Lifestyle Portal
  •   १९ असार २०७९, आईतवार

बंगलादेशका कार्टुनिष्टहरुको कारागार यात्रा

२७ बैशाख २०७७, शनिबार ०८:०१

बगंलादेशमा निकै चर्चित यि कार्टुनिष्ट हालै त्यहाँको सरकारले पक्राउ गरेको ११ जना एन्टी गभरमेन्ट पोष्ट लेख्ने आरोप लागेका मध्य एक हुन् । कोरोना महामारीमा सरकारको भूमिकाको आलोचना गर्ने र आलोचक पोष्ट लेख्ने सामाजिक सञ्जालका अनुहारहरुलाई सरकारले रातारात पक्राउ शुरु गरेको छ ।

यि ११ जना नै कार्टुनिष्ट र लेखकहरु हुन्, यसअर्थमा भोलीबाट अब बगंलादेशका राष्ट्रिय र क्षेत्रीय दैनिक पत्रिकाहरुमा कार्टुन र ब्यगं नहुने तय छ । सरकारलाई ब्यंग र द्धन्दमा फरक नदेखिएको अवस्था स्पष्ट छ ।

अहमद कविर किशोर र मुस्तक अहमद कार्टुनिष्ट र लेखक हुन्, उनीहरुलाई रेयापीड एक्शन रियाक्शन पारामिलीटरी फोर्सले पक्राउ गरेको हो, हालै कार्यान्वयनमा ल्याइएको डिजीटल सेक्यूरिटी एक्ट अन्र्तगत उनीहरुलाई कारवाही गरिएको हो ।

११७१९ जना संक्रमीत र १८९ जनाको मृत्यु भएको बिहिवार सम्मको तथ्याकं भएको यस देशमा बिवादास्पद डिजीटल सेक्यूरिटी कानुन अन्र्तगत ४० जनालाई पक्राउ गरिसकिएको छ । हालै पक्राउ गरिएका लेखक, स्तम्भकार र कार्टुनिष्टहरुलाई भय फैलाएको र गलत समाचार सम्प्रेषण गरेर सरकारको छवी बिगारेको आरोप छ । उनीहरुलाई बगंलादेशका राष्ट्रपिता शेख मुजिवुर रहमानको छवी बिगारेर कार्टुन बनाएको आरोप पनि छ । सत्तापक्षकी बागडोर समाएकी प्रधानमन्त्री संसदमा स्पष्ट वहुमतका साथ अडिग रहेकी कारणले त्यहाँको सरकारले आफ्ना आलोचक र बिरोधीलाई नयाँ नयाँ कानुन बनाँउदै कारागार चलान गरेको आरोप पनि लागेको छ ।
कार्टुनिष्ट किशोर चाँही लाइफ इन अ टाइम अफ कोरोना सिरिजका कार्टुनहरुमा कार्यरत थिए, उनले कार्टुन मार्फत कोरोना प्रति सरकारको गैरजिम्मेवारी र कोरोना समयको भ्रष्टाचारमाथि ब्यगं गर्दै आएको थिए, उनी अत्यन्त चर्चित र रुचाइएका कार्टुनिष्ट हुन् ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

लोकप्रिय पोखरेली सांगीतिक ब्यान्ड ‘कन्दरा’ र ‘नेपग्याज्म लाइभ इभेन्ट’ (एनएलई) कम्पनीबीच व्यवयसायिक सम्झौता भएको छ । २०७९ असार ७ गते

भारतका माननीय रेल मन्त्री र माननीय पर्यटन मन्त्रीले आज संयुक्तरुपमा दिल्ली रेल्वे स्टेसनमा हरियो झण्डा देखाई भारत र नेपाल जोड्ने

भारतीय सांस्कृतिक सम्बन्ध परिषद्का अध्यक्ष डा. विनय सहस्रबुद्धेले यही मिति २०७९ जेठ ३१ देखि असार २ गते सम्म काठमाडौं भ्रमणका

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा निर्माण भएको श्रीफौद सिंह जनता मावि, लालबन्दी नगरपालिका–१७, रानीगञ्ज, सर्लाही जिल्लाको दुईतले भवनको उद्घाटन सम्पन्न भएको