Lifestyle Portal
  •   १९ श्रावण २०७९, बिहीबार

हिट्लर जन्मेको घर

२६ माघ २०७५, शनिबार ०८:१२

जर्मनका तानाशाह शाषक हिट्लरको नाम नसुन्ने त हामी कमै छौं होला । हिट्लर जर्मनमा जन्मिएका भनें हैन्, उनी अष्ट्रियामा जन्मिएका हुन् । हिट्लर जन्मिएको घर अझै पनि अष्ट्रियामा उस्तै छ र त्यस घरको विषयमा निकै लामो समयदेखि अष्ट्रियन सरकार र घरका मालिक घरानाबिच मुद्धा चलिरहेको छ ।

सन् १९८९ मा उक्त घर एउटा सामान्य गेष्ट हाउस थियो र हिट्लरका बुवा अष्ट्रियन जर्मन सिमाका भन्सार कर्मचारी हुँदा हिट्लर त्यही जन्मेका थिए । उनी ३ वर्षसम्म त्यहि घरमा हुर्केको बताइन्छ, त्यसपछि उनका बुवाको पीसाउ भन्ने ठाँउमा सरुवा भयो । अष्ट्रियन सरकार र विश्व समुदायको चासो भनें हिट्लरको जन्मस्थल कुनै संझनास्तम्भ नबनोस र उनलाई बिरता र देशप्रेमीको संज्ञा दिएर बिशेष स्थान नदियोस भन्नेमा रहेको देखिन्छ । उनीहरु हिट्लरलाई इतिहासमा क्रुर र बिर्सनलायक पात्रका रुपमा राख्न चाहन्छन् र चाँहदैनन कि हिट्लर जन्मेको घरमा उन्को संझना या इतिहास केहि रहोस् ।

नाजीहरुका समर्थक एउटा ठूलै राष्ट्रवादी समुह हिट्लरलाई भगवान मान्दै आफ्ना आन्दोलन जारी राखिरहेको बताइन्छ, यो आन्दोलन र बिचारको सानो झिल्कोले फेरि कुनै विश्वयुद्ध ननिम्त्याउला भन्न पनि सकिन्न । यहि बिहिवार फेब्रुअरी ७ का दिन अष्ट्रियाको अदालतले उक्त घर सरकारीकरण गरेवापत घरमालिक घरानालाई १७ लाख यूरो तिर्न सरकारलाई निर्देशन दिएको हो । यसका साथै अब हिट्लर जन्मेको घरको स्वामित्व बिवाद पनि अन्त्य भएको छ । यस घर कुनै नाजी समर्थक मान्छे या समुहको हातमा नपरोस भन्नेमा अष्ट्रियाको सरकार बिशेष चनाखो रहेको देखिन्छ । उन्को कालो इतिहासलाई कसैले बिरताको संज्ञा नदियोस् भन्ने अष्ट्रिया र जर्मनको चासो सदैब रहेको छ ।

अष्ट्रियाको भ्राउनाउमा रहेको उक्त घरको तेश्रो तल्लामा हिट्लर जन्मेका थिए । हिट्लर स्वयमले भनें त्यत्रो शक्ति र बोलवाला हुँदापनि आफू जन्मेको घर र स्थानको संरक्षणमा खासै चासो देखाएका थिएनन्, न्यूयोर्क टाइम्सले पनि यस तथ्यलाई लेखेको छ ।
अष्ट्रियाको सरकारले उक्त घर सन् १९७४ मा ३ दशकका लागि लिजमा लिएको मालिक मीस्टर पोमरसंगको दस्ताबेजमा पाइन्छ । घरमालिक घर बेच्न उत्सुक भने भएको पाइन्न तर अहिले आएर घरको बिक्रि नै गरेर घरमालिक झन्झटबाट पन्छिएका हुन् ।
तर कुरा जेसुकै भएपनि दोश्रो विश्वयुद्धमा हारपश्चातको कमजोर नाजी हलचलले अडा गरेको नीयो नाजी मुभमेन्टले समर्थन गरेको फ्रिडम पार्टी अहिले अष्ट्रियाको गठबन्धन सरकारमा छ । के हिट्लरको घरलाई अब सदाका लागि मेटाउन या प्रमाण हटाउन या अन्य कुनै सामान्य प्रयनेजनमा ल्याई इतिहासमा छल्न पाउला त अष्ट्रियाको सरकारले ?
हेर्दै जाँउ ।
लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा तनहुँ जिल्लाको घिरिङ गाँउपालिकामा अवस्थित श्री दिपक माध्यमिक विद्यालयको नवनिर्मित भवनको उद्घाटन भएको छ । भारतीय

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा सिन्धुली जिल्लाको कमलामाई नगरपालिका–६ मा अवस्थित सिन्धुली सामुदायिक टेक्निकल इन्स्टिच्यूटको नवनिर्मित शैक्षिक भवनको उद्घाटन सम्पन्न भएको

विपद् न्युनीकरण प्रयासमा नेपाललाई निरन्तर सहयोग गर्ने हाम्रो प्रतिबद्धता अनुरुप नेपालका लागि भारतीय राजदूत नवीन श्रीवास्तवले गृह मन्त्रालय, सिंहदरबारमा आयोजित

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा डोटी जिल्लाको जोरायल गाउँपालिका–४ कुण्डीकोटमा अवस्थित श्री घण्टेश्वर माध्यमिक विद्यालयका लागि निर्मित विद्यालय भवन तथा छात्रावास