Lifestyle Portal
  •   ३० बैशाख २०७८, बिहीबार

ब्राह्मणहरु भारत छोड् : जेएनयू विश्वविधालयको एउटा आन्दोलन

२२ मंसिर २०७६, आईतवार ०६:२१

जवाहर लाल विश्वविधालय भारतको एउटा स्थापीत अनि एतिहासिक विश्वविधालय हो, यस विश्वविधालयमा बिभिन्न दक्षिण एसियाली देशका नेता अनि राष्ट्रप्रमुखहरुसम्म पढेका छन् । उहाँ अलिक कम्यूनिष्ट अनि समाजवादी बिधार्थीहरु उत्पादन गरिन्छ भन्ने बिभिन्न तर्क अनि प्रमाणहरु पनि छन् । यहाँका बिधार्थीहरुलाई सामन्तवाद र पूजीवादका नकारात्मक पक्षहरुमा केन्द्रित गरेर पढाइने त्यहाँका बिधर्थी स्वयमहरुले पनि बताएका छन् । भर्खरै एउटा फोटो सामाजिक सञ्जालमा भाइरल भयो, ब्राह्मणहरु भारत छाड भनेंर लेखिएको त्यस फोटो जेएनयू विश्वविधालयमा नै राखिएको थियो । बिधार्थीहरु अहिले जेएनयूमा होस्टल शुल्क बढाएको बिरोधमा आन्दोलनरत छन् भनें उनीहरुले विश्वविधालय प्रशासनलाई ब्राह्मण र सामन्तवादनको स्वरुपमा अभिव्यक्त गरिरहेका छन् ।

यदि यो नारा अर्थात ब्राह्मणहरुले भारत छाड भनी कुनै गैर हिन्दुले लेखेको भए के हुन्थयो भन्ने बिधार्थीहरुको तर्क छ अनि उनीहरु केहि त्यस्ता बुद्धिजिवीहरुलाई पनि व्यगं गर्न चाहन्छन् जस्ले अहिले नट माई ईण्डिया लेखेर सामाजिक सञ्जालमा बिरोध जनाइरहेका छन् । अचममको कुरा त के छ भनें बिधार्थीहरुले ब्राह्मणलाई देश छाड भनी ब्राहमणहरुकै समर्थन पनि गरिरहेका छन्, अहिले भारतमा हरेक जात धर्म र समुदायका आवाज र अधिकारको कुरा चल्दा ब्राह्मण मात्र यस्तो समुदाय हो जहाँ भारतीय समाज संरचनाहरुको मुलधारमा आवाज उठेको छैनन । सबै अन्य जात या समुदायले ब्राह्मणको बिरुद्धमा अनि सामन्तीस्वरुपमा ब्राह्मणको मात्र उदहारण दिन्छन् यद्धपी ब्राह्मण समुदाय पनि सिमान्तकृत छन् भन्ने उनीहरुको तर्क छ ।

जेएनयू मा पनि स्पष्ट संगले २ धारका बिधार्थी मतहरु पाइन्छ, भर्खरै जेएनयू भित्रको स्वामी बिवेकानन्दको शालिकलाई टुक्रा टुक्रा पारियो भनें एकजना महिला अध्यापीकाको कपडा च्यातिने गरि महिला बिधार्थीहरुले नै दुवर्यबहार गरेका छन् । आनन्द रगंनाथन नामकका बैज्ञानीकलाई त आफ्नै ल्याबमा जान समेत बिधार्थीहरुले रोकेका थिए । जे होस् अहिले जेएनयू तनावग्रस्त छ भन्ने कुराचाँही स्पष्ट देखिन्छ ।

सुयोग ढकाल
लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

अत्यन्तै मर्माहत छु साथिहरू! साँझ ५:४९ बजे आज तेस्रो दिनमा कोठामा आएको मात्र के थिएँ फेरी हस्पिटलबाट फोन आयो ‘सर,

काठमाडौं। निजी अस्पतालहरुले सरकारले दिएको निर्देशन अनुसार १५ दिनभित्र अक्सिजन प्लान्ट जडान गर्न नसकिने जनाएका छन्। एसोसिएसन अफ प्राइभेट हेल्थ

काठमाडौं। राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले नयाँ सरकार बनाउनका लागि दावी पेश गर्न दिएको समयसीमामा कुनै पनि दलले सरकार बनाउने दावी पेश

बिश्वब्यापी महामारीको रूपमा बिश्व लाइनै पुर्ण प्रभाव पारेको अवस्थामा म पनि यश बाट प्रभावित भइ आज १४औ दिनमा आइसोलेसनबाट बाहिर