Lifestyle Portal
  •   २८ पुष २०७८, बुधबार

मोदीले अर्को कार्यकाल जित्लान त ? सर्वेक्षणले के भन्छ ?

२७ चैत्र २०७५, बुधबार १४:०४

भारतको आसन्न निर्वाचन अहिले ब्यापक चर्चामा छ, भाजपाका नेता नरेन्द्र मोदीले ५ वर्षपछि फेरि बाजी मार्छन त ? सबैलाई जान्न मन छ, मोदीको समर्थन अनि विरोध दुबै उतिकै तिब्र रुपमा भइरहेको अवस्थामा आउनुहोस केहि सिमुलेशन अनि सर्वेक्षणका नतिजाहरुमा ध्यान दिऔं ।

ईण्डिया टुडेकोको पोलिटकल स्टक एक्चेन्जका सर्वेक्षणहरुको नतिजाको सारसंक्षेप यहाँ छ । यसका अनुसार एनडिए अर्थात नेशनल डेमोक्रेटिक गभरमेन्सको चुनाव जित्ने संभावना ५० प्रतिशत छ । यस सर्वेक्षणलाई चेन्नई गणित इन्सटिच्यूटका तथ्याकंबिज्ञ राजिव कर्णधिकारले नेतृत्व गरेका हुन् । यसका अनुसार ७२ प्रतिशत संभावना एनडीएले २५० स्थान भन्दा बढि पाउने रहेको छ भनें ५० प्रतिशत संभावना पूर्णत जितेर बहुमतको सरकार ल्याउने रहेको छ । २२० सिट भन्दा कम हुन सक्ने संभावना भनें केवल ९ प्रतिशत मात्र रहेको यस सर्वेक्षण ल देखाँउछ । भाजपा र कग्रेस आईका भोटरले पार्टी भन्दा पनि प्रधानमन्त्रीको फेसका लागि भोट गर्ने तथ्य यस सर्वेक्षणले प्रगाढ रुपमा देखाएको छ ।

कंग्रेस आईले भनें २५० सिट भन्दा धेरै ल्याउने संभावना केवल ३४ प्रतिशत देखिन्छ । अमेरिकाको पछिल्लो राष्ट्रपतिय निर्वाचनमा भएका यस्ता सर्वेक्षणहरु बास्तविक धरातलमा निकै कमजोर अनि चुनावी दौरमा निकै फरक पाइएको थियो तसर्थ केहि प्रश्नचिह्नका जवाफ भनें आउँदो समयको चुनावले नै दिनेछ ।

यो पनि पढ्नुहोस् 

केहि महिनाअघि केहि स्टेटहरुमा भाजपाले कंग्रेस आई संग हारेको थियो तर यस सर्वेक्षणले ति स्थानहरुमा पनि अब भाजपा निकै दरो भइसकेको र मोदीको चर्चा र समर्थन निकै देखिएको पाएको भन्दछ ।

सबैभ्न्दा बढि हिमाञ्चल प्रदेशमा मोदीको ३६ प्रतिशत खुद सन्तुष्टि बिन्दु रहेका भोटरहरु रहेको पाइन्छ । त्यस्तै राजस्थानमा ३२ र मध्यप्रदेशमा २६ प्रतिशत मोदी प्रति सन्तुष्ट भोटरहरु छन् । पन्जाबमा भनें मोदीको समर्थन प्रतिशत नेगेटिभमा छ, माईनस १० प्रतिशत मोदीको समर्थन रहेको पन्जाब वासिन्दाहरुको खालिस्तान आन्दोलनका कारण रहेको बताइन्छ ।

केरलाका भनें ७२ प्रतिशत मान्छेहरु मोदीसंग असन्तुष्ट रहेको देखिन्छ । अब हेर्दै जाँउ नरेन्द्र मोदीको भाग्यले यस वर्ष उनलाई फेरि प्रधानमन्त्रीको कुर्सि दिनेछ या राजनैतिक छालमा मोदी पनि सुस्तरि किनारा लाग्दै जानेछन ?

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौं । श्रम, रोजगार तथा सामाजिक सुरक्षामन्त्री कृष्णकुमार श्रेष्ठले दक्ष जनशक्ति निर्माण गरी युवाका लागि नेपालमै उपयुक्त वातावरण बनाउने सरकारको

काठमाडौं । कांग्रेस महामन्त्री गगन थापाले ४० प्रतिशत मत ल्याउने पक्षलाई पाखा पारेर निर्वाचनमा कसरी पहिलो पार्टी बनाउनुहुन्छ भन्दै प्रश्न

काठमाडौं । नेकपा माओवादी केन्द्रको केन्द्रीय कार्यलयका कर्मचारीहरूलाई कोरोना भाइरस संक्रम पुष्टि भएपछि अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले सम्पूर्ण भेटघाट बन्न

काठमाडौं । रवीन्द्र मिश्र नेतृत्वको विवेकशील साझा पार्टीले पृथ्वी जयन्तीका अवसरमा महाकाली–मेची राष्ट्रिय एकता यात्रा गर्ने भएको छ । साझा