रुन नसक्ने मान्छे झनै कमजोर हुन्छन् |


किन मान्छेले यसो गर्दछ ?
आउनुहोस आज चर्चा गरौं मान्छेहरुले किन यस्ता वानी गर्दछन् भन्ने कुराहरु । मान्छेहरुको आ–आफ्नै स्वभाव हुन्छ अनि हामीहरु तिनीहरुको त्यो स्वभावको पछाडिको कारण पत्ता नलगाई उनीहरुलाई गाली गलौज या हेप्ने कार्य गर्दछौं । अझ केटाकेटी या बालबालीकाको कुरामा त यो धेरै हुन्छ । अर्ती र आदेश दिनुअघि उनीहरुले किन त्यस्ता बानी गरिरहेका छन् भन्ने बुझ्न जरुरी छ ।

आउनुहोस् केही यस्ता आनीवानीहरु अनि त्यस्लाई मानसिक स्वास्थका हिसाबले कसरी ब्याख्या गरिएको छ भन्ने कुराहरु उजागर गरौं ।

१,  यदि कोही अबेरसम्म सुत्छ या उठ्न सक्दैन भनें ति व्यक्तिहरु गहिरो दुख्ख र बेखुशी रहेको तथ्य छ । गहिरो दुख्ख र बेखुशीमा परेका मान्छेहरु अबेर सम्म सुत्ने अनि उठ्न कठिनाई हुन्ने अवस्थामा हुन्छन् ।

२, यदि कोही मान्छे बिषम परिस्थितीमा पनि रुन सक्दैनन भनें हामी उनीहरुलाई धेरै वलियो भनेंर चित्रण गर्दछौं । तर मानसिक स्वास्थका अध्ययन र व्यक्तित्व अध्ययनका आधारमा भन्नुपर्दा रुन नसक्ने मान्छे झनै भावनात्मक रुपमा कमजोर भएको पाइएको छ है ।

३, तपाँई जीवनमा जति खुशी हुनुहन्छ उति नै तपाँइको निन्द्रासंग यसले समबन्ध राख्दछ । खुशी मान्छेहरु थोरै निन्द्रा परेपनि भोलीपल्ट खुशी अनि कार्यगत हुन सक्दछन् तर बेखुशी मान्छेहरुलाई भनें थोरै निन्द्राले नपुग्ने अध्ययनले बताँउदछ ।

४, यदि कोही मान्छे ससाना कुराहरुमा रुने अनि मसिना कुरामा रिसाउने अनि छिटै फकिने गर्दछन् भनें तिनीहरु सफा चित्तका अनि निर्दोष हुने हुन्छ ।

५, संसारमा कोही पनि त्यति धेरै व्यस्त हुँदैन कि आफ्नो मान्छेलाई भेट्नै नभ्याओस् । भेट्नु, नभेट्नु या वास्ता गर्ने या नगर्ने कुरा त्यस व्यक्तिको प्रार्थमिक्तामा भर पर्दछ । तसर्थ अब कसैले नभ्याएर नभेटेको भन्छ भनें उसको या उनको प्रार्थमिक्तामा आफू नपरेको कुरा आत्मसाथ गरौं है ।

६, कुनै महिलाहरुले आफ्ना समस्याहरु यहाँहरुलाई सुनाँउदैछन भनें संभवत वहाँहरुले त्यस समस्याको समाधान यहाँवाट खोजेको नभई केवल आफ्नो समस्या मात्र सुनाउन खोजेको हुनसक्ने संभावना प्रबल हुन्छ । पुरुषको हकमा मलाई यसले त यस्तो सोधी शायद मलाई मनपराँउछे लगायत अन्य भावनाहरु महिलासंग कुरा गरेपछि आउनु स्वभाविक होला तर केवल समस्या बाँढ्दैमा मन बाँढेको या समाधान खोजेको नहुन सक्छ भनी अध्ययनले देखाँउदछ ।

७,  यदि कोही तपाँइसंग सामान्य र सानो कुरामा रिसाउने र धेरै अपेक्षा गर्दछन भनें उनीहरु तपाँइलाई धेरै माया गर्ने गर्दछन है ।

८,  असामान्य रुपमा कसैको खानाको रुची छ भनें उनीहरु तनावमा भएको हुनसक्ने संभावना धेरै हुन्छ ।

९, सामान्य वार्तापालमा पनि धेरै कसम खाने मान्छेहरु सामान्यतया धेरै स्वाभिमानी र सत्य हुन्छन् । उनीहरु काम र समबन्धमा वफादार रहने अध्ययनले जनाँउछ ।

१०, अब कुरा गरौं आँशुका बारेमा, आँशु त्यसकारण खस्दैन कि तपाँइहरु कसैलाई एकदमै संझना या मिस गरिरहनुभएको छ भनें । बरु आँशु यस्कारण खस्छ जब तपाँइ उक्त मान्छे या घटनालाई संझन चाहनुहुन्न र बिर्सनलाई मनमनै कसरत गर्दै आँफैंसग संघर्षरत हुनुहुन्छ ।
११,  एउटा अध्ययनका अनुसार बुद्धिमान मान्छेहरु आफ्नो समबन्धमा वफादार रहिरहने देखाँउदछ ।

१२, मायाप्रेम भनेंको बिहानको सूर्योदयमा शुरु भएर साँझको सूर्यास्तमा सकिने कुरा हैन् । यो त त्यतीबेला शुरु हुन्छ जब यहाँहरुलाई मायाको आभाष र अनुभूति कम हुन्छ अनि त्यतीबेला सकिन्छ जब यहाँहरुलाई मायाको जरुरत सबैभन्दा धेरै हुन्छ ।

१३, महिला पुरुषहरु आपसको कुराकानीमा धेरै अड्किने अनि आँखा स्वभावत झिम्कने हुन्छ भनें संभवत उनीहरु बीचमा केही भावनात्मक घनिष्टता हुने हुनसक्छ ।

ल है माथिका कुरा अनि तथ्यहरु आफ्नो जीवनमा एकफेर जाँचेर अनि लागू गरेर हेरौं । जीवनमा भावना छ र त रमाइलो छ बाँच्न । आँउदै गरेको सन् २०१९ को शुभकामना ।


Loading comments...