Lifestyle Portal
  •   १० आश्विन २०७८, आईतवार

ति ईराकी युवाहरु जो कहिल्यै फर्किनेछैनन

६ मंसिर २०७६, शुक्रबार ०६:००

यूवा नेता सफा अल सरेको टाउकोको खप्परमा ग्याँसको क्यानीस्टर राखेर उन्लाई मार्न खोजिएको थियो, पछि त्यस क्यानीस्टरलाई ७ घण्टा भन्दा धेरै समय लगाएर निकालियो । तर अक्टोबर २८ को मध्यरातमा लोकप्रीय यूवा नेतालाई अस्पतालमा मृत घोषणा गरियो । अल सरे ईराकका यूवाहरु माझ चर्चित गायक, कवी र संगितकार पनि थिए ।

अक्टोबर १ बाट सत्तारुढ पार्टी र सरकार बिरुद्ध भइरहेको यूवाहरुको प्रदर्शनमा ३०० भन्दा धेरै यूवाहरु मारिइसकेका छन् । एकजमानाको शक्तिशाली, स्पष्ट अनि कडा देश ईराकमा आजभोली भ्रष्टाचार, बेथिती र सरकारको कमजोरी सर्वव्याप्त छ, यूवाहरु सुशासनका लागि आन्दोलनरत छन् तर तिनीहरुलाई सरकारले क्रुरतापूर्वक मार्दै आएको छ । आन्दोलनकारीहरुको शरीरमा दुलो पारेर ग्याँसका क्यानीस्टरहरु हालेर पटाइने गरिन्छ अनि जस्लाई आन्दोलनकारीका रुपमा सरकारले पक्रन्छ उ फर्केर आँउदैन भनेर सबैको साझा बुझाई हुन्छ ।

ईराकको स्वतन्त्र हाईकोर्टको मानव अधिकार बिशेष शाखाले अहिलेसम्म १५०० यूवाहरुलाई मारिसकेको बताएको छ । शुरुमा यूवाहरुले स्वतन्त्रतापूर्वक र शान्तिपूर्ण तठस्त आन्दोलन गरेपनि प्रहरीको दमन अति नै भएपछि कुरा बिग्रदैं गएको देखिन्छ । दु:ख लाग्दो कुरा त यस बिषयमा अन्तराष्ट्रिय समुदायको मौनता बिषयमा छ ।

धेरैजसो आन्दोलनकारी यूवाहरु करिब ९० को दशकमा जन्म भएकाहरु छन् जो ईराकको अस्तव्यस्तताले सर्वाधिक प्रभावित भए, उनीहरुलाई सरकारले चाहिने भन्दा धेरै बल प्रयोग गरेर दमन गरिरहेको छ । अस्पतालमा प्वाल पारिएका शरीरबाट ग्याँसको क्यानीस्टर निकालिन्छ तर पछि उनीहरुको मृत्यु हुन्छ ।

धेरै जसो यूवाहरु सुकुम्वासी क्षेत्र नजिकैको सादर शहरबाट आउने गर्दछन् । अल सरेलाई अब ईराकमा बिशेषत बग्दाद छेउछाउ तिर यूवा आइकनका रुपमा मानिन थालिएको छ, मृत्युपर्यन्त उनका तस्वरिहरु बिभिन्न ब्यानर र लोगोका रुपमा यूवा आन्दोलनकारीहरुले प्रयोग गर्दछन् । यद्धपि दैनिकरुपमा सरेजस्तो धेरै यूवाहरु मारिने क्रम रोकिएको छैन ।


यो पनि पढनुहोस्

टर्कीलाई मिसाइल बेच्दै रुस

ईरानले जमिनमुनी गुप्तरुपमा न्यूक्लीयर हतियार बनाँउदैछ : संयुक्तराष्ट्र संघ

ईज्रेल बिरुद्ध इराकलाई सहयोग गर्दै रुस

के ईरानले युद्ध चाहन्छ ?

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी, नोम पेन । राजनीतिक दलका नेताबिरुद्ध गालीग्लौज गरेको अभियोगमा कम्बोडियामा एक किशोरलाई कैद गरिएको छ । सत्तारुढ पार्टीका नेताबिरुद्ध

एजेन्सी, यांगुन । म्यानमारकोे सेना र विद्रोहीबीच जारी हिंसामा एउटा सहरका आधाभन्दा बढी विस्थापित भएका छन् । पश्चिम म्यानमारको चीन

काठमाण्डौ । काठमाण्डौ महानगरपालिकाभित्रका स्वास्थ्य मापदण्ड पूरा गरेका विद्यालयले १० असोजदेखि भौतिक रूपमा विद्यार्थीलाई उपस्थित गराएर पठनपाठन गर्ने सक्ने भएका

काठमाडौंः सरकारले विदेशी पर्यटकका लागि क्वारेन्टिनको व्यवस्था हटाएको छ। कोरोनाको विरुद्धको भ्याक्सिन लगाइसकेका पर्यटकका लागि सरकारले क्वारेन्टिन बस्नु पर्ने नियम