Lifestyle Portal
  •   १७ असार २०७९, शुक्रबार

नाजीहरुले छाडेको अधुरो अभियानः एन्टी सेमीटिज्म

२६ पुष २०७६, शनिबार ११:२८

एन्टी सेमीटिज्म शव्द अहिले विश्वभरि निकै चर्चामा छ, बेलायतका लेवर पार्टीको उतार चढाव देखि अमेरिकी राजनितिज्ञ बर्नी स्याण्डरस्लाई लगाइएको आरोप सम्म एन्टी सेमीटिज्मको कारणले हो ।

नाजी अर्थात हिटलर दर्शनको एउटा मुख्य ध्येय थियो, एन्टी सेमीटिज्म, अर्थात हिब्रु या ज्यूजहरुलाई हटाउने र सफाई गर्ने अनि घृणा गर्ने । नाजीहरुलाई परास्त पारेको आधा शताव्दीसम्म यस शव्दको कहिँ कतै जिक्र भएन तर अहिले फेरि एन्टी सेमीटिज्मको आरोप शुरु भएको छ, फेसबुक ट्वीटर लगायतका संस्थाहरुलाई हिब्रुहरुलाई धेरै समर्थन गरेको, प्रोपोगाण्डा गरेको र एन्टी सेमस्टिस्टहरुको अकाउण्ट नै हटाएको आरोप पुष्टि नै भइसकेको छ ।

१८ औं शताव्दी मा नै यूरोपेली शाषकहरुले मान जातीलाई ससाना समुदायका आधारमा बिभाजन गर्न थाले र सेमीटिज्म त्यतिबेला देखि नै चर्चाम आएको एउटा सुमदाय केन्द्रित नाम हो । एन्टी सेमीटिज्म संगै हिटलर र होलोकास्ट पनि जोडिएर आँउछन् । अब्राहमीक धर्मका शाखाहरुमा हिब्रु, ईसाई अनि ईस्लाम पर्दछन् र ईसाई र ईस्लाम धर्मको शदियौं पुरानो द्धन्द भएको त हामीले देखेका नै छौं । अहिले विश्व बजारमा सर्वाधिक शक्तिशाली, धनी अनि मुख्यतया अमेरिकी राजनितीमा आफ्नो वर्चस्व राख्ने हिब्रु समुदाय प्रति विश्वका धेरै ठाँउहरुमा सम्मान र अपमान दुबै पाइन्छ । हिटलरले आफ्नो नाजी अभियानको मुख्य ध्येय नै हिब्रुहरुलाई यूरोपबाट खेद्नका लागि तय गरेका थिए । विश्वको सर्वाधिक कान्छो अनि शक्तिशाली देश ईज्रेल सेमीटिस्ट सभ्यताको आजको केन्द्रबिन्दु हो यद्धपि हजारौं वर्ष सेमीटिस्टहरु अन्य देशमा बसेर आफ्नो स्वतन्त्र देशको परिकल्पनामा रहेका थिए ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

लोकप्रिय पोखरेली सांगीतिक ब्यान्ड ‘कन्दरा’ र ‘नेपग्याज्म लाइभ इभेन्ट’ (एनएलई) कम्पनीबीच व्यवयसायिक सम्झौता भएको छ । २०७९ असार ७ गते

भारतका माननीय रेल मन्त्री र माननीय पर्यटन मन्त्रीले आज संयुक्तरुपमा दिल्ली रेल्वे स्टेसनमा हरियो झण्डा देखाई भारत र नेपाल जोड्ने

भारतीय सांस्कृतिक सम्बन्ध परिषद्का अध्यक्ष डा. विनय सहस्रबुद्धेले यही मिति २०७९ जेठ ३१ देखि असार २ गते सम्म काठमाडौं भ्रमणका

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा निर्माण भएको श्रीफौद सिंह जनता मावि, लालबन्दी नगरपालिका–१७, रानीगञ्ज, सर्लाही जिल्लाको दुईतले भवनको उद्घाटन सम्पन्न भएको