Lifestyle Portal
  •   १० आश्विन २०७८, आईतवार

ब्राह्मणहरु भारत छोड् : जेएनयू विश्वविधालयको एउटा आन्दोलन

२२ मंसिर २०७६, आईतवार ०६:२१

जवाहर लाल विश्वविधालय भारतको एउटा स्थापीत अनि एतिहासिक विश्वविधालय हो, यस विश्वविधालयमा बिभिन्न दक्षिण एसियाली देशका नेता अनि राष्ट्रप्रमुखहरुसम्म पढेका छन् । उहाँ अलिक कम्यूनिष्ट अनि समाजवादी बिधार्थीहरु उत्पादन गरिन्छ भन्ने बिभिन्न तर्क अनि प्रमाणहरु पनि छन् । यहाँका बिधार्थीहरुलाई सामन्तवाद र पूजीवादका नकारात्मक पक्षहरुमा केन्द्रित गरेर पढाइने त्यहाँका बिधर्थी स्वयमहरुले पनि बताएका छन् । भर्खरै एउटा फोटो सामाजिक सञ्जालमा भाइरल भयो, ब्राह्मणहरु भारत छाड भनेंर लेखिएको त्यस फोटो जेएनयू विश्वविधालयमा नै राखिएको थियो । बिधार्थीहरु अहिले जेएनयूमा होस्टल शुल्क बढाएको बिरोधमा आन्दोलनरत छन् भनें उनीहरुले विश्वविधालय प्रशासनलाई ब्राह्मण र सामन्तवादनको स्वरुपमा अभिव्यक्त गरिरहेका छन् ।

यदि यो नारा अर्थात ब्राह्मणहरुले भारत छाड भनी कुनै गैर हिन्दुले लेखेको भए के हुन्थयो भन्ने बिधार्थीहरुको तर्क छ अनि उनीहरु केहि त्यस्ता बुद्धिजिवीहरुलाई पनि व्यगं गर्न चाहन्छन् जस्ले अहिले नट माई ईण्डिया लेखेर सामाजिक सञ्जालमा बिरोध जनाइरहेका छन् । अचममको कुरा त के छ भनें बिधार्थीहरुले ब्राह्मणलाई देश छाड भनी ब्राहमणहरुकै समर्थन पनि गरिरहेका छन्, अहिले भारतमा हरेक जात धर्म र समुदायका आवाज र अधिकारको कुरा चल्दा ब्राह्मण मात्र यस्तो समुदाय हो जहाँ भारतीय समाज संरचनाहरुको मुलधारमा आवाज उठेको छैनन । सबै अन्य जात या समुदायले ब्राह्मणको बिरुद्धमा अनि सामन्तीस्वरुपमा ब्राह्मणको मात्र उदहारण दिन्छन् यद्धपी ब्राह्मण समुदाय पनि सिमान्तकृत छन् भन्ने उनीहरुको तर्क छ ।

जेएनयू मा पनि स्पष्ट संगले २ धारका बिधार्थी मतहरु पाइन्छ, भर्खरै जेएनयू भित्रको स्वामी बिवेकानन्दको शालिकलाई टुक्रा टुक्रा पारियो भनें एकजना महिला अध्यापीकाको कपडा च्यातिने गरि महिला बिधार्थीहरुले नै दुवर्यबहार गरेका छन् । आनन्द रगंनाथन नामकका बैज्ञानीकलाई त आफ्नै ल्याबमा जान समेत बिधार्थीहरुले रोकेका थिए । जे होस् अहिले जेएनयू तनावग्रस्त छ भन्ने कुराचाँही स्पष्ट देखिन्छ ।

सुयोग ढकाल
लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाण्डौ । काठमाण्डौ महानगरपालिकाभित्रका स्वास्थ्य मापदण्ड पूरा गरेका विद्यालयले १० असोजदेखि भौतिक रूपमा विद्यार्थीलाई उपस्थित गराएर पठनपाठन गर्ने सक्ने भएका

काठमाडौंः सरकारले विदेशी पर्यटकका लागि क्वारेन्टिनको व्यवस्था हटाएको छ। कोरोनाको विरुद्धको भ्याक्सिन लगाइसकेका पर्यटकका लागि सरकारले क्वारेन्टिन बस्नु पर्ने नियम

काठमाण्डौ । मुलुक बजेटविहीन हुने निश्चित भएको छ । सरकारले ल्याएको प्रतिस्थापन विधेयक संसदमा विचाराधीन रहेको र र अघिल्लो सरकारले

भूमिका तिमल्सिना/काठमाण्डौ । दशैं नजिकिँदै गर्दा खाद्य व्यवस्था तथा व्यापार कम्पनीले उपत्यकाका लागि खसीबोका तथा च्यांग्रा ल्याउने तयारी थालेको छ