Lifestyle Portal
  •   २६ बैशाख २०७८, आईतवार

जाडोका घरेलु उपचारहरु

२४ माघ २०७५, बिहीबार १४:०६

पुस फासफुस भन्ने भनाई हामीलाई धेरै सुनेका छौँ । अब हिँउदका दिनहरु छोटा भए भने रात लामा छन् । चिसो मौसमले हामीलाई धेरै प्रकारले असर गरेका छन्, घाम प्यारा लाग्नथालेका छन् अनि सिरक र सुईटर अनि ज्याकेट भित्र हामी गुडुल्किन थालिसक्यौ, हैन त ?
नाकबाट पानी चुहिरहेका, रसिला आँखाहरु, सिंगाने र नाके बोली, सुख्खा खोकी, टाउको दुखाई, ज्वरो अनि अन्य चिसोपनाका असरहरुका दिनहरु हामी माझ छन् । आउनुहोस यी सम्पूर्ण असरहरुबाट हामी घरेलु रुपमै कसरी बच्ने भनेँर छलफल गरौँ, हाम्रो पात्रोका प्रयोगकर्ताहरुको दीर्घायु र सुस्वास्थ्यका लागी सर्मपित यो कोसेली ।

१, आफ्नो शरीरको रोगप्रतिरोधात्मक क्षमता बढाउनुहोस्
जाडोको समयमा हामी आफ्नो शरीरको रोग प्रतिरोधात्मक र संक्रमण प्रतिरोधात्मक क्षमताका बारेमा बिशेष ध्यान दिन सक्षम हुनपर्दछ ।
भिटामीन सी प्रसस्त भएका खानेकुराहरु र मुख्यतया फलफूलहरु जस्तै कागती, सुन्तला, अमला, टमाटर, अम्बा, अगुंर, व्रोकोली, भेडे खोर्सानी र किवीहरुको सेवन गर्न जरुरी छ ।

२, खुल्ला श्वासप्रस्वास प्रक्रिया
जाडो याममा हामीलाई नाक थुनिने, एउटामात्र नाकबाट श्वस फेरिने समस्या हुन्छ तर याद गरौँ न हाम्रा आमा, हजुरआमाहरुले तातो तातो झोल र सुपहरु खुवाएर हाम्रो बन्द नाकलाई खोल्ने घरेलु तरिकाहरु लाई, जाडोमा श्वासप्रस्वासलाई खुल्लाराख्न तातो खानेकुराहरु खान एकदमै जरुरी छ । धेरै चिया या कफि भन्दा पनि हरियो चिया अनि मनतातो पानीको सेवनले फाईदा पु¥याउँछ है अनि हल्का मात्रामा पिरोपिरो खोर्सानीजन्य सुपको नियमित सेवनले फाईदा र शरीरको तापक्रमलाई पनि कायम राख्दछ ।

३, लसुनको सेवन
हिँउदमा लसुनको नियमित सेवन अत्यन्तै प्रभावकारी हुन्छ, लसुनले श्वासप्रश्वास अनि पाचन प्रक्रियालाई पनि सहज गराँउदछ । आँखा र नाकबाट पातलो पानी बग्ने समस्या भएकाहरुलाई लसुनको प्रयोगले तुरुन्तै आराम दिन्छ । लसुनको मात्रै सेवन गर्दा खेरि श्वासमा लसुनको गन्ध आउने हुन्छ तसर्थ लसुनलाई प्रसस्तमात्रामा खानेकुराहरुमा लसुन हालेर खाने गरेमा जाडोयामका धेरै समस्याहरुबाट मुक्ति पाईन्छ ।

४, अदुवाको सेवन
लसुनजस्तै अदुवा पनि अत्यन्त प्रभावकारी कुरा हो, जाडोमा हामीमध्य धेरैलाई घाँटी दुख्ने अनि टन्सिलाईटीसको समस्या हुने गर्दछ । अझ चिसो समयमा मोटरसाईकल चलाउनेहरुलाई त झन दिनैजसो यो समस्या हुन्छ । अर्कोतर्फ बोलिरहनुपर्ने पेशा जस्तै शिक्षक, मिडियाकर्मी अनि गाडीहरुमा कार्यरत साथीहरुलाई घाँटी दुख्ने समस्या धेरै हुन्छ । बिभिन्न सर्वेक्षणहरुका अनुसार लामो समयसम्म घाँटीदुख्ने समस्या भएमा मुटुमा पनि समस्या हुनेभएकाले यस प्रति धेरै सबंदनशील हुन जरुरी छ । अदुवाको नियमित सेवन गर्नकालागी तरकारिहरुमा प्रसस्त अदुवा हालेर खाने, अदुवा चिया खाने र तातोपानीमा अदुवा हालेर खान पनि सकिन्छ । अदुवाले घाँटी र श्वासप्रश्वास सबैलाई सहज राख्दछ ।

