किन ‘अन्जान’मा मिसाइल हानिन्छ सिभिल हवाइजहाजहरुलाई?


विश्वमा विगतका दशकमा धेरै जहाजहरुलाई सरकारको रक्षा संयन्त्रले अन्जानमा मिसाइल हानेर खसाउन थालेको पाइन्छ, आधूनिक विश्वमा के फाइटर जहाज या अनाधिकृत जहाज र निहत्था मान्छेहरु चढेका जहाजहरु छुट्याउन मिल्ने संयन्त्र नभएको हो त ?

हजारौं जनाको मृत्यू यसरी सिभिल एभिएशनमा भइसकेको छ तर यसप्रति किन कुनै दबाब छैन ? भर्खरै ईरानले अधिकांश आफ्नै नागरीक र चालक दल भएको यूक्रेनी जहाजलाई उडेको केहि समयमा नै झारिदिएको छ, अहिले बल्ल ईरानी सरकारले यो भूलवस भएको भनी माफी मागेको छ । सन् १९३८ मा चीनीँया जहाजलाई जापानी आकाशमा यसरी खसाइएको थियो, उक्त जहाज सिभिल एभिएशनको रुटीन उडानमा रहेको थियो ।


यस्तै एउटा घटना भएको थियो सन् २९१४ को जुलाई ७ मा जब मलेसीयन एयरलाइन्स नेदरल्याण्ड एम्सटरड्यामका लागि क्वालालम्पुरबाट उडेको जहाजलाई यूक्रेनी आकाशमा झारिएको थियो, यस मिसाइल आक्रमणमा जहाजमा सवार सबै २९८ जनाको मृत्यू भयो । विश्व एड्स कन्फरेन्समा जान लागेका विश्वप्रसिद्ध वैज्ञानीक र अध्ययनकर्ताहरुको यस उडानमा मृत्यू भयो । त्यस्तै अक्टोबर महिनाको सन् २००१ मा साइबेरियन एयरलान्सको एउटा जहाजलाई यूक्रेनी मिसाइलले खसायो, सबै सवार ७८ जनाको मृत्यू भयो । अधिकांश रुसी र ईज्रेली नागरीक भएको यस जहाज यूक्रेनी डिफेन्सले भूलवश खसालेको बतायो ।

जुलाई सन् १९८८ मा पर्सियन गल्फ आसपासमा एउटा ईरानी जहाजलाई अमेरिकी नौसेनाले भूलवश खसाल्दा २९० जनाको मृत्यू भएको थियो । सन् १९८३ मा कोरियन बिमानलाई रुसले खसालेको थियो, यस्मा पनि २६९ यात्रुको मृत्यू भयो । शितयूद्ध ताका पर्सियन गल्फ अनि रुसी क्षेत्रहरुमा यस्ता धेरै घटनाहरु भएका थिए, अहिले आधूनिक विश्वमा पनि तिनै घटनाहरु दोहोरिनु लज्जास्पद छ ।

जहाजको पाइलटसंग सहजै कुरा गर्न इन्टरसेप्ट गर्न सकिने प्रविधीहरु चुलीमा छ अनि जहाजको नाम र नम्बर पनि स्पष्ट तोकिएको हुन्छ यद्धपी किन यस्ता भूलहरु दोहोरिरहेका हुन्छन भन्ने कुरा चाँही नेशनल ट्राभल सेफ्टी वोर्डले ध्यान दिन सकेको छैन । जोखिमपूर्ण आकाशहरुमा उडान भर्न नदिने अनि जहाजका सिग्नल र सिभिल फ्लाइटहरु किन मिसाइल सञ्चालन गर्ने देशहरुले जान्न सक्दैनन भन्ने विषयमा अध्ययन हुन जरुरी छ ।

उडेको केहि समयमा क्रुजिगं उचाईमा नपुगि झारिएको जहाजका मान्छेहरुको जीवन र मृत्यूको हिसाब ईरानले दिन जरुरी देखिन्छ, के ईरानी राडारलाई उक्त जहाज उड्दै छ र त्यो जहाज नियमित उडान हो भन्ने थाहा थिएन ?

लाइभमाण्डु


Loading comments...