Lifestyle Portal
  •   १९ असार २०७९, आईतवार

३ प्रकारका कोरोना जिवाणु फेला परेका छन्

२९ चैत्र २०७६, शनिबार १०:५०

कोरोना भाइरसका ३ प्रकारका फरक फरक जिवाणु फेला परेको तथ्य फेला परेको छ । क्याम्व्रीज विश्वविधालयले गरेको अध्ययनलाई साभार गर्दैछौ, डिसेम्बरबाट मार्चसम्मको कोरोना सक्रमणको तहगत अध्ययन गरेर यो ३ प्रकारका कोरोना जिवाणुको तथ्य फेला परेको बताइन्छ ।

वर्तमान अवस्थामा अमेरिकामा भएको कोरोना संक्रमणचाँही चीनको हुवानबाट उद्गम भएको शुरुवाती कोरोना जिवाणुले गरेको बताइएको छ । यि ३ वटै कोरोना जिवाणुका प्रकारहरु फरक फरक छन् । पहिलो अर्थात टाइप ए चाँही हुवानमा चमेरोमार्फत मानिसमा सरेको जिवाणु भएको यस अध्ययनमा उल्लेख छ, यि चमेराहरुमा सालकहरुबाट कोरोना सरेको बताइएको छ । तर यो मात्र कोरोनाको बिशुद्ध प्रजाति हैन, डिसेम्बर महिनामा क्रिस्मस ताका नै टाइप २ कोरोना मानिसमा सरिसकेको बताइन्छ । सबैभन्दा बढि सरेको चाँही टाइप १ कोरोना जिवाणु पाइयो जुन अहिले अष्ट्रेलीया, चीन र अमेरिकामा देखिएको संक्रमणको कारक हो, यस टाइप १ बाट अहिलेसम्म ४ लाख बढि संक्रमीतहरु देखिन्छन् । अमेरिकाका दुई तिहाई संक्रमीत स्याम्पलहरु टाइप ए का पाइयो तर रहस्यको कुरा के भने टाइप १ जिवाणु पाइए पनि संक्रमीतहरु पश्चिम तटबाट आएको पाइए जबकी अमेरिकामा सर्वाधिक संक्रमीत शहरचाँही न्यूयोर्क हो जुन पश्चिममा छैन ।

डाक्टर पिटर फोस्टर र उन्का सहयोगीले गरेको अध्ययनमा बेलायतचाँही टाइप २ संक्रमणले ग्रसित पाएका छन् । स्वीजरल्याण्ड, जर्मन, फ्रान्स, बेल्जियम र नेदरल्याण्डमा पाइएका २ तिहाई स्याम्पलहरु पनि टाइप २ कै पाइयो ।

अर्को टाइप सी चाँही यूरोपमा सिंगापुर मार्फत सरेको बताइएको छ, बैज्ञानीकहरुका अनुसार कोरोना अर्थात कोभिड १९ का जिवाणुले जनसंख्या अनुसार तिनीहरुको रोगप्रतिरोधात्मक क्षमता निष्क्रिय गराउन आफूमा रुपान्तरण अर्थात म्यूटेशन गर्ने तथ्य पत्ता लागेको छ । यो झनै भयानक कुरा हो ।

यसका साथै अमेरिकीहरुमा डिसेम्बर अघि नै कोरोना संक्रमण रहिसकेको संभावना पनि छ भन्ने प्रश्नमा शोधकर्ता समुहले यसका लागि थप ठूलो अध्ययन गरिनुपर्ने बताए । यस अध्ययनका अनुसार टाइप बी अर्थात टाइप २ चाँही अत्यन्त सक्रिय रुपमा फैलिरहेको छ ।
थप अध्ययनपछिको निष्कर्षहरु हामी ति अध्ययन पछि प्रकाशन गरिएका प्रतिवेदनलाई अनुवाद गरेर दिनेछौ । लाइभमाण्डु हेर्दै गर्नुहोस् ।

सुयोग ढकाल
लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

लोकप्रिय पोखरेली सांगीतिक ब्यान्ड ‘कन्दरा’ र ‘नेपग्याज्म लाइभ इभेन्ट’ (एनएलई) कम्पनीबीच व्यवयसायिक सम्झौता भएको छ । २०७९ असार ७ गते

भारतका माननीय रेल मन्त्री र माननीय पर्यटन मन्त्रीले आज संयुक्तरुपमा दिल्ली रेल्वे स्टेसनमा हरियो झण्डा देखाई भारत र नेपाल जोड्ने

भारतीय सांस्कृतिक सम्बन्ध परिषद्का अध्यक्ष डा. विनय सहस्रबुद्धेले यही मिति २०७९ जेठ ३१ देखि असार २ गते सम्म काठमाडौं भ्रमणका

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा निर्माण भएको श्रीफौद सिंह जनता मावि, लालबन्दी नगरपालिका–१७, रानीगञ्ज, सर्लाही जिल्लाको दुईतले भवनको उद्घाटन सम्पन्न भएको