Lifestyle Portal
  •   २१ मंसिर २०७८, मंगलवार

यात्रा गर्नु अघि कोरोनाभाइरसको सम्भावित संक्रमणबाट बच्न कस्तो सावधानी अपनाउनुपर्छ?

२४ फाल्गुन २०७६, शनिबार १०:४५

लोकप्रिय

अन्तराष्ट्रिय ट्राभललाई कोरोनो संक्रमणले निकै असर गरेको छ, यस प्रभावमा अन्तराष्ट्रिय यात्रा अनि बिानस्थलहरु अनि बन्दरगाहरुलाई निकै प्रभाव पारेको छ । शून्यप्राय बिश्व पर्यटन अनि यात्रा क्षेत्रहरुलाई मध्यनजर गर्दा कोरोना संक्रमणबाट जोगिन यात्रुहरुले के के कुराहरुमा सावधानी अपनाउनु पर्ने हुन्छ भनि बुझ्न जरुरी छ ।

आजको मितीसम्म ७९ वटा देशहरुमा यस संक्रमण फैलिसकेको छ, विश्वव्यापी रुपमा १ लाख भन्दा बढिलाई भएको संक्रमणले अहिलेसम्म ३००० भन्दा बढिको ज्यान लिइसकेको छ ।

चीन, दक्षिण कोरिया, ईटाली र ईरानजस्ता यस संक्रमणको एपीटोमी क्षेत्रहरुमा त अन्तराष्ट्रिय हवाई कम्पनीहरुले यात्रा नै स्थगित गरिदिन थालिसकेका छन् । के अब हामी सर्वसाधरणले पनि आफ्नो पूर्वनिर्धारित यात्रा रद्ध गर्नुपर्ने हो ? के अब यात्रा गर्नु खतरनाक हुन्छ, आउनुहोस यस विषयका बिशेषज्ञले भनेंका कुराहरु छलफल गरौं ।

चाहे कोरोना प्रभावित क्षेत्र या खासै केस नभेटिएका गन्तव्य, जतासुकै जाँदै हुनुहुन्छ यहाँले अपनाउने सुरक्षाको संयन्त्रमा भनें कमी ल्याउन र संझौता गर्न हुन्न । जन हप्कीन्स विश्वबिधालयका सिनियर फेलो र जनस्वास्थ बिज्ञ क्रिस्टल हप्कीन्सले भनेंका छन् । अर्को यात्रा जोखिम भनेंको यात्राका दौरान आफू क्वारेन्टाइनमा पर्न सक्छु भन्ने तथ्यलाई आत्मसाथ गरिनु पर्दछ, महामारीका समयमा संक्रमण रोक्न देशहरुले यात्रुहरुलाई क्वारेन्टाइन गर्दछन्, यसो गर्दा उनीहरुलाई चेक जाँच गर्ने र आवश्यक परेमा निश्चित ठाँउमा राख्ने र आइशोलेशन पनि गर्दछन् । आजभोलीको यात्रामा यो भय भनें हुनेगर्दछ ।

यस महामारीलाई ट्राभल व्यानले रोक्न सक्दैन तसर्थ अब देशहरुले भनें यात्रामा नियन्त्रण शायद नगर्न सक्दछन्, संक्रमणलाई यात्रामा निरोध गर्दैमा रोकिने छैन भन्ने सबै देशहरुले बुझिसकेका छन् । अमेरिकाको सेन्टर फर डिजेज कन्ट्रोल एण्ड प्रिभेन्सनले चाँही यात्रुहरुलाई आफ्नो यात्रामा पूर्नविचार गर्न आग्रह गरेको छ अनि एसियाली देशहरुमा यात्रा गर्दा बिशेष सावधानी अपनाउन आव्हन गरेको छ । यी सावधानीमा मास्क्को प्रयोग, अझ मुख र अनुहार नै छोपिने पारदर्शि चश्माको प्रयोग, हात भुने स्यानीटाइजर, अनुहार नछुने अनि समयसमयमा हात धुइरहेने र पानी पिइरहने सुझाव दिएको छ । कोरोनाको भाइरस पेटभित्र गएमा त्यहाँ मारिने तथ्य फेला परेको छ तसर्थ मुखसम्म आएको जिवाणुलाई समयसमयमा पानी पिएर पेटमा पठाउने र अनुहार नछोएर अनुहारमा भएका संक्रमणका जिवाणुलाई पर राख्ने तथ्य बताइएको छ । विश्व स्वास्थय संगठनले पनि यिनै तथ्यहरुलाई दोहोर्याएको छ । मुख र नाकलाई बिशेष सुरक्षा गर्दै संक्रमण रोक्न सुरक्षासंयन्त्र अपनाउन जरुरी रहेको विश्व स्वास्थ संगठनको ठहर छ । हवाई क्षेत्रको तथ्याकं हेर्दा विश्वभरि ५० प्रतिशतले यात्रामा कमी आएको छ , अर्कोतर्फ पूर्वनिर्धारित यात्रालाई रोक्दा यात्रुहरुमा पर्ने आर्थिक घाटाको कुरा पनि छ, अरबौं डलरमा यात्रु र यात्रा कम्पनीहरुले पनि कोरोनाका कारणले घाटा बेहोरिरहेका छन् ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

भारत सरकारको नेरु. १ करोड २७ लाख आर्थिक सहयोगमा दार्चुला जिल्लाको खलंगा, तिंकरमा अवस्थित श्री मोती महिला संघ प्राथमिक विद्यालयको

वीरगञ्ज । वीरगञ्जस्थित क्लार्क्स रिसोर्ट्समा “आजादी का अमृत महोत्सव” (भारत @ 75) को अवसरमा, भारतीय महावाणिज्य दूतावास, विरगञ्जद्वारा “लोकतन्त्रको विशेष

टुंडिखेलस्थित नेपाली सेनाको मुख्यालयमा आयोजना गरिएको एक समारोहबीच भारतीय सेनाले नेपाली सेनालाई आज टाटा एलपिटिए १६२८ वर्कशप ट्रकहरु उपहारस्वरुप प्रदान

कोभिड खोप प्रमाणपत्रको पारस्परिक मान्यताका लागि भारत सरकार स्वास्थ्य एवम् परिवार कल्याण मन्त्रालय र नेपाल सरकार स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयबीच