Lifestyle Portal
  •   २१ माघ २०७९, शनिबार

एउटा अमेरिकी र एउटी ईरानीको प्रेमकथा

२२ पुष २०७६, मंगलवार १७:३०

लोकप्रिय

हामीलाई लाग्न सक्छ कि विश्व असाध्यै जटिल छ र यहाँ ति मान्छेहरु जस्का आवाज, भावना या सामीप्यताले हामीलाई छोएर गयो उनीहरु कहिँ फेरि भेटिन्न भन्ने । तर यी सबै कुराहरु एउटा सानो पसल, एक कप चिया र केहि कुराकानीले सरलीकृत गर्न सक्दछन् । यी कुराहरु मैले ईरानी लेखक मार्जन कमलीको द स्टेशनरी शप नामक पुस्तकबाट साभार गरेको हुँ, यस कथा द स्टेशनरी शप ले अहिले विश्वमा धुम मचाइरहेको छ र आज यस पुस्तकका पात्रका बारेमा नलेखि बस्न सकिन् । सन् २०१३ को कथा मा रोया ७० वर्षकी छिन् र यिनले मायामा परेर एकजना अमेरिकी वाल्टरसंग बिवाह गरेर अमेरिकामै ५ दशक बिताएकी छिन् । अमेरिका र ईरानको तनावग्रस्त अवस्थामा एउटा अमेरिकी र ईरानीको प्रेम कथा आज लेख्न जरुरी छ ।

वाल्टर आउन भन्दा दशकौं अघि रोयाको प्रमे एउटा केटो वहमानसंग बसेको हुन्छ, बहमान अत्यन्त विलक्षण र संसार नै परिवर्तन गर्न सक्ने सार्मथ्य भएका यूवक हुन्छन् । बहमानसंय रोया यति निकट हुन्छिन कि उस्को आवाज नसुनी रोया एकदिन पनि बाँच्न नसक्ने भएकी हुन्छिन तर आज यतिका समयपछि बहमानको प्रसंग रोयाका लागि पनि एउटा कथा झैं हुन्छ । आज पनि रोया आफ्नो पूर्वप्रेमी बहमानको बारेमा सोचनीय छिन्, उनी बहमानलाई भेट्न चाहना राख्दछिन् । बहमानसंय गिनको भेट ईरानको एउटा पुस्तक पसल र क्याफेमा भएको हुन्छ, द स्टेशनरी शप नामक उक्त पसल नै यस पुस्तकको प्लट हो ।

निकै समयपछि बल्ल आज ७० वर्षकी रोया आफ्नो पूर्पप्रेमी बहमानसंग एउटा बृद्धाश्रममा भेट्न जाँदैछिन् । बहमान अब बुढो भइसक्यो, रोया पनि ७० वर्षमा छिन् यद्धपि बहमानले आफूलाई जीवनभरि रोयालाई प्रतिक्षा गरेको बताँउदछ । रोया आज फेरि १७ वर्षकी भएको अनुभव गर्दछिन् । रोयाकी आमाले सँधै उनलाई बताएकी हुन्छिन कि हाम्रो भाग्य नदेखिने गरि निधारमा लेखिएको हुन्छ भनेंर, रोया अहिले फेरि निधार सुम्सुम्याउछिन् ।

ईरानको त्यसवखतको राजनैतिक अवस्था, सामाजिक बिखण्डनका कारणले यि जोडी एउटा ग्रिष्म मासमा छुटिएका हुन्छन् । बहमानकी आमा बद्रीले रोयालाई बुहारी मान्न चाहेकी हुन्न, उन्ले आफ्नो छोराका लागि किताब मात्र पढिरहने रोया भन्दा राम्राी केटि चाहेकी हुन्छिन् र यही कारणले पनि यिनीहरुको बिछोडमा ठूलो भूमिका खेलेको हुन्छ । सन् १९५३ को ईरानलाई लेखक बमलीले यसरी उतारेका छन् कि यस पुस्तक हातमा परेपछि सम्पूर्ण नपढि जोकोही रोकिन्न । बहमानले रोयालाई लेखेका पत्रहरु यति गहकिला र स्पष्ट हुन्छन कि ति प्रेमपत्रहरु नै आँफैमा एउटा उपन्यास झैं लाग्दछन् । कमलीले कलम, मसी र कागजको गन्धलाई ईरानी खानाको गन्धसंग कति मीठो गरि जोडेका छन्, ईरानको संस्कार र सभ्यतालाई कमलीले यस उपन्यासमा वडो चित्तोकर्षक रुपमा प्रस्तुत गरेका छन् ।

म्यासिच्यूएट्स बुक अवार्डको फाइनलसम्म पुगेको यस पुस्तक विश्वभर निकै बिकेको छ, धेरै भाषाहरुमा अनुवादित पनि छ । नेपाली भाषमा यस पुस्तकको संक्षेप यति नै, ईरान र अमेरिकाको बढ्दो तनावमा वाल्टर र रोयाको बैवाहिक समबन्धका बारेमा पनि लेखिएको यस पुस्तकले भातृत्व जगाउन सफल होस् ।

यो पनि पढ्नुहोस्

ईरानले जमिनमुनी गुप्तरुपमा न्यूक्लीयर हतियार बनाँउदैछ : संयुक्तराष्ट्र संघ
के ईरानले युद्ध चाहन्छ ?
अमेरिका र ईरानको युद्ध हुन्छ त ?
ईरानमा मदिरामाथिको प्रतिबन्ध घातक

सुयोग ढकाल

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी सीउल, १९ पुस उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले दोस्रो शक्तिशाली सैन्य अधिकारी पाक जोङ चोनलाई पदमुक्त गरेको कोरियाली

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल

कोरोना महामारी, निरन्तरको जलवायु प्रकोप, बढ्दो भूराजनीतिक तनाव, थलिएको अर्थतन्त्रमा कछुवाको गतिमा झिनो सुधार, ऊर्जा र खाद्यन्नको अकल्पनीय मूल्य वृद्धिलगायत

विरगञ्ज, १४ पुस छिमेकी मुलुक भारतमा कोभिड–१९ को संक्रमण फैलन थालेपछि वीरगन्ज नाकामा उच्च सतकर्ता अपनाइएको छ । इनरुवा नाकामा