Lifestyle Portal
  •   २५ श्रावण २०७९, बुधबार

३२ हजार वर्ष पुरानो नरसिंहको मुर्ति जर्मनमा भेटियो

२९ मंसिर २०७६, आईतवार ०६:२७

बिष्णुको नरसिंह अवतार र भक्त प्रल्हादको कथा सनातन जिवनको अवयव नै हो, हरेक वर्षको होलीका दहन र हाली यसै पौराणिक इतिहाससंग जोडिएको कुरा हो । दक्षिणी जर्मनमा नरसिंह अवतारको ३२ हजार वर्ष पुरानो मुर्ति फेला परेको छ यद्धपि यो कसरी र कहिले भारतीय उपमहाद्धीपको कुन ठाँउबाट त्यहाँ पुग्यो भन्ने जानकारी उति छैन ।

उल्म शहरको लोनीटाल क्षेत्रको सन् १९३० देखि ३५ मा बनाइएको साइट उत्खनन गर्दा एउटा गुफाजस्तो ठाँउ जमिन मुनी भेटियो जहाँ धेरै सनातन भागवानहरुका प्रतिमाहरु बग्रेल्ती पाइए । १८ औं शताव्दीमा विश्व इतिहासमा नै सर्वाधिक शुल्क तिरेर जर्मनी शिक्षक र लेखम म्याक्स मुलरलाई ईस्ट इण्डिया कम्पनीले नियूक्त गरेर सनातन ग्रन्थहरुलाई अर्थ बिग्रने गरि र समाजलाई रुढीवादी प्रमाणित गर्न काम दियो । म्याक्सको निगरानीमा धेरै मूर्ति, ग्रन्थहरु जर्मन लगियो तर भारतीय उपमहाद्धीपमा धर्मविरोधी लहर शुरु गरिएपनि जर्मनमा भनें ति ग्रन्थ र अध्ययनको प्रभावले संस्कृत र सनातन धर्मको नयाँ लहर चल्यो । हिट्लरको नाजी चिह्न नै उल्टो स्वस्तिक हो भनें उनले आर्य समाजका लागि लडाँई गरेको सदैव भनेंका छन् । आर्य भनेंको सूर्य र चन्द्रका सन्तती हुन्, यो भारतीय उपमहाद्धीपको सभ्यताको सन्तती हुन् । जर्मनमा अहिले पनि संस्कृतलाई प्रार्थमिक बिधालयमा अनिवार्य पारिएको छ भनें कम्यूटर कोडमा बाइनरी संयन्त्रमा संस्कृतका शव्द र कमाण्ड प्रयोग गरिएको त प्रमाणित नै भइसकेको छ । लुफ्त हंस अर्थात स्वतन्त्र उड्ने हाँस बुझाउने शव्द जर्मनको ध्वावाहक विमानकम्पनी लुथ्फान्साको नामाकरण गरिएको छ । शायद ति मूर्तिहरु त्यतिबेला मुलरको समयको नै भएको हुनसक्ने बताइन्छ । आफूले सनातन ग्रन्थहरु बिगारेर अनुवाद गरेको स्वीकार नगरेपनि १९ औं शताव्दीको शुरुवातमा नै मरेका मुलरले केहि भनाईहरुमा सनातन संस्कार र सभ्यता अनि गीताको दिल खालेर तारिफ गरेका छन् ।

दोश्रो विश्वयुद्धमा तहसनहस भएको जर्मनले ३० वर्षपछि भुलेका प्राचिन कुराहरुको उत्खनन शुरु गर्यो, सन् १९९८ मा केहि मूर्तिहरु यस ठाँउमा पत्ता लाग्यो अनि पछि फेरि अन्य सम्पदाहरु उत्खनन गर्दै राखियो । जर्मनले अति सम्मानका साथ यि कुराहरुलाई राखेको बताइन्छ ।

देवताहरुको प्रतिमाहरु शदियौं देखि बिदेश लाने चलन चलेको क्रमका साथ अबति प्रतिमाहरुको पहिचान गर्दै आफ्नो देश फिर्ता गर्न हिन्दुस्तान र नेपाल दुबै लागि पर्नुपर्ने स्पष्ट छ ।
सुयोग ढकाल

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा तनहुँ जिल्लाको घिरिङ गाँउपालिकामा अवस्थित श्री दिपक माध्यमिक विद्यालयको नवनिर्मित भवनको उद्घाटन भएको छ । भारतीय

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा सिन्धुली जिल्लाको कमलामाई नगरपालिका–६ मा अवस्थित सिन्धुली सामुदायिक टेक्निकल इन्स्टिच्यूटको नवनिर्मित शैक्षिक भवनको उद्घाटन सम्पन्न भएको

विपद् न्युनीकरण प्रयासमा नेपाललाई निरन्तर सहयोग गर्ने हाम्रो प्रतिबद्धता अनुरुप नेपालका लागि भारतीय राजदूत नवीन श्रीवास्तवले गृह मन्त्रालय, सिंहदरबारमा आयोजित

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा डोटी जिल्लाको जोरायल गाउँपालिका–४ कुण्डीकोटमा अवस्थित श्री घण्टेश्वर माध्यमिक विद्यालयका लागि निर्मित विद्यालय भवन तथा छात्रावास