Lifestyle Portal
  •   २४ श्रावण २०७९, मंगलवार

भगवान रामका सन्ततीहरु आज कहाँ छन त?

२० माघ २०७६, सोमबार १८:१५

रघुवंशिय रामको इतिहास भारतवर्षसँग जोडिएको छ, रावणका सन्ततीहरुले रावणको श्राद्ध हरेकवर्ष बिजया दशमीका दिन गर्ने तथ्य पनि फेला पर्यो यद्धपी रामका सन्ततीहरुको स्थान अनि अवस्था निर्धारण भने गरिएको थिएन । बाबरी मस्जिद केसमा अदालतले सुनुवाईका क्रममा एकफेर रामका सन्ततीहरु भए भेला गर भन्ने आदेश पनि दिएको थियो तर त्यस मुद्दा रामका सन्ततीले नभई रामका अनुयायीहरुले लडिरहेका थिए । आउनुहोस् आज हामी रामका सन्तती अर्थात लव अनि कुशका पुस्ताहरुको उजागर गर्न जाँदैछौं ।

suyog dhakal
लेखकः सुयोग ढकाल

भारतीय जनता पार्टीबाट राजसामन्द भन्ने ठाँउमा मुख्य मन्त्री भएकी दिव्या कुमारीले आफ्नो पुर्खाहरुको पहिचान गर्दै जाँदा कुशका सन्ततीहरु भएको बताएकी छिन् । उनी जयपुरकी अपदस्त राजपरिवारकी पूर्व राजकुमारी पनि हुन् । हुन त अयोध्याको राम मन्दिर र परिसरको शदियौं देखि ख्याल राख्ने दायित्व चाँही जयपुरका राजपरिवारले नै उठाइरहेको प्रमाणित इतिहास छ । जयपुरका राजपरिवारले यस समबन्धी आधिकारिक कागजातहरु नै अदालतमा सन् १९९० को शुरुवाती ताकाको वहसका क्रममा नै बुझाएका हुन् ।

उता मेवारका राजपरिवारले चाँही आफूहरु रामका अर्का पुत्र लवका सन्तती भएको बताउँदै आएका छन् । जयपुर र मेवार दुबै रामकै वंश सूर्यवंशी वंशका राजपरिवार हुन्, अरु वशहरु जस्तै रघुवंशी र राघवहरुले पनि आफूहरु रामको सन्तती रहेको दावी गरेका छन् । यो रामको सन्नती केलाउने काम उति चर्चाम आउने थिएन होला तर अदालतको सूनुवाईका दौरान ३० भन्दा बढि वर्षहरुमा रामका सन्नती पहिचान र वादी प्रतिवादीको निर्धारणार्थ भएका वहसहरुमा यी कुराहरुले चर्चा पाए ।

म यहाँ भारतका इतिहास परितोष परासरको पनि खाजलाई ल्याउन चाहन्छु जसमा यिनले दशम ग्रन्थको बचित्तर नाटकलाई उदृत गर्दै गुरु नानक, गुरु गोबिन्द सिंह र सोधी गुरु साइवनलाई पनि रामको सन्तती भएको तथ्यहरु ल्याएका छन् । रामका सन्ततीको यस बिवाद अनि हानाथाप एक ठाँउमा छ अनि अर्को ठाँउमा राम मन्दिर केसको अन्तिम निर्णय छ । रामको सन्तती भन्दा पनि अनुयायी अनि मर्यादाप्रेमको पथ पालना गर्नु नै आजको आवश्यक्ता हो ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा तनहुँ जिल्लाको घिरिङ गाँउपालिकामा अवस्थित श्री दिपक माध्यमिक विद्यालयको नवनिर्मित भवनको उद्घाटन भएको छ । भारतीय

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा सिन्धुली जिल्लाको कमलामाई नगरपालिका–६ मा अवस्थित सिन्धुली सामुदायिक टेक्निकल इन्स्टिच्यूटको नवनिर्मित शैक्षिक भवनको उद्घाटन सम्पन्न भएको

विपद् न्युनीकरण प्रयासमा नेपाललाई निरन्तर सहयोग गर्ने हाम्रो प्रतिबद्धता अनुरुप नेपालका लागि भारतीय राजदूत नवीन श्रीवास्तवले गृह मन्त्रालय, सिंहदरबारमा आयोजित

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा डोटी जिल्लाको जोरायल गाउँपालिका–४ कुण्डीकोटमा अवस्थित श्री घण्टेश्वर माध्यमिक विद्यालयका लागि निर्मित विद्यालय भवन तथा छात्रावास