Lifestyle Portal
  •   १० श्रावण २०७८, आईतवार

बंगलादेशका कार्टुनिष्टहरुको कारागार यात्रा

२७ बैशाख २०७७, शनिबार ०८:०१

बगंलादेशमा निकै चर्चित यि कार्टुनिष्ट हालै त्यहाँको सरकारले पक्राउ गरेको ११ जना एन्टी गभरमेन्ट पोष्ट लेख्ने आरोप लागेका मध्य एक हुन् । कोरोना महामारीमा सरकारको भूमिकाको आलोचना गर्ने र आलोचक पोष्ट लेख्ने सामाजिक सञ्जालका अनुहारहरुलाई सरकारले रातारात पक्राउ शुरु गरेको छ ।

यि ११ जना नै कार्टुनिष्ट र लेखकहरु हुन्, यसअर्थमा भोलीबाट अब बगंलादेशका राष्ट्रिय र क्षेत्रीय दैनिक पत्रिकाहरुमा कार्टुन र ब्यगं नहुने तय छ । सरकारलाई ब्यंग र द्धन्दमा फरक नदेखिएको अवस्था स्पष्ट छ ।

अहमद कविर किशोर र मुस्तक अहमद कार्टुनिष्ट र लेखक हुन्, उनीहरुलाई रेयापीड एक्शन रियाक्शन पारामिलीटरी फोर्सले पक्राउ गरेको हो, हालै कार्यान्वयनमा ल्याइएको डिजीटल सेक्यूरिटी एक्ट अन्र्तगत उनीहरुलाई कारवाही गरिएको हो ।

११७१९ जना संक्रमीत र १८९ जनाको मृत्यु भएको बिहिवार सम्मको तथ्याकं भएको यस देशमा बिवादास्पद डिजीटल सेक्यूरिटी कानुन अन्र्तगत ४० जनालाई पक्राउ गरिसकिएको छ । हालै पक्राउ गरिएका लेखक, स्तम्भकार र कार्टुनिष्टहरुलाई भय फैलाएको र गलत समाचार सम्प्रेषण गरेर सरकारको छवी बिगारेको आरोप छ । उनीहरुलाई बगंलादेशका राष्ट्रपिता शेख मुजिवुर रहमानको छवी बिगारेर कार्टुन बनाएको आरोप पनि छ । सत्तापक्षकी बागडोर समाएकी प्रधानमन्त्री संसदमा स्पष्ट वहुमतका साथ अडिग रहेकी कारणले त्यहाँको सरकारले आफ्ना आलोचक र बिरोधीलाई नयाँ नयाँ कानुन बनाँउदै कारागार चलान गरेको आरोप पनि लागेको छ ।
कार्टुनिष्ट किशोर चाँही लाइफ इन अ टाइम अफ कोरोना सिरिजका कार्टुनहरुमा कार्यरत थिए, उनले कार्टुन मार्फत कोरोना प्रति सरकारको गैरजिम्मेवारी र कोरोना समयको भ्रष्टाचारमाथि ब्यगं गर्दै आएको थिए, उनी अत्यन्त चर्चित र रुचाइएका कार्टुनिष्ट हुन् ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौँ– पछिल्लो २४ घण्टामा सबैभन्दा धेरै २१ देखि ३० वर्ष उमेर समूहका व्यक्तिहरुमा कोरोना भाइरसको संक्रमण पुष्टि भएको छ ।

विवेकशील साझा युवा संगठनका सचिव तथा पार्टीका केन्द्रीय समिति सदस्य अमित पाठकले सर्वोच्च अदालतको फैसलाले प्रतिगमनलाई परास्त गरेको बताएका छन्।

काठमाडौं। नेकपा एमालेको आन्तरिक विवाद समाधान गर्न गठन गरिएको सँयुक्त कार्यदलले आइतबार राति सहमति जुटाएको छ। कार्यदलले १० बुँदे सहमति

काठमाडौं । वर्षासँगै बाढी–पहिरोले देशका विभिन्न ठाउँमा सडकखण्ड अवरुद्ध भएको छ । सडक विभागका अनुसार शुक्रबार बिहान सवा ७ बजेसम्म