Lifestyle Portal
  •   २३ जेष्ठ २०८०, मंगलवार

टीकटक किन ब्यान हुँदैछ ?

४ बैशाख २०७६, बुधबार १५:००


पहिले म्यूजीकली एपका रुपमा बहुतै चर्चा पाएको यस एप पछि गएर टीकटक हुन पुग्यो । मान्छेहरुको अभिनय गर्ने चाह र राम्रो देखिने ईच्छालाई टीकटकले एकैफेर सम्वोधन गरिदियो । साना साना भिडियो बनाएर अरुहरुलाई मनोरञ्जन दिने यस एपलाई विश्वभरिका धेरैले मनपराए । भर्खरै भारतमा टीकटक ब्यान गरियो भनें नेपालमा पनि पबजी खेलको ब्यानका साथै अब टीकटक ब्यानका कुराहरु चलिरेहका छन् । हरेक मान्छेहरुलाई भिडियोमार्फत टीकटकले आफ्नो सपना बाँच्ने मौका दिएको थियो, बिभिन्न फिल्टरहरु प्रयोग गरेर सबैलाई राम्रो देखाउन सक्ने यस एपले धेरै सेलिब्रेटीहरु पनि जन्माएको छ । १५ सेकेण्ड सम्मको भिडियोमा आफ्नो झुठो सपना बाँच्न दिने भिडियोहरुमा टीकटक एउटा लत नै भएको छ । भारतमा यस एप ब्यान हुनुमा यस एप चाईनीज उत्पादन रहेको र भारतले आफ्नै उत्पादनलाई अघि सार्न यसो गरेको भन्ने तर्कहरु पनि निकै सुनिएको छ तथापि आउनुहोस आज कुरा गरौं टीकटक ब्यान हुनुका कारणहरु बारे ।

तथ्याकं हेर्दा भारतमा लगभग ५ करोड २० लाख भारतीयहरुले मासिक टीकटक चलाएको देखिन्छ, भारतको रोजगारी दर र बेरोजगारी प्रतिशतलाई यी युवाहरुको यो सलंग्नताले नराम्रो धक्का दिएको बताइन्छ । सबैजना टीकटक भिडियो बनाउने चक्करमा हरवखत सोचमग्न रहने अनि कार्यकुशलतामा धक्का परेको पनि बताइन्छ । केहि दिनअघि टीकटक बनाउने क्रममा एकजना भारतीयको मृत्यु भएको खबरले पनि टीकटक रोक्न एउटा अर्को कारण दिएको थियो । छिमेकी देश बगंलादेशले यसअघि नै टीकटक ब्यान गरिसकेको हो ।

उता यस चीनको उत्पादन भारतका बिभिन्न राज्यका भाषाहरुमा पनि उपलब्ध भएकाले यसको प्रचलन र प्रयोग झनै बढ्दै गएको र भारतीय डिजिटल सुरक्षा र प्रयोगकर्ताहरुको डाटा सुरक्षाका लागि पनि यस एप रोक्न जरुरी रहेको भन्ने तर्क पनि भारतीय प्रशासनको पाइन्छ । भारतमा यस ब्यानलाई आधारभूत सूचना र पहुँचको हकसंग जोड्दै बिरोध गर्ने र समर्थन गर्ने दुबै प्रकारका जमातहरु पाइन्छ तथापि प्रयोगकर्ताहरुले यस्तै प्रकारका अन्य भारतीय एप प्रयोग नगर्लान भन्न चाँही सकिन्न ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाण्डौ । काठमाण्डौमा गत आइतबार सम्पन्न भारतको प्रतिष्ठित ‘क्याप्टिभेटिङ क्रिएसन अवार्ड २०२३’को छैठौं संस्करणमा वरिष्ठ कलाकार हरिवंश आचार्य, विशिष्ट संगीतकार

‘मेरो गाउँ, मेरो ठाउँ’ भिडियो च्यालेन्ज २०२३ का लागि विभिन्न दस विधामा ७० वटा वृत्तचित्र मनोनयन भएका छन् । देशैभरबाट

सोलुखुम्बु — नेपालका लागि भारतीय राजदूत नवीन श्रीवास्तवले सोलुखुम्बुमा ध्यान केन्द्र र गुम्बाको शिलान्यास गर्नुभएको छ। बुद्ध जयन्तीका अवसरमा राजदूत

जारी फिल्म सुखद रुपमा चलिरहेको छ । हिजो छोरीको स्कुल जानु पर्ने थियो ब्यस्तताले जान पाईन । नानीको आमालाई छोरीसँग