Lifestyle Portal
  •   २ कार्तिक २०७८, मंगलवार

विशाल पानीजहाज फसेपछि जलमार्गमा जाम

१३ चैत्र २०७७, शुक्रबार ०९:००

काठमाडौं । इजिप्टको स्वेज नहरमा विशाल मालवाहक जहाज फसेपछि उक्त जलमार्गमा आवागमन ठप्प भएको छ । यस जामपछि विश्वमा कच्चा तेलको आपूर्तिमा अवरोध हुने आशंका उत्पन्न भएपछि बुधबारदेखि तेलको मूल्य पाँच प्रतिशतले वृद्धि भएको छ ।

जलमार्गमा ठूलो जाम भएपछि इजिप्टले अन्य जहाजहरुको आवागमन सुरु गर्न स्वेज नहरको पुरानो च्यानल फेरि खोलेको छ । स्वेज नहर प्राधिकरणका एक अधिकारीलाई उधृत गर्दै कायरो न्युजले त्यहाँ अड्किएको ४ सय मिटर लामो, ५९ मिटर चौडाइ भएको फुटबल खेल्न चार वटा मैदान जत्रो जहाज निकाल्न आठ वटा डुंगा र मेशिनको प्रयोग गरिएको बताएको छ । जहाजलाई त्यहाँबाट निकाल्न अझ केही लाग्न सक्ने छ ।

पानामामा दर्ता एभरग्रीन शिपिङ कम्पनीको एभर गिभन नामक जहाजका कारण त्यहाँ दर्जनौं अरू पानीजहाजहरू अड्किएका छन् । अधिकारीहरूले जहाजलाई सुरक्षित बाहिर निकालेर स्वेज नहरमा ट्राफिक पुनः सुरु गर्ने बताएका छन् । जहाजका चालक दलका सबै सदस्य सुरक्षित रहेको बताइएको छ ।

अड्किएको पानीजहाज सन् २०१८ मा बनेको र त्यो दुई लाख टनको रहेको बताइएको छ । १९३ किलोमिटर लामो स्वेज नहरबाट विश्वको कुल व्यापारको १२ प्रतिशत व्यापार हुन्छ । यो एशिया र युरोपबीचको सबैभन्दा छोटो जलमार्ग हो ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाण्डौ । काठमाण्डौ महानगरपालिकाभित्रका स्वास्थ्य मापदण्ड पूरा गरेका विद्यालयले १० असोजदेखि भौतिक रूपमा विद्यार्थीलाई उपस्थित गराएर पठनपाठन गर्ने सक्ने भएका

काठमाडौंः सरकारले विदेशी पर्यटकका लागि क्वारेन्टिनको व्यवस्था हटाएको छ। कोरोनाको विरुद्धको भ्याक्सिन लगाइसकेका पर्यटकका लागि सरकारले क्वारेन्टिन बस्नु पर्ने नियम

काठमाण्डौ । मुलुक बजेटविहीन हुने निश्चित भएको छ । सरकारले ल्याएको प्रतिस्थापन विधेयक संसदमा विचाराधीन रहेको र र अघिल्लो सरकारले

भूमिका तिमल्सिना/काठमाण्डौ । दशैं नजिकिँदै गर्दा खाद्य व्यवस्था तथा व्यापार कम्पनीले उपत्यकाका लागि खसीबोका तथा च्यांग्रा ल्याउने तयारी थालेको छ