Lifestyle Portal
  •   १ जेष्ठ २०७८, शनिबार

नोवल पुरस्कार बिजेता भारतीय अर्थशास्त्री धोती र कुर्तामा पुस्रकार लिन स्टेज उक्लँदा

२७ मंसिर २०७६, शुक्रबार ०७:२३

भारतीय मूलका अमेरिकी अर्थशस्त्री अभिजीत बेर्नजीले यसपालाको अर्थशास्त्रको नोवल पुरस्कार पाएका हुन्, गरिबी उन्मुलनमा अभिजीत लगायत अन्य २ जना गरि संयुक्तरुपमा ३ जनालो यो पुरस्कार पाएका हुन् । नर्वेको ओस्लोमा भर्खरै बुधवारको दिन यो ११ डिसेम्बरमा यो अवार्ड कार्यक्रम भएको हो जहाँ भारतीय अमेरिकी अभिजित आफ्नो परम्परागत पहिरनमा धोती र कुर्ता लगाएर स्टेज चढे ।
बंगाली मूलका अभिजितको राष्ट्र प्रेमले अहिले भारतीय एनआरआई र भारतमा नै बसोवास गर्नेहरु बिच देशप्रेमको सेतु बाँध्ने काम गरेको छ । बँधगला कोट र धोलीमा स्टेज चढेका अभिजितकी श्रीमती भनें नीलो सारीमा देखिइन । अमरत्या सेनपछि नोवल पुरस्कारको अर्थशस्त्रमा पुस्कृत हुने अभिजित दोश्रो भारतीय मुलका मान्छे हुन् । सन् १९६१ मा भारतमा जन्म भएका अभिजितले कोलकाता, जेएनयू र पछि हार्वडमा सन् १९८८ मा अध्ययन गरेका हुन् । हर्वड र प्रीन्स्टन विश्वविधालयमा पढाएका यिनले अहिले चाँही फर्ड फाउडेशनको एम्आइटी विश्वविधालयमा अर्थशस्त्र पढाँउदछन् ।

यिनको पुस्तक पुअर ईकोनोमीक्सले त गोल्डम्यान श्याक्सको बुक अफ द यियरको उपाधी पनि पायो । गोल्डम्यान श्याक्स विश्वकै सर्वाधिक विश्वसनिय अर्थतन्त्रको रिसर्च अनि अर्थशास्त्रीय दृष्टिकोणले अर्थतन्त्रको भविष्य अनुमान लगाउने संस्था हो । अभिजितले २ वटा डकुमेन्ट्री पनि निर्देशन गरेका छन् ।

यिनले ईस्टर डोफ्लो नामक बिदेशीसंग बिवहा गरेका छन् । आफ्नो देशको माया र पहिचानलाई नोवल पुरस्कारको स्टेजसम्म लगेका अभिजितको अहिले निकै चर्चा छ ।

लाइभ्माण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

हैदराबाद(एएनआई) – भारतको औषधि नियामक निकायले कोभिड–१९ विरुद्धको रुसी स्पुतनिक भी खोप आपतकालीन प्रयोगका लागि अनुमति दिएसँगै भारतीय बजारमा बिक्री

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले मुलुकको राजनीतिमा जन्डिसका बिरामीले जस्तो जता पनि पहेँलो देख्ने प्रवृत्ति देखा परेको बताएका छन् । शुक्रबार

काठमाडौं। स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले चिकित्सकको सिफारिशविना घरमा अक्सिजन सिलिन्डर नराख्न दिर्नेशन जारी गरेको छ। कोरोना संक्रमितको संख्या बढेसँगै अक्सिजनको

काठमाडाैं‌ । नेपाली कांग्रेसले विषम अवस्थामा नेपाललाई सहयोग गरिदिन मित्रराष्ट्र र अन्तरराष्ट्रिय संघ, संस्थाहरूलाई आग्रह गरेका छन् । शुक्रबार विज्ञप्ति