Lifestyle Portal
  •   ३० बैशाख २०७८, बिहीबार

अफ्गान शरणार्थीहरुको पाकिस्तानमा ४० वर्ष

९ फाल्गुन २०७६, शुक्रबार ०७:०६

अफ्गानी शान्ति वार्ताको पूर्ण सर्मथनमा वोल्दै पाकिस्तानी प्रधानमन्त्री इमरान खानले पाकिस्तान अब सैन्य सेफ हेभन नभएको भनी स्वतन्त्रता र शान्तिको पक्षधर भएको बताएका छन् । बालोचीस्तानको धार्मिक र्यालीमा आत्मघाती बम विष्फोट भएको केहि घण्टा भित्र ईमरान खानको यो वक्तव्य आएको हो । अमेरिकाले सेना अफ्गानीस्तानबाट झिक्ने भएपछि अब तालीवान र अफ्गान सरकारबिचको शान्ति वार्तामा आफ्नो पूर्ण सर्मथन रहने र तात्विक निष्कर्षमा पुग्न आफ्नो हरसम्भव साथ रहने पनि बताए ।

पाकिस्तान दीर्घकालदेखि नै अफ्गानी सिमामा ईस्लामीक समुहको समर्थक रहेको छ, अहिले आएर भने इमरान खानले अब पाकिस्तान सैन्य क्रियाकलापको सेफ हेभन नभएको बताएका छन् । पछिल्ला दिनमा अफ्गानी सिमामा जे भए त्यसलाई संगाल्दै अब पाकिस्तान र अफ्गानीस्तान दुबै राष्ट्रले केवल शान्ति चाहेको छ भनी प्रधानमन्त्री खानले बताए ।

अफ्गानीस्तानका उपराष्ट्रपति सरवर डानिशले पाकिस्तानलाई त्यहाँ रहेको अफगानी क्याम्पबाट लडाकुहरु भर्ना गरेको र सीमामा तनाव फैलाएको आरोप लगाएपछि इमरान खानले यो वक्तव्य दिएका हुन् । पाकिस्तानले अफ्गानी शरणार्थीलाई शरण दिएको ४० वर्ष भइसकेको छ । लगभग २७ लाख अफ्गानीहरु पाकिस्तानमा शरण लिएर बसेको तथ्याकं छ । उता कतारको मध्यस्ततामा अमेरिका र तालिवानहरुको पनि शान्ति प्रक्रिया अघि बढिरहेको छ तर त्यो तात्विक निष्कर्षमा पुग्न सकेको छैन । कुन्दुज राज्यमा त तालिवानले सरकारी फौजमाथि गरेको आक्रमणमा गत हप्ता नै दर्जनौं को मृत्यू भइसकेको छ । अफ्गानीस्तानमा सरकार, तालिवान, छिमेकी देश पाकिस्तान अनि अमेरिकी पक्षधरहरुसंगको संझौताले मात्र दिर्घकालिन शान्ति आउने निश्चित छ ।

सन् १९७९ मा अफ्गानीस्तानलाई सोभियत संघले कव्जा गरेपछि त्यहाँबाट पाकिस्तान आउने शरणार्थीको क्रम शुरु भएको हो जुन आजसम्म पनि उस्तै छ । संयूक्त राष्ट्र संघका महासचिव एन्टीनो गुटरस अहिले ३ दिने पाकिस्तानको भ्रमणमा छन्, उन्ले पनि अफ्गानी शरणार्थीको शरणका लागि पाकिस्तानको खुलेर समर्थन गरेका छन् । अफ्गानी शरणार्थीहरुको पाकिस्तानमा ४० वर्षको बसाँईको पनि वर्षगाँठ भर्खरै मनाइएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

अत्यन्तै मर्माहत छु साथिहरू! साँझ ५:४९ बजे आज तेस्रो दिनमा कोठामा आएको मात्र के थिएँ फेरी हस्पिटलबाट फोन आयो ‘सर,

काठमाडौं। निजी अस्पतालहरुले सरकारले दिएको निर्देशन अनुसार १५ दिनभित्र अक्सिजन प्लान्ट जडान गर्न नसकिने जनाएका छन्। एसोसिएसन अफ प्राइभेट हेल्थ

काठमाडौं। राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले नयाँ सरकार बनाउनका लागि दावी पेश गर्न दिएको समयसीमामा कुनै पनि दलले सरकार बनाउने दावी पेश

बिश्वब्यापी महामारीको रूपमा बिश्व लाइनै पुर्ण प्रभाव पारेको अवस्थामा म पनि यश बाट प्रभावित भइ आज १४औ दिनमा आइसोलेसनबाट बाहिर