Lifestyle Portal
  •   १६ श्रावण २०७८, शनिबार

मोटोको भाँडोको मोक्ष

३१ जेष्ठ २०७६, शुक्रबार ०७:०३

बैष्णव रितमा सरागंनटी भन्ने शब्द छ, यसको अर्थ हुन्छ जन्म, मृत्यु लगायतबाट मुक्त भई सोझै बैकुण्ठ प्राप्त गर्नु । आज हामी कृष्णको बालकाण्डबाट बैकुण्ठ प्राप्त गरेको एउटा माटोको भाँडोको कथा लिएर आएका छौं ।

इतिहास र पुराणसम्म पनि बिभिन्न जनावर, चरा लगायत नश्वर सामानहरुले पनि बैकुण्ठ पाएको कथनहरु छ, आज माटोको भाँडो र कृष्णका बालसखा दादीपाण्डको कथा प्रस्तुत छ । कृष्णलिला कथा मात्र पनि हैन, हजारौं वर्षपछि समुन्द्रमुनी भेटिएको द्धारीका देखि बृन्दावन अनि यमुनाका तटहरुमा कृष्णको उपस्थिती आजसम्म पनि छ ।

दादीपाण्डको बोलाउने नाम मधुमगंला हो, उनी कृष्णका साथी हुन् र कृष्णको बालकाण्डमा यिनको नाम घरिघरि आउने गर्दछ । दादीपाण्ड पनि एउटा घनघोर साधक हुन्, यिनलाई कृष्णको शक्ति र अवतारको बारेमा भलिभाँती थाहा हुन्छ । कृष्णसंग खेल्न पाउने अवसरहरु दादीपाण्डले छुटाँउदैनन ।

एकदिन गोकुलमा केटाकेटीहरु लुकामारी खेलिरहेको समयमा कृष्णले दादीपाण्डलाई उन्को पछाडी रहेको माटोको भाँडोमा लुक्ने र त्यस भाँडोलाई दादीपाण्डले लुकाएर राख्न भन्दछन् । दादीपाण्ड कृष्णले भनें अनुसार कृष्ण उक्त भाँडोमा पसेपछि त्यस भाँडोमाथि आफु बस्दछन्, सानो भाँडामा साना कृष्ण बडो सकसका साथ पसेका हुन्छन् ।

अरु साथीहरु लुकामारीका क्रममा कृष्णलाई खोज्दै आँउदछन र दादीपाण्ड उक्त माटोको भाँडा माथि चुपचाप बसिरहेका हुन्छन् । त्यति सानो भाँडोका कृष्ण छिरेका होलान भनी कल्पनासम्म पनि नगरि अरु साथीहरु कृष्णको खोजिमा अन्यत्र लाग्दछन् ।

यता दादीपाण्ड बसेपछि माटोको भाँडो त झनै अँध्यारो र श्वासप्रश्वाँस गर्न समेत गाह्रो भएर कृष्णले आफु बाहिर निस्कन चाहेको भन्दछन् तर दादीपाण्डले मानेनन् । दादीपाण्ड कृष्णसंग यसै अवसरमा केहि वरदान चाहन्छन् । दादीपाण्डको २ वटा वरदान पाउने ईच्छा छ, एउटा उनी कृष्णबाट आफ्नो बोलाउने नाम मधुमगंलाबाट सम्वोधित हुन चाँहदैनन र अर्को वरदान उनी त्यस माटोको भाँडोलाई बैकुण्ठ प्राप्त होस् भन्ने चाहन्छन् ।

कृष्णले वरदान दिन्छन्, त्यसै समयमा उक्त माटाको भाँडोलाई बैकुण्ठ प्राप्त हुन्छ भनें अबउप्रान्त मधुमंगलाको नामले दादीपाण्डलाई नबोलाउने कृष्णले वाचा गर्दछन् ।

यतिकैमा अरु साथीहरु आएर कृष्णलाई लुकामारीका क्रममा देख्दछन् र लुकामारी खेलमा कृष्णको अरुलाई खोज्ने पालो आँउदछ ।


सुयोग ढकाल

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौँ– पछिल्लो २४ घण्टामा सबैभन्दा धेरै २१ देखि ३० वर्ष उमेर समूहका व्यक्तिहरुमा कोरोना भाइरसको संक्रमण पुष्टि भएको छ ।

विवेकशील साझा युवा संगठनका सचिव तथा पार्टीका केन्द्रीय समिति सदस्य अमित पाठकले सर्वोच्च अदालतको फैसलाले प्रतिगमनलाई परास्त गरेको बताएका छन्।

काठमाडौं। नेकपा एमालेको आन्तरिक विवाद समाधान गर्न गठन गरिएको सँयुक्त कार्यदलले आइतबार राति सहमति जुटाएको छ। कार्यदलले १० बुँदे सहमति

काठमाडौं । वर्षासँगै बाढी–पहिरोले देशका विभिन्न ठाउँमा सडकखण्ड अवरुद्ध भएको छ । सडक विभागका अनुसार शुक्रबार बिहान सवा ७ बजेसम्म