Lifestyle Portal
  •   २४ श्रावण २०७९, मंगलवार

के ट्रम्पले अफगानीस्तान तालीवानलाई सुम्पेका हुन?

१६ फाल्गुन २०७६, शुक्रबार ०८:०४

अफगानीस्तानमाथि आक्रमण गरेर कव्जा गरेको २० वर्षपछि अहिले आएर अमेरिकाले तहसनसह पारिएको देशलाई आफ्नो सैन्य अपस्थितीबाट परै राख्ने र सेनाहरु हटाउने निर्णय गरेको छ । तालीवानलाई फन्डामेन्टलीस्ट किलरको संज्ञा दिएको अमेरिकाले २० वर्षसम्म तालिवानलाई निष्तेज पार्न अफगानीस्तानमा प्रयास गरिरह्यो, अहिले कतारको मध्ययस्तामा अमेरिका तालीवान वार्ता पनि चलिरहेको नै छ जुन कुनै ठोस निर्णम भनें पुगेको छैन ।

कतिले त अमेरिका र अफगानीस्तानको यस लभस्टोरीलाई अमेरिका र भियतनामको युद्ध संग सन् १९७१ मा जोडेर तुलना पनि गरिरहेका होलान ? भियतनाम युद्ध पनि अमेरिकाले अप्रत्यक्षरुपमा घुँडा टेकेकै युद्ध थियो, अफगानीस्तानबाट पनि अमेरिका कतै ईगो हर्ट भएरै फर्किन लागेको त हैन ? मध्यपूर्वका अनि एसियाका धेरै लेखक र समीक्षकहरुले लेखेका छन् ।

अमेरिका हमलाको २० वर्षिय इतिहास केलाँउदा अफगाीस्तानमा गएको अमेरिकाले केवल २ महिना मै कावुललाई तालिवान मुक्त क्षेत्र घोषणा गर्यो, सन् २००३ मा अमेरिकी सुरक्षा सचिव डोनाल्डस रम्सफील्डले अब अफगानीस्तान अलकायदा तालिवान र अन्य आतंक्कारी समुहको घातक हमलाहरुबाट मुक्त रहेको बताएका थिए, आज १७ वर्षपछि पनि तालिवानको दबदबा अफगाीस्तानमा उस्तै छ भनें बरु अमेरिका चाँही अफगानीस्तानबाट फर्कने भएको छ ।

अल कायदाको खोजमा अफनागस्तान छिरेको ट्वीन टावर आक्रमणले रन्थनिएको अमेरिकाले सन् २०११ मा पाकिस्तानमा ओसामा विन लादेन मारिएको घोषणा गर्यो, बेलाबखतमा कहिले लादेनका छोरा, सकयोगी, बख्तारी लगायत आइसीस, आइसील र बोकोहराम जस्ता संस्थाहरु पनि यसै बिचमा जन्मीए या जन्माइए ? प्रश्न अझै प्रश्न नै त छ ।

१८ वर्षिय युद्ध इतिहासमा २४०० अमेरिकी सेना र १५०,००० अफगानीहरुको मृत्यु भयो, अमेरिकाले अफगानीस्तानको कूल ग्राहस्थ उत्पादनभन्दा १०० गुणा बढि लगभग २ ट्रिलियन अमेरिकी डलर अफगानीस्तानको युद्धमा खर्च गरेको पनि जनाएको छ तर ग्राउण्ड जिरोमा स्थिती जहाँको त्यही नै छ ।

के अब ट्रम्पले अमेरिकाी सेनालाई अफगानीस्तानबाट घर फर्काएर अफगानीस्तान अब तालिवनासमक्ष सुम्पीएर जान लागेका त हैनन? अमेरिकी युद्धका झिकीकटक गरिएको श्रृंखलाहरुमा भियतनाम, ईराक र अफगाीस्तान तेश्रो श्रृंखला हो । ईराक सद्दाम पछिको अवस्थामा झन तनावग्रस्त रह्यो भने भियतनामसँग अमेरिकाले युद्धमा हार खाएको हो अनि आज अफगानीस्तानबाट पनि अमेरिका पछि फर्कदैछ । ट्रम्पले शान्ति या सम्झौता कुन कुराको पैरवी गर्दैछन ? अफगानीस्तानमा मल्टिमिलियन डलर खर्च गरेर स्थापना गरिँदै गरिएका परियोजनाहरु अब अमेरिकी सेना नहुँदा के हुन्छन ? अफगानीस्तानमा अहिले बढ्दो भारतीय लगानी अनि अन्य तेश्रो मूलुकका लगानीहरुको हरहिसाब सबै अन्यौलामा पार्दै अमेरिका जानु ठिक हो या हैन भन्ने विषयमा चाँही आ-आफ्नो मत हुन सक्दछ ।

सुयोग ढकाल
लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा तनहुँ जिल्लाको घिरिङ गाँउपालिकामा अवस्थित श्री दिपक माध्यमिक विद्यालयको नवनिर्मित भवनको उद्घाटन भएको छ । भारतीय

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा सिन्धुली जिल्लाको कमलामाई नगरपालिका–६ मा अवस्थित सिन्धुली सामुदायिक टेक्निकल इन्स्टिच्यूटको नवनिर्मित शैक्षिक भवनको उद्घाटन सम्पन्न भएको

विपद् न्युनीकरण प्रयासमा नेपाललाई निरन्तर सहयोग गर्ने हाम्रो प्रतिबद्धता अनुरुप नेपालका लागि भारतीय राजदूत नवीन श्रीवास्तवले गृह मन्त्रालय, सिंहदरबारमा आयोजित

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा डोटी जिल्लाको जोरायल गाउँपालिका–४ कुण्डीकोटमा अवस्थित श्री घण्टेश्वर माध्यमिक विद्यालयका लागि निर्मित विद्यालय भवन तथा छात्रावास