Lifestyle Portal
  •   १४ माघ २०७८, शुक्रबार

कोरोना: हङकङको सार्वजनिक यातायातमा आंशिक बन्देज, वुहानबाट आफ्ना नागरिक सकुशल निकाल्ने अमेरिकाको तयारी

१४ माघ २०७६, मंगलवार १५:४९

चीनको समुन्द्री खानाहरु निर्यातका लागि सर्वाधिक नाम चलेको शहर वुहान शहरवाट फैलिएको कोरोना भाइरसको संक्रमण विश्वका धेरै राष्ट्रहरुमा देखिने क्रम जारी छ । अहिलेसम्म चीनमा चार हजार पाँच सय (४५००) जना व्यक्तिहरुमा कोरोना भाइरसको संक्रमण देखिएका छन् भने एक सय (१००) भन्दा बढीको मृत्यू नै भइसकेको छ । सिंगापुरले सातवटा घटनाहरूको पुष्टि गरिसकेको छ ।

त्यस्तै हङकङले समेत कोरोना संक्रमणलाई मध्यनजर राख्दै आन्तरीक तथा वाह्य रेलवे सेवा बन्द गरेको छ भने, बस सेवाहरू घटाउनुको साथै नियमित उडानलाई समेत आधा घटाएर मुख्य भूमिका साथ सीमापारको यात्रालाई अत्यधिक कटौती गर्ने निर्णय भर्खरै गरेको छ ।


नयाँ वर्षमा पर्यटकीय साइटहरु बन्द गरेर, आवागमन रोकेर अनि ६ दिनमा १० हजार बढिको उपचार गर्न सकिने अस्पतालको महत्कांक्षा साकार पार्दै चीन यस भाइरसको संक्रमण बिरुद्ध लड्न कटिवद्ध छ । उत्तर अमेरिका, एसिया, यूरोप लगायत धेरै महादेशका देशहरुमा यस संक्रमण देखिएको छ ।

कोरोना भाइरसको इपिसेन्टर वुहानमा संक्रमण फैलिन थालेपछि अमेरिकी विदेश विभागले सरकारी कर्मचारी तथा त्यहाँस्थित आफ्ना अमेरिकी नागरिकलाई सम्भावित प्रकोपको कारण त्यहाँबाट सकुशल निकाल्ने तयारी गरिरहेको छ। सीडीसी – The Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ले चीनमा “अनावश्यक यात्रा” नगर्न सल्लाह दिएको छ ।


अष्ट्रेलीयाले अहिलेसम्म २५ वटा यस भाइरसका केसहरु पुष्टि गरेको छ । चीनवाट मेलवर्न आएको उडानमा एकजना सदस्य लगायत उक्त जहाजका केहि अरुहरुमा यस संक्रमण पाएको चीनले बताएको छ । उता सिड्नीमा पनि एउटा संक्रमीत फेला परेको खबर छ ।

उता हङकङमा अहिलेसम्म ६ जनामा भाइरस संक्रमण पुष्टि भएर ३८० भन्दा बढिमा शंकास्पद रुपमा संक्रमण जाँच गराइसकेको बताएको छ । यस भाइरसको संक्रमणमा यूरोपको पहिलो देश फा्रन्सले ३ वटा केसहरु भेटाएको बताएके पाइयो, एकजना ४८ जना मान्छे बोरडियूस अस्पतालमा रहेका र उनी चीनवाट उडानमा आएका फ्रान्सले बताएको हो । ति व्यक्ति नेदरल्याण्ड्स हुँदै फ्रान्स आएका हुन्, तसर्थ नेदरल्याण्डमा पनि संक्रमणको जोखिम रहेको छ । जापानको एनएच के टिभीका अनुसार अहिलेसम्म ४ वटा संक्रमणको केस पाइएको हो, यो पनि चीनबाट उडानमा आएका व्यक्तिहरुमा पाइएको बताइएको हो । मलेसीयाले पनि जनवरी २५ सम्म ४ वटै केसहरुको पुष्टि गरेको छ । नेपालले भने हुवानबाट आएका नेपालीमा एउटा केस देखापरेको बताएको छ उनलाई अहिले उपचारार्थ राखिएको छ । नेपालले विमानस्थलमा स्वास्थ जाँचमा कडाई गरेको पनि बताइएको रहेछ ।

सिङ्गापुर, ताइवान, अमेरिका र दक्षिण कोरियामा ३ केसहरु, थाइल्याण्डले ५ अनि भियतनामले २ केसहरु पुष्टि गरिसकेको छ भने श्रीलंकामा समेत १ जना संक्रमित देखिएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौं । काठमाडौं त्रिपुरेश्वरस्थित महालक्ष्मी इशान इन्टरप्राइजेज प्रालि र अनेष्ट सप्लायर्सबाट अमेरीकन ब्राण्ड थ्रीएम मास्कको नक्कल गरी उस्तै देखिने कम

कामाडौं । नगर विकास कोषले उत्कृष्ट सेवाग्राहीलाई पुरस्कृत गर्ने भएको छ । कोषले एक सूचना प्रकाशित गदै आफ्नो ३४ औ

भारतको ७३ औं गणतन्त्र दिवसको अवसरमा भारतीय राजदूतावासको रक्षा प्रभागले ‘स्वतन्त्रताको अमृत महोत्सव – Azadi ka Amrit Mahotsav’ अन्तर्गतको कार्यक्रमको

परिवारका सदस्यकै रिपोर्ट पोजिटिव हुँदा, आफूलाई पनि कोभिडको लक्षण हुँदा पनि जाँचको रिपोर्ट नेगेटिभ देखिएको छ । कति जनाको पहिले