Lifestyle Portal
  •   १० आश्विन २०७८, आईतवार

अफ्गान शरणार्थीहरुको पाकिस्तानमा ४० वर्ष

९ फाल्गुन २०७६, शुक्रबार ०७:०६

अफ्गानी शान्ति वार्ताको पूर्ण सर्मथनमा वोल्दै पाकिस्तानी प्रधानमन्त्री इमरान खानले पाकिस्तान अब सैन्य सेफ हेभन नभएको भनी स्वतन्त्रता र शान्तिको पक्षधर भएको बताएका छन् । बालोचीस्तानको धार्मिक र्यालीमा आत्मघाती बम विष्फोट भएको केहि घण्टा भित्र ईमरान खानको यो वक्तव्य आएको हो । अमेरिकाले सेना अफ्गानीस्तानबाट झिक्ने भएपछि अब तालीवान र अफ्गान सरकारबिचको शान्ति वार्तामा आफ्नो पूर्ण सर्मथन रहने र तात्विक निष्कर्षमा पुग्न आफ्नो हरसम्भव साथ रहने पनि बताए ।

पाकिस्तान दीर्घकालदेखि नै अफ्गानी सिमामा ईस्लामीक समुहको समर्थक रहेको छ, अहिले आएर भने इमरान खानले अब पाकिस्तान सैन्य क्रियाकलापको सेफ हेभन नभएको बताएका छन् । पछिल्ला दिनमा अफ्गानी सिमामा जे भए त्यसलाई संगाल्दै अब पाकिस्तान र अफ्गानीस्तान दुबै राष्ट्रले केवल शान्ति चाहेको छ भनी प्रधानमन्त्री खानले बताए ।

अफ्गानीस्तानका उपराष्ट्रपति सरवर डानिशले पाकिस्तानलाई त्यहाँ रहेको अफगानी क्याम्पबाट लडाकुहरु भर्ना गरेको र सीमामा तनाव फैलाएको आरोप लगाएपछि इमरान खानले यो वक्तव्य दिएका हुन् । पाकिस्तानले अफ्गानी शरणार्थीलाई शरण दिएको ४० वर्ष भइसकेको छ । लगभग २७ लाख अफ्गानीहरु पाकिस्तानमा शरण लिएर बसेको तथ्याकं छ । उता कतारको मध्यस्ततामा अमेरिका र तालिवानहरुको पनि शान्ति प्रक्रिया अघि बढिरहेको छ तर त्यो तात्विक निष्कर्षमा पुग्न सकेको छैन । कुन्दुज राज्यमा त तालिवानले सरकारी फौजमाथि गरेको आक्रमणमा गत हप्ता नै दर्जनौं को मृत्यू भइसकेको छ । अफ्गानीस्तानमा सरकार, तालिवान, छिमेकी देश पाकिस्तान अनि अमेरिकी पक्षधरहरुसंगको संझौताले मात्र दिर्घकालिन शान्ति आउने निश्चित छ ।

सन् १९७९ मा अफ्गानीस्तानलाई सोभियत संघले कव्जा गरेपछि त्यहाँबाट पाकिस्तान आउने शरणार्थीको क्रम शुरु भएको हो जुन आजसम्म पनि उस्तै छ । संयूक्त राष्ट्र संघका महासचिव एन्टीनो गुटरस अहिले ३ दिने पाकिस्तानको भ्रमणमा छन्, उन्ले पनि अफ्गानी शरणार्थीको शरणका लागि पाकिस्तानको खुलेर समर्थन गरेका छन् । अफ्गानी शरणार्थीहरुको पाकिस्तानमा ४० वर्षको बसाँईको पनि वर्षगाँठ भर्खरै मनाइएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी, यांगुन । म्यानमारकोे सेना र विद्रोहीबीच जारी हिंसामा एउटा सहरका आधाभन्दा बढी विस्थापित भएका छन् । पश्चिम म्यानमारको चीन

काठमाण्डौ । काठमाण्डौ महानगरपालिकाभित्रका स्वास्थ्य मापदण्ड पूरा गरेका विद्यालयले १० असोजदेखि भौतिक रूपमा विद्यार्थीलाई उपस्थित गराएर पठनपाठन गर्ने सक्ने भएका

काठमाडौंः सरकारले विदेशी पर्यटकका लागि क्वारेन्टिनको व्यवस्था हटाएको छ। कोरोनाको विरुद्धको भ्याक्सिन लगाइसकेका पर्यटकका लागि सरकारले क्वारेन्टिन बस्नु पर्ने नियम

एजेन्सी, प्योङयाङ । उत्तर कोरियाले योङवायोन आणविक क्षेत्रमा युरेनियमयुक्त भट्टी विस्तार गरेको स्याटलाईट तस्बिरमा देखिएको छ । उत्तरका पछिल्ला गतिविधिले