किन डुबे ८ वटा ईज्रेली फाइटर जेटहरु पानीमा ?


एफ १६ सिरिजका फाइटर जेटहरु अमेरिकामा निर्माण भएका फ्यान्टम सिरिजका अति बिशिष्ट, महँगा अनि आकाशका राजा जहाजहरु मानिन्छन् । एसियाली देशहरुमा पाकिस्तान, ईज्रेल, कतार, साउदी लगायतका धेरै देशहरुले यी जेट खरिद गरेका छन् ।
निकै महँगा मानिने यि जेटहरु ईज्रेली सेनाको ह्यागंरमा ८ वटा एफ १६ सिरिजका जहाजहरु पानीले डुबेका छन् । ८ वटा यस्ता बिमान पानीमा चुर्लुम्म डुब्दा ईज्रेली सेनालाई खरबौंको घाटा त भयो नै अनि सैनिक ब्यबस्थापकीय कुरामा चुनौति पनि थपिएको छ ।
हामी जेरुसलेम पोष्टको समाचार उद्धृत गर्दै छौं, बिहिबार ह्याटजोर एयरबेसमा ५० मिलियन लिटर परेको र जस्ले एयरक्राफ्ट रनवे पूर्णत क्षतिग्रस्त बनाई अण्डरग्राउण्ड ह्यागंरमा समेत पानी पसेर ८ वटा एफ १९ बिमानहरु चुर्लुम्म डुबाएको खबर छ । यि बिमानहरु अब तत्कालै प्रयोगमा आउन सक्ने अवस्थामा छैनन ।

ह्यागंर भित्र १ दशमलव ५ मिटर भन्दा बढि पानी भरिएपछि धेरै मेकानीक्सहरुलाई चाँही उद्धार गरिएको थियो तर जहाजहरुलाई जोगाउन सकिएन । एकजना ईज्रेली एयर फोर्सका कमाण्डरले बताएको कुरा जेरुसलेम पोष्टले उद्धृत गरेको पाइयो ।
५ बजे बिहानसम्म सुख्खा भएको एयरवेस आधा घण्टा भित्र पोखरीमा परिवर्तन भइसकेको थियो, त्यहाँका सिमेन्टका भित्ताहरु पनि भत्कन थालेका थिए ।

ईज्रेली एयरफोर्सले यस घटनामा आफ्नो गल्ती स्वीकार गर्दै सम्बद्ध नेतृत्वलाई कारवाही गर्ने र यस्ते फेरि हुन नदिने बताएको छ । ४ वटा जहाजहरु पूर्णत क्षतिग्रस्त छ भनें ४ वटा जहाजहरुमा गम्भीर मर्मत गुर्नपर्ने भएको छ ।

लाइभमाण्डु


Loading comments...