Lifestyle Portal
  •   २१ माघ २०७९, शनिबार

अमेरिका ईरान युद्ध भएमा बिटकोइनलाई अरबौं फाइदा हुने

२२ पुष २०७६, मंगलवार ०७:११

लोकप्रिय

बजार र युद्धको समबन्ध पूँजिवादी अर्थतन्त्रमा निकै छ, विश्वका प्रचलित र सर्वाधिक ठूला कम्पनीहरुले वारलाई नियोजीत रुपमा नै प्रयोजन गर्दछन । यी तथ्यहरु हामीहरुलाई थाहै हुन्न जबकी कहिले आतंकवाद त कहिले प्रजातन्त्रका नाममा बिभिन्न ससाना अनि कमजोर देशहरुमा युद्ध गरिने चलन छ ।

ईरानी जनरल सोलीमानीको हत्या संगै केहि वर्ष देखि अन्य केहि मध्यपूर्वका देशहरुसंगको साँठगाँठमा ईरानलाई एक्लो बनाएर आक्रमण गर्ने योजनाले प्रारुप पाएको स्पष्ट नै छ ।

के तपाँईहरुलाई थाहा छ कि यस्ता युद्धहरुमा हतियार कम्पनी लगायत ओषधी कम्पनी लगायत बिमान र अन्य युद्धका बन्दोबस्ती मिलाउने कम्पनीलाई अरबौं फाइदा हुन्छ भन्ने ?

ईरानको यो एक्लोपना संगै विश्वबजारमा कच्चा तेल, सुन र अन्य केहि कच्चा पदार्थको मुल्य आकाश छुने गरि बढ्ने छ । मध्यपूर्व बाट बिटकोइनको रिटेल मुल्य निकै प्रभावमा पर्दछ, चीन र ईरान जस्ता देशहरुमा पूजींलाई सरकारले नियन्त्रण गर्दछ र यस्ता विषम परिस्थितीमा देशका आर्थिक संयन्त्र र ब्यापारहरु धरापमा पर्ने हुँदा सकेसम्म त्यहाँको संस्थागत पूँजी भर्चुअल बिटकोइन जस्ता ठाँउमा खन्याउने चलन हुन्छ । ट्रिलीयन सुन र तेलको कारोवार गर्ने देश ईरान अब यस विषम परिस्थितीमा पश्चिमा कम्पनीहरुका लागि पूँजी भेला पार्ने राम्रो थलो् बन्नेछ । त्यहाँका निजी कम्पनी र घरानियाँहरु अब यस्ता करेन्सीमा आफ्नो पूँजी थान्को लगाउने चलन हुन्छ । बिटकोइनको घट्दो क्रेज अब केवल ईरानी लगानीकर्ताहरुले विवशतावश उकास्नेछन् भन्ने धेरैको ठम्याई छ । फोर्बस म्यागजीनका अनुसार पनि अब बिटकोइनको मुल्य बढ्नेछ किनभनें ईरानी लगानीकर्ता र व्यापारीहरु अब आफ्नो पूँजीको संस्थागत रक्षा गर्न भर्चुअल र बेनामी थलोहरुको प्रयोग गर्नेछन् । अब विश्ववजारमा बिटकोइनको बेटा मुल्य उकालो लाग्न थाल्नेछ, कच्चा तेल र सूनको ठूलो ब्यापारीको थलो देश ईरानको भविष्य अब अन्यौलमा जो पारिएको छ ।

यो पनि पढ्नुहोस्

ईरानले जमिनमुनी गुप्तरुपमा न्यूक्लीयर हतियार बनाँउदैछ : संयुक्तराष्ट्र संघ
के ईरानले युद्ध चाहन्छ ?
अमेरिका र ईरानको युद्ध हुन्छ त ?
ईरानमा मदिरामाथिको प्रतिबन्ध घातक

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी सीउल, १९ पुस उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले दोस्रो शक्तिशाली सैन्य अधिकारी पाक जोङ चोनलाई पदमुक्त गरेको कोरियाली

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल

कोरोना महामारी, निरन्तरको जलवायु प्रकोप, बढ्दो भूराजनीतिक तनाव, थलिएको अर्थतन्त्रमा कछुवाको गतिमा झिनो सुधार, ऊर्जा र खाद्यन्नको अकल्पनीय मूल्य वृद्धिलगायत

विरगञ्ज, १४ पुस छिमेकी मुलुक भारतमा कोभिड–१९ को संक्रमण फैलन थालेपछि वीरगन्ज नाकामा उच्च सतकर्ता अपनाइएको छ । इनरुवा नाकामा