Lifestyle Portal
  •   ३१ बैशाख २०७८, शुक्रबार

ईरानले आफ्नो पहिलो सैनिक स्याटलाइट प्रक्षेपण गर्यो

११ बैशाख २०७७, बिहीबार १०:००

ईस्लामीक रिपव्लीक अफ ईरानले आफ्नो पहिलो सैनिक भुउपग्रह प्रक्षेपण गरेको छ, त्यहाँको ईलाइट फोर्सका अनुसार ईस्लामीक रेभुलस्नरी गार्ड कप्र्सले यस भुउपग्रह प्रक्षेपण गरेको हो । बुधवार मध्यान्न यस भुउपग्रहको प्रक्षेपण गरिएको हो ।

मार्कजी मरुभूमिबाट यस भुउपग्रहको प्रक्षेपण गरिएको हो, यस भुउपग्रहले पृथ्वीलाई ४२५ किमी माथिबाट परिक्रमा गर्नेछ भनेर इलाइट फोर्सको वेबसाइटमा लेखिएको छ । विश्व नै कोरोना क्राइसिसमा चुर्लुम्म डुबेको अवस्थामा अनि तेलको मुल्य उल्लेनीय रुपमा घटिरहेको अवस्थामा ईरानले यस प्रक्षेपण गरेर थप जोखिम लिन खोजेको पनि बताइएको छ । अहिले पनि अमेरिका नेतृत्वको नाकाबन्धी झेलिरहेको ईरानले यस भु उपग्रह प्रक्षेपण गरेसंगै थप रातो झण्डा पश्चिमा देशहरुले ईरानलाई देखाउन सक्ने पनि बताइएको छ ।

यस भुउपग्रहले ईरानको सैनिक क्षमता अभिवृद्धिका लागि थप इन्टेलीजेन्स अनि प्रविधीहरुको नवप्रवर्तन दिलाउने आशा गरिएको छ, जुन ईरानका उपर विश्वास नभएका देशहरुका लागि राम्रो खबर नहुन सक्दछ । तेहरानले यस अघि पनि सैनिक इन्टेसलजेन्सका लागि धेरै पटक भुउपग्रहहरु प्रक्षेपण प्रयास गरेको हो तर अधिकांश प्रयासहरु विफल भएका हुन् यद्धपि यसपटक भने अन्तत ईरानको झण्डा सहितको सैनिक भुउपग्रह वायुमण्डलमा पुगेको छ ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

दैलेख। गत वर्ष कोरोना सङ्क्रमणको दर तीव्र भएका बेला दैलेखमा आइसीयू र भेन्टिलेटर जडान भयो। तीनवटा आइसीयू र दुईवटा भेन्टिलेटरका

अत्यन्तै मर्माहत छु साथिहरू! साँझ ५:४९ बजे आज तेस्रो दिनमा कोठामा आएको मात्र के थिएँ फेरी हस्पिटलबाट फोन आयो ‘सर,

काठमाडौं। निजी अस्पतालहरुले सरकारले दिएको निर्देशन अनुसार १५ दिनभित्र अक्सिजन प्लान्ट जडान गर्न नसकिने जनाएका छन्। एसोसिएसन अफ प्राइभेट हेल्थ

काठमाडौं। राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले नयाँ सरकार बनाउनका लागि दावी पेश गर्न दिएको समयसीमामा कुनै पनि दलले सरकार बनाउने दावी पेश