Lifestyle Portal
  •   ३१ बैशाख २०७८, शुक्रबार

अमेरिका ईरान युद्ध भएमा बिटकोइनलाई अरबौं फाइदा हुने

२२ पुष २०७६, मंगलवार ०७:११

बजार र युद्धको समबन्ध पूँजिवादी अर्थतन्त्रमा निकै छ, विश्वका प्रचलित र सर्वाधिक ठूला कम्पनीहरुले वारलाई नियोजीत रुपमा नै प्रयोजन गर्दछन । यी तथ्यहरु हामीहरुलाई थाहै हुन्न जबकी कहिले आतंकवाद त कहिले प्रजातन्त्रका नाममा बिभिन्न ससाना अनि कमजोर देशहरुमा युद्ध गरिने चलन छ ।

ईरानी जनरल सोलीमानीको हत्या संगै केहि वर्ष देखि अन्य केहि मध्यपूर्वका देशहरुसंगको साँठगाँठमा ईरानलाई एक्लो बनाएर आक्रमण गर्ने योजनाले प्रारुप पाएको स्पष्ट नै छ ।

के तपाँईहरुलाई थाहा छ कि यस्ता युद्धहरुमा हतियार कम्पनी लगायत ओषधी कम्पनी लगायत बिमान र अन्य युद्धका बन्दोबस्ती मिलाउने कम्पनीलाई अरबौं फाइदा हुन्छ भन्ने ?

ईरानको यो एक्लोपना संगै विश्वबजारमा कच्चा तेल, सुन र अन्य केहि कच्चा पदार्थको मुल्य आकाश छुने गरि बढ्ने छ । मध्यपूर्व बाट बिटकोइनको रिटेल मुल्य निकै प्रभावमा पर्दछ, चीन र ईरान जस्ता देशहरुमा पूजींलाई सरकारले नियन्त्रण गर्दछ र यस्ता विषम परिस्थितीमा देशका आर्थिक संयन्त्र र ब्यापारहरु धरापमा पर्ने हुँदा सकेसम्म त्यहाँको संस्थागत पूँजी भर्चुअल बिटकोइन जस्ता ठाँउमा खन्याउने चलन हुन्छ । ट्रिलीयन सुन र तेलको कारोवार गर्ने देश ईरान अब यस विषम परिस्थितीमा पश्चिमा कम्पनीहरुका लागि पूँजी भेला पार्ने राम्रो थलो् बन्नेछ । त्यहाँका निजी कम्पनी र घरानियाँहरु अब यस्ता करेन्सीमा आफ्नो पूँजी थान्को लगाउने चलन हुन्छ । बिटकोइनको घट्दो क्रेज अब केवल ईरानी लगानीकर्ताहरुले विवशतावश उकास्नेछन् भन्ने धेरैको ठम्याई छ । फोर्बस म्यागजीनका अनुसार पनि अब बिटकोइनको मुल्य बढ्नेछ किनभनें ईरानी लगानीकर्ता र व्यापारीहरु अब आफ्नो पूँजीको संस्थागत रक्षा गर्न भर्चुअल र बेनामी थलोहरुको प्रयोग गर्नेछन् । अब विश्ववजारमा बिटकोइनको बेटा मुल्य उकालो लाग्न थाल्नेछ, कच्चा तेल र सूनको ठूलो ब्यापारीको थलो देश ईरानको भविष्य अब अन्यौलमा जो पारिएको छ ।

यो पनि पढ्नुहोस्

ईरानले जमिनमुनी गुप्तरुपमा न्यूक्लीयर हतियार बनाँउदैछ : संयुक्तराष्ट्र संघ
के ईरानले युद्ध चाहन्छ ?
अमेरिका र ईरानको युद्ध हुन्छ त ?
ईरानमा मदिरामाथिको प्रतिबन्ध घातक

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

दैलेख। गत वर्ष कोरोना सङ्क्रमणको दर तीव्र भएका बेला दैलेखमा आइसीयू र भेन्टिलेटर जडान भयो। तीनवटा आइसीयू र दुईवटा भेन्टिलेटरका

अत्यन्तै मर्माहत छु साथिहरू! साँझ ५:४९ बजे आज तेस्रो दिनमा कोठामा आएको मात्र के थिएँ फेरी हस्पिटलबाट फोन आयो ‘सर,

काठमाडौं। निजी अस्पतालहरुले सरकारले दिएको निर्देशन अनुसार १५ दिनभित्र अक्सिजन प्लान्ट जडान गर्न नसकिने जनाएका छन्। एसोसिएसन अफ प्राइभेट हेल्थ

काठमाडौं। राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले नयाँ सरकार बनाउनका लागि दावी पेश गर्न दिएको समयसीमामा कुनै पनि दलले सरकार बनाउने दावी पेश