Lifestyle Portal
  •   २५ श्रावण २०७९, बुधबार

के डोनाल्ड ट्रम्पले पाउँछन् त यस वर्षको नोवल शान्ती पुरस्कार ?

११ फाल्गुन २०७५, शनिबार १६:००

नोवल शान्ति पुरस्कार विश्वको सबैभन्दा प्रतिष्ठित पुरस्कार हो । विश्व शान्तिका लागि महत्वपूर्ण योगदान दिने ब्यक्तिहरुले पाउने यस पुरस्कारका लागि यसवर्ष भनें जापानका प्रधानमन्त्रीले अमेरिकी राष्ट्रपतीलाई समर्थन र सिफारिस गरेका छन् । डोनाल्ड ट्रम्प आफ्नो चुनाव अघिका समयदेखि नै अत्यन्त चर्चा र विवादमा रहेका ब्यक्ति थिए । चुनावका समयमा पनि उनी आफ्ना अत्यन्त कडा मुद्धाहरु जस्तै मेक्सिको को पर्खाल लगाउने, आप्रवासी र मुसलमान समुदायप्रतिको संकीर्ण निर्णयका कारण सदा विवादमा मुछिइरहेका थिए ।
अहिले संकटकालको घोषणै गरेर पनि मेक्सिकोको सिमामा पर्खाल निर्माणार्थ ट्रम्प तल्लीन छन्, अमेरिकी जनताहरु संग हतियार राख्न पाउने या नपाउने निर्णयमा पनि डोनाल्ड ट्रम्पको पृथक र कडा धारणा रहेको थियो । उनी ब्यापार, नाफा, घाटा र धेरै यहुदि केन्द्रित निर्णय लिन्छन भन्ने आक्षेप चलिरहेकै छ । गत वर्ष इज्रायलको राजधानी र त्यहाँ भएको अमेरिकी दुतावास पनि तेलअबिब बाट जेरुसलेममा सार्न उन्को पहल र पछि संयुक्त राष्ट्र संघ सदस्यहरुको असर्मथन पछि उन्को प्रतिक्रियाले उनलाई झनै विश्व समुदायमा अनुदारवादी नेता बनाएको हो ।

यता डोनाल्ड ट्रम्पका राम्रा पक्षहरुमा उत्तर कोरियासंगको सुमधुर समबन्ध स्थापना पनि रहेको छ । गतवर्ष जनवरी महिनामा आआफ्नो देशको हतियारको दम्भमा टेबलको स्वीच भन्दै भनाभन गरेका उत्तर कोरिया र अमेरिकाका राष्ट्राध्यक्षले गत वर्ष नै मैत्रीपूर्ण भेट वार्ता गरे । विश्वका दुई विशाल आणविक हतियारराष्ट्रहरुको यो मिलनमा डोनाल्ड ट्रम्पको अग्रसरतालाई धेरैले प्रशंसा पनि नगरेका होइनन । उता अमेरिका र मध्यपूर्वको समबन्ध, अफगानीस्तानबाट अमेरिकी सेना हटाउने चेष्टा लगायत अन्य केहि अप्रत्यक्ष मुद्धाहरुमा ट्रम्पको शान्ति प्रयास देख्न सकिन्छ । तथापि सदन र बिष्लेषकहरुको माझ उन्ले आफ्ना अधिकांश निर्णयलाई ब्यापार घाटा र अमेरिकी अर्थतन्त्रसंग जोडेर ब्याख्या गरेका छन् ।

ट्रम्प ब्यापार बुझ्दछन् र उनी घाटाका लागि हात झिक्न सक्दछन् भनें नाफाका लागि हिरो फोर्न पनि पछि पर्दैनन भनेंर धेरैको टिका टिप्पणी पनि छ । जापानका प्रधानमन्त्री सिन्जो एबीले ट्रम्पलाई नोवेल शान्ति पुरस्कारका लागि सिफारिस गरेका हुन् । तथापि अमेरिकाले अनौपचारीक रुपमा जापानलाई नोवेल शान्ति पुरस्कार मनोनयनमा ट्रम्पको सिफारिसका लागि अनुरोध गरेको पनि बताइन्छ । जेसुकै होस् यसपालाको नोवेल शान्ति पुरस्कार अब ट्रम्पले पाउने संभावना कतिको छ भनेंर यसै आँकलन गरिहाल्ने अवस्था भनें छैन । ट्रम्पले भनें ह्वाइटहाउसको सम्वोधनमा जापानका प्रधानमन्त्रीले आफुलाई जीवनकै सबैभन्दा सुन्दर उपहारका रुपमा उक्त सिफारिस पत्र दिएको बताएका छन् ।

ट्रम्प आफुले उक्त पुरस्कार पाउने या नपाउने कुरामा चाँही यस अघिका राष्ट्रपती ओवामालाई यस पुरस्कार दिइएको प्रसंग जोड्दै आफुले नपाउन पनि सक्ने बताँउदछन् । नर्वेमा रहेको नोवल पुरस्कार कमिटीले यसपाला कसलाई भयन गर्नेछ, हैर्दै जाँउ ? गत वर्ष पनि यस पुरस्कारकालागि ट्रम्पको नाम मनोनयन गरिएको थियो भनि वासिंगटन पोष्टले लेखेको छ । ट्रम्पको नोवेल पुरस्कारप्रतिको यो लालसाले के यस वर्ष उनलाई पुरस्कार हात पर्ने अवस्था श्रृजना गर्दछ त?
लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा तनहुँ जिल्लाको घिरिङ गाँउपालिकामा अवस्थित श्री दिपक माध्यमिक विद्यालयको नवनिर्मित भवनको उद्घाटन भएको छ । भारतीय

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा सिन्धुली जिल्लाको कमलामाई नगरपालिका–६ मा अवस्थित सिन्धुली सामुदायिक टेक्निकल इन्स्टिच्यूटको नवनिर्मित शैक्षिक भवनको उद्घाटन सम्पन्न भएको

विपद् न्युनीकरण प्रयासमा नेपाललाई निरन्तर सहयोग गर्ने हाम्रो प्रतिबद्धता अनुरुप नेपालका लागि भारतीय राजदूत नवीन श्रीवास्तवले गृह मन्त्रालय, सिंहदरबारमा आयोजित

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा डोटी जिल्लाको जोरायल गाउँपालिका–४ कुण्डीकोटमा अवस्थित श्री घण्टेश्वर माध्यमिक विद्यालयका लागि निर्मित विद्यालय भवन तथा छात्रावास