Lifestyle Portal
  •   १३ मंसिर २०७९, मंगलवार

अभिभावकले आफना सन्तानहरुलाई के सिकाउने

१३ पुष २०७५, शुक्रबार ०९:००

लोकप्रिय

आफना सन्तानहरुलाई सचेत, बृद्धिमान, मिलनसार भई अगाडि बढनको लागी आमाबाबुको स्याहार, शिक्षा तथा मयालुपन निकै जरुरी हुन्छ । यदि उनीहरुले यसप्रकारका व्यवहार प्राप्त गरेन्न भने, उनीहरुमा मानसिक, सामाजिक तथा भावनात्मक पक्षमा आउन सक्ने चुनौति तथा समस्याहरु सामना गर्न आवश्यक सामथ्र्य हुदैन । जसकारण भविष्यमा विभिन्न अवस्था तथा चुनौतिको सामना गर्न कठिन हुन्छ । आफनो सन्तानको सोच, विचार,भावना तथा क्षमता वृद्धि गर्नमा मुख्य भुमिका अभिवाकको रहने गर्दछ ।

अभिभावकले आफना बाबु नानीहरुलाई विभन्न कुराहरु सिकाउन जरुरी रहन्छ , सामाजिक मान मर्यादाका कुरा, परम्परा,अनुशासन,नैतिकताका कुरा तथा जिबनका कुरा जुन कुराहरुले एउटा सरल जिन्दगी जिउनको लागि अभिप्रेरित गरेको हुन्छ । समयले सबै आफै सिकाउछ भन्ने मान्यता गलत हो । आवश्यक कुरा सिकाउनको लागि अभिभावक डराउनु पक्कै हुदैन । केही बुदाँहरु तल उल्लेखित छन, जुन आजको समयमा आफना बालबच्चाहरुलाई सिकाउन निकै जरुरी देखिन्छ ।

  • सिक्नको लागि सधै अभिप्रेरित गर्नु पर्दछ । पढन, लेख्ने कुरामा सधै सकारात्मक भुमिका खेल्नुपर्दछ । बारम्बार गृहकार्यमा सहयोग गर्ने पढने तथा लेख्नलाई कसरी रमाइलो गरी गराउने कुरामा ध्यान दिनु पर्दछ । जसले पढने बानीको सृजना गर्न सजिलो हुन्छ ।
  • सहयोगी भावनाको विकाशको लागि सानै देखि सहयोगी क्रियाकलापमा समावेश गर्नु पर्दछ । सहयोगको आवश्यकता भएका व्यक्तिहरुलाई सहयोग गर्ने सकारात्मक सोचको सृजना गर्न जरुरी हुन्छ ।
  • वातावरण सबैकोलागि हो , वातावरण जोगाउन सबैले सहयोग गर्नुपर्दछ । आफना वालवालिकालाई वातावरण सफा राख्नको लागि जथाभावी फोहोर नगर्ने । वोटविरुवा रोप्न लगाउने, सरसफाईमा लगाउने तथा जिव जनवारको महत्वको बारेमा समय समयमा जानकारी दिनु पर्दछ ।
  • समय अनुसार आउने शारिरिक तथा भावनात्मक परिवर्तनलाई सहज तरिकाले लिनको लागि पहिले नै त्यस्ता परिवर्तनको बारेमा जानकारी दिनु पर्दछ । जसले गर्दा उनीहरुमा मानसिक तनाब हुन पाउदैन ।
  • गल्ती स्वभाविक कुरा हो । यो जीबनको अपरिहार्य भाग हो । गल्ती गर्दिन भन्नु पनि कहिले काहि गल्ति हुन सक्दछ । गल्तीले केही नयाँकुरा सिकाउने गर्दछ जसले भविष्यमा त्यसप्रकारका घटनाहरु घटन दिदैन । अभिभावकले आफना बालबालिकालाई आफनो गल्ती स्विकार गर्न सक्ने तथा गल्तीबाट सिक्ने वातावरण सृजना गर्नुपर्दछ । हामीले देखेका हुन्छौ गल्ती भएपछि अभिभावकले कुरुर व्यवहार गरेको जसले बालमनोवैज्ञानमा प्रतिकुल असर पर्दछ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

भारतीय राजदूतावास, काठमाडैंले नेपालका सम्माननीय प्रधानमन्त्री शेर बहादुर देउवाको समुपस्थितिमा आज आठौं अन्तर्राष्ट्रिय योग दिवस मनायो । सो कार्यक्रममा बोल्दै

विश्वका ठूला शहरहरुको सामाजिक बनोट हेर्न हो भने ती शहरहरुमा अनेक जातीय समूह वा विभिन्न संस्कृति भएका व्यक्तिहरुको बसोबास रहेको

विश्वका ठूला शहरहरुको सामाजिक बनोट हेर्न हो भने ती शहरहरुमा अनेक जातीय समूह वा विभिन्न संस्कृति भएका व्यक्तिहरुको बसोबास रहेको

बोरेक्स पाउडर एउटा यस्तो केमिकलयुक्त उत्पादन हो जसको मद्दतबाट तपाईं आफ्नो घरको कैंयन कामलाई सजिलो बनाउन सक्नुहुन्छ । बर्षाको मौसम