दैनिकरुपमा सरेजस्तो धेरै यूवाहरु मारिने क्रम रोकिएको छैन ।


यो पनि पढनुहोस्

टर्कीलाई मिसाइल बेच्दै रुस

ईरानले जमिनमुनी गुप्तरुपमा न्यूक्लीयर हतियार बनाँउदैछ : संयुक्तराष्ट्र संघ

ईज्रेल बिरुद्ध इराकलाई सहयोग गर्दै रुस

के ईरानले युद्ध चाहन्छ ?

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

लोकप्रिय पोखरेली सांगीतिक ब्यान्ड ‘कन्दरा’ र ‘नेपग्याज्म लाइभ इभेन्ट’ (एनएलई) कम्पनीबीच व्यवयसायिक सम्झौता भएको छ । २०७९ असार ७ गते

भारतका माननीय रेल मन्त्री र माननीय पर्यटन मन्त्रीले आज संयुक्तरुपमा दिल्ली रेल्वे स्टेसनमा हरियो झण्डा देखाई भारत र नेपाल जोड्ने

भारतीय सांस्कृतिक सम्बन्ध परिषद्का अध्यक्ष डा. विनय सहस्रबुद्धेले यही मिति २०७९ जेठ ३१ देखि असार २ गते सम्म काठमाडौं भ्रमणका

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा निर्माण भएको श्रीफौद सिंह जनता मावि, लालबन्दी नगरपालिका–१७, रानीगञ्ज, सर्लाही जिल्लाको दुईतले भवनको उद्घाटन सम्पन्न भएको