मलेसीया जाने पानीजहाजमा मारिएका रोहिगिंया शरणार्थीहरुको असफल यात्रा


मलेसीया जानका लागि म्यानमारबाट पानीजहाजमा निस्केका रोहिगिंया शरणार्थीहरुको मलेसीयामा सुनौलो भविष्य पाउने सपना त्यसै तुहिएको छ । २ हप्ताभन्दा बढि प्यासाफिक समुन्द्रमा मलेसीयाको सिमासम्म पुग्ने आशामा चलायमान एउटा भिमकाय जहाजमा ३९६ जना रोहिगिंया शरणार्थीहरु थिए जस्मा २४ जनाको मृत्यु भएको थियो ।

रुइटर्स एजेन्सीका अनुसार यि शरणार्थीहरु भोकका कारण मारिएका थिए, जहाजमा महिनौदिनसम्म यात्राका कारण खानेकुराहरु सकिएको थियो । बंगलादेशी कोस्टगार्डका अनुसार बाँकी शरणार्थीहरुलाई अब म्यानमार नै पठाइने भएको छ ।

केहि शरणार्थीहरु त उभिन पनि नसक्ने गरि थलिएका थिए, एकजना शरणार्थीका अनुसार जहाज ३ पटक मलेसीया सिमा निकट पुगेर फर्किएको हो, जहाजमा चालक दल र यात्रु बिच झगडा भएपछि जहाजलाई मलेसीयाबाट फर्काइयो ।


त्यसपछि कोरोना कहरका कारणले आप्रवासन झनै कठिन भयो, यूएनएचसीआरले बाँकी शरणार्थीलाई जहाजबाट ओरालेर बगंलादेशमा क्वारेन्टाइनमा राखेको छ ।

लाइभमाण्डु


Loading comments...