india pakistan flag

भारत पाक पछिल्ला घटनाक्रमहरु


१४ देखि १५ फेब्रुअरीः
आत्मघाती बम आक्रमणमा ४० जना भारतीय पारामिलीटरीको मृत्यु । यसको जिम्मेवारी पाकिस्तानमा आधारित आतंकवादी समुह जश्ने मुहम्मदले लिएको र भारतले पाकिस्तानलाई विश्वसंग अलग बनाउन र एक्लो पार्ने प्रयास शुरु गरेको ।

१८ फेब्रुअरी
भारतीय सेनाहरुले कश्मिरमा जश्ने मोहम्मदको सदस्यहरुको खोजि क्रममा बन्दुक हमला । भारतमा बसोवास गरिरहेका कश्मिरिहरुलाई क्रमवद्ध आक्रमण, लुटपाट र त्रासको भारतभित्रै शुरुवात ।

१९ फेब्रुअरी
पाकिस्तानले भारतलाई समस्या समाधान र छानविनको आव्हान तर भारतले आफूमाथि कुनै अन्याय या आक्रमण गरेमा आफू चुप नबस्ने घोषणा ।

२६ फेब्रुअरी
भारतले बाल्कोटमा हवाईआक्रमण । एलओसीमा सन् १९७१ पछिको यो पहिलो एयरस्ट्राइक भएको घटना र भारतले सिमापार पाकिस्तानी क्षेत्रको आतंकवादी केन्द्रलाई निशाना बनाएर यो हमला गरेको बताएपनि पाकिस्तान पक्षले यसको विरोध र भत्र्सना गरेको ।

२७ फेब्रुअरी
पाकिस्तानले २ वटा भारतीय सैन्य हवाइजहाजलाई आफ्नो हवाइक्षेत्रमा घुसपैठ गरेको अवस्थामा झारेको । भारतीय पाइलट अरबिन्द बर्तमानलाई पाकिस्तानले आफ्नो नियन्त्रणमा लिएको, पाकिस्तानी सुचना मन्त्रालयले अनुहारमा रगत लागेका पाइलटको भिडियो पोष्ट गरेर फेरि केहि बेरमा डिलेट गरेको ।

मार्च १
पाकिस्तानले समातिएको भारतीय पाइलटलाई भारतलाई हस्तान्तरण ।
त्यपछि क्रमश पाकिस्तानका भारतमा समातिएका पाइलटलाई निर्मम मारिएको अपुष्ट जानकारी अनि भारतीय पाइलटलाई पनि पाकिस्तान पक्षले कष्टडीमा राख्दा बिभिन्न यातना दिइएका आरोप र जाँचबुझका क्रियाकलापहरु जारी गरिएको घटनाक्रमहरु भएका छन् । भारतपाक युद्धअवस्था अझै पनि तवानग्रस्त नै छ, हरेक विहानको सूर्योदय र साँझको सूर्यास्त ठूला ठूला प्रश्न लिएर आउने जाने गरेको छ । भारत शाषित र पाकिस्तान शाषित दुबै क्षेत्रका कश्मिरका वासिन्दाहरु शान्ति सुरक्षा र भविष्यको ओजिमा बाहिरिने क्रम जारी छ ।
भविष्यका दिन हेर्दै जाँउ, शान्ति आजको आवश्यक्ता हो ।

लाइभमाण्डु

यो पनि पढ्नुहोस्:

भारत शक्तिशाली कि पाकिस्तान ?

किन भारतीय प्रतिनिधीले पाकिस्तानी प्रतिनिधिसंग हात मिलाएनन ?

पाकिस्तानी प्रधानमन्त्रीको भारतलाई जवाफ

भारतपाक तनाबमा पाकिस्तानको जवाफ

के थियो त पाकिस्तानको पत्रमा ?

पाकिस्तानको शान्तिपूर्ण कदम

भारत पाकिस्तानलाई अमेरिकाको आग्रह


Loading comments...