Lifestyle Portal
  •   १२ माघ २०७८, बुधबार

के हो 5 G ?

२८ पुष २०७५, शनिबार ००:१५

फोन र हाम्रो सम्बन्ध निकै पुरानो र निकै मजबुत पनि छ । पहिले तारवाला फोनको प्रयोग हुदै काँर्डलस र त्यसपछि वायरलेसको प्रचलन शूरु भयो । फोन जगतमा भएको यो परिवर्तन सँगै रुप रङको साथै त्यसको जेनेरेशन पनि जोडिन थाल्यो १ जि हुदै ४ जी सम्म आइपुग्दा निकै परिवर्तन देखेका छौ । अब केही समयमा नै ५ जिको पनि अनुभव लिन पाउने पक्का छ । अमेरिका ले हुवावेमाथि लगाएको प्रतिबन्धको कारण पनि ५ जि सेवा रहेको कयौ प्रविधिकहरुको अडकल छ । आउनुहोस यही ५ जिको बारेमा केही जानकारी हरु बाडौ ।
मोवाइल नेटवर्कमा ५ जि अर्थात पाचौ जेनेरेसन छिट्टै लन्चहुने खबर आइरहेको छ । ५ जिको स्पीड र कनेक्टिविटीको कुनै लिमिट नहुने र उर्जा समेत कम खपत गर्ने विश्वास गरिएको छ । ५ जिको लागि विभिन्न विभिन्न कम्पनीहरु बिच दौड शूरु भएको छ । अत्यधिक क्षमताको यस नेटवर्कबाट रिमोट सर्जरी तथा सेल्फ ड्राइभिङ्गकारमा समेत निकै ठुलो भुमिका खेल्ने छ । अब छिट्टै नै ५ जि नेटवर्क विश्व बजारमा अनुभव गर्न पाइने छ ।

छन् को अर्थ हो टेलिकम जगतको पाँचौं पिढी जसमा अघिल्लो संस्करण अर्थात् फोरजीको तुलनामा इन्टरनेट स्पिड र अन्य थुप्रै कुराहरुमा सुधार हुनेछ फाइभ जीको फाइदाहरु यस्ता रहेका छन्
तेज गतिको स्पिड
फाइभजीले राम्रो नेटवर्क कभरेज भएको क्षेत्रमा १ जीबीपीएससम्मको इन्टरनेट स्पिड प्रदान गर्न सक्नेछ तुलनाका लागि हालै नेपाल टेलिकमले प्रदान गर्ने फोरजीको स्पिड हो ३० एमबीपीएस ( फाइभजीभन्दा ३० गुणा कम )
कम लेटेंसी
सर्भर र प्रयोगकर्ता बीचको संचारमा हुने ढिलाईलाई लेटेंसी मार्फत मापन गरिन्छ( जति कम लेटेंसी त्यति नै राम्रो नेटवर्क ५ जिको लेटेंसी १ मिलीसेकेन्डसम्म कम गर्न सकिने विश्वास गरिएको छ तुलनाका लागि फोरजीको लेटेंसी हो ५० मिलीसेकेन्डको ( फाइभजीभन्दा ५० गुणा धेरै))
उच्च सिस्टम क्षमता
फाइभजीको सहयोगबाट टेलिकमले कुनै पनि क्षेत्रमा धेरै मात्रामा उपकरणहरुसँग संचार गर्न पाउने छ एक किलोमिटर स्क्वायर क्षेत्रफलमा मात्रै पनि १० लाख वटा उपकरणहरु चल्न सक्नेछन्य यहि कारणले नै गर्दा फाइभजीले इन्टरनेट वफ थिन्ग्स अर्थात् उपकरणहरुको इन्टरनेटमा विकास गर्न सहयोग पुर्याउने विश्वास गरि एको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

भारतको ७३ औं गणतन्त्र दिवसको अवसरमा भारतीय राजदूतावासको रक्षा प्रभागले ‘स्वतन्त्रताको अमृत महोत्सव – Azadi ka Amrit Mahotsav’ अन्तर्गतको कार्यक्रमको

भारतीय राजदूतावास, काठमाडौंले मिति २०७८ पौष २६ गतेका दिन होटल र्‍याडिसनमा विश्व हिन्दी दिवसको आयोजना गर्यो । सन् १९७५ जनवरी

नेपाल विश्वकर्मा सेवा समितिको ५औँ राष्ट्रिय सम्मेलन सप्तरीमा सम्पन्न भएको छ। कार्यक्रममा लोहार जातीको इतिहास, सामाजिक उत्पिडन र लोहार जातिको

काठमाडौं । श्रम, रोजगार तथा सामाजिक सुरक्षामन्त्री कृष्णकुमार श्रेष्ठले दक्ष जनशक्ति निर्माण गरी युवाका लागि नेपालमै उपयुक्त वातावरण बनाउने सरकारको