४, चिनी र गुलियो कुराको कम प्रयोग
चिनीको धेरै सेवनले हाम्रो शरीरमा प्रतिरोधात्मक क्षमता कम गर्दै भाईरसहरुलाई प्रश्रय दिनेगर्दछ । जाडोमा धेरै चिया खाने बानी गरिएमा चिनीको पनि चियासँगै धेरै सेवन हुनजान्छ र बेफाईदा पु¥याउँछ ।

५, ओ मेघा ३ भएका खानाहरु बढी सेवन गर्ने
ओमेघा ३, हाम्रो शरीरलाई नभई नहुने तत्व हो, फ्याटी एसिड भएका खानाहरु जस्तै माछा, आलस र ब्रोकोलीहरु सेवन स्वस्थ्यवर्धक रहन्छ ।

६, खानपिनको धार परिवर्तन गर्ने
धेरै प्याकेटका खानेकुरा भन्दा पनि फाईबर र रेसाधेरै भएका खानेकुराहरुको सेवन र प्रसस्त पानी सेवन जरुरी छ । प्रशोधित कुराहरु भन्दा पनि पूर्ण अन्नहरुको अत्याधिक सेवन गर्नुहोला, फलफुल, तरकारि र प्रोटीन धेरैभएका खानाहरु खानुहोला ।

७, घुमफिर
सामान्यतया नेपाली समाजमा चिसोका बेला बाहिर निस्कियोभने चिसोले समात्ने, ज्वरो आउने धारणा छ तर त्यो सही हैन् । चिसो वातावरणले चिसो लाग्ने हैन तर चिसोमा ब्यबस्थितरुपमा शरीरको ख्याल गर्न नसकेमा चिसोले समात्दछ् । बाहिर निस्कन र घुमघाम गर्न डराउन पर्दैन तर सोही अनुसार पहिरन र खानपिन हुनपर्दछ ।

७, दैनिक ब्यायाम
दैनिक रुपमा हल्का ब्यायाम र कसरत गरेमा शरीरमा स्फूर्ति र प्रतिरोधात्मक क्षमतामा बृद्धि हुन्छ ।

८, पर्याप्त निन्द्रा
दैनिक रुपमा ८ घन्टा सुत्न जरुरी छ, बेलामा सुत्ने र उठ्ने गर्न जरुरी छ ।

यि कुराहरु अपनाएर आफूलाई चिसोबाट जोगाउनुहोला, धुम्रपान अनि मधपानले हानी पु¥याउँछ भन्ने हामीसबैलाई थाहै छ, हैन र ?
आफ्ना खाना अनि भान्साहरुमा माथी उल्लेखित कुराहरु लगेर जाडो मैत्री खाना खानुहोला, सुस्वास्थ्यको कामना

लाईभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

सुयोग ढकाल । सिरम इन्स्टिट्यूट भारतले बनाएको कोभिशिल्ड, चीनको सिनोभ्याक्स, रुसको स्पुतनिक अनि अमेरिकन लगानीको कम्पनी पिफाइजर, मोडर्ना लगायतका थुप्रै

काठमाडाैं। संसद्को विशेष अधिवेशनअघि स्वाब संकलन गरिएका १२ सय ३५ मध्ये १६० जनामा कोरोना भाइरस (कोभिड-१९) संक्रमण पुष्टि भएको छ।

काठमाडौं । अक्सिजन ग्यासको अभाव भएको भन्दै काठमाडौँका चार अस्पतालले कोरोना संक्रमित बिरामीलाई भर्ना गर्न नसकिने जनाएको छ । मेडिकेयर

काठमाडौं । चीनबाट अत्यावश्यक स्वास्थ्य सामग्री लिन राष्ट्रिय ध्वजावाहक नेपाल वायुसेवा निगम (नेपाल एयरलाइन्स) को वाइड बडी ए३३० जहाज यही