Lifestyle Portal
  •   १३ चैत्र २०७९, सोमबार

कोरोनापछि खेलकुद क्षेत्र चलायमान बन्दै, कुन कुन खेल कहिले ?

३१ भाद्र २०७८, बिहीबार ०६:२८


रमेश सुवेदी, काठमाण्डौ । गत वैशाखमा पहिलो पटक आयोजना भएको फ्रेन्चाइज नेपाल सुपर लिग (एनएसएल) का कारण फुटबलप्रेमीमा एक प्रकारको रौनक थियो । केही युरोपेली खेलाडीका साथ नेपाली खेलाडीहरू फरक खेल प्रदर्शन गरिरहेका थिए । तत्कालै सरकारले लकडाउन घोषणा गर्यो । एनएसएलको पहिलो चरण नसकिँदै प्रतियोगिता रोकिने खतरा बढ्यो । चौधरी ग्रुुपको नेतृत्वमा खेलकुदमा धेरै लगानी भित्रिएको थियो ।

सरकारले अत्यावश्यकबाहेकका सम्पूर्ण गतिविधि बन्द गर्दा पहिलो संस्करणको एनएसएल रोकिने अवस्थामा पुग्यो । खेलकुदमा ठूला कर्पोरेट हाउसहरू जुन तरिकाले भित्रिएका थिए, त्यसरी आउने अवस्था रहँदैन थियो ।

तर, राष्ट्रिय खेलकुद परिषद् (राखेप) का सदस्य सचिव रमेशकुमार सिलवालले एनएसएल नरोक्न दबाब दिए । देशभर अत्यावश्यकबाहेकका गतिविधि नहुँदा बिनाअवरोध दशरथ रंगशालामा भने सदाझै खेल सञ्चालन भए । खेल सञ्चालन गर्न दिए पनि सरकारले दर्शकलाई भने रंगशाला प्रवेशमा रोक लगायो ।

४ जेठसम्म दैनिक करिब दुई सय हाराहारीमा रंगशालामा खेलाडी, अफिसियल, टिम मालिक, टेक्निकल टिम, पत्रकार, ब्रोडकाष्टरको समूहसहित लिग सम्पन्न भयो ।

एनएसएल सकिएसँगै नेपालमा घरेलु प्रतियोगिता हुन सकेनन् । अखिल नेपाल फुटबल संघ (एन्फा) ले भने दोस्रो चरणको लकडाउनमा समेत आफ्नो गतिशीलता अघि बढायो । एनएसएलको केही समयमै उसले राष्ट्रिय पुरुष फुटबल टोलीको बन्द प्रशिक्षण सुरु गर्यो ।

केहीपछि नेपाल क्रिकेट संघ (क्यान) ले पनि पुरुष राष्ट्रिय क्रिकेट टोलीको बन्द प्रशिक्षण सुरु गर्यो । नेपाल भलिबल संघले समेत एभिसी सेन्टर जोन प्रतियोगिताका लागि खेलाडीलाई काठमाडौं ल्याएर बन्द प्रशिक्षण गर्यो । यद्यपि कोरोना रेड जोनमा रहेका कारण आयोजकले नेपाली टोलीको नाम नै फिर्ता लियो ।

कोरोनाकालमै टोकियो ओलम्पिकमा सहभागी हुने खेलाडीले अभ्यास गरे । अभ्याससँगै प्रतियोगितामा केही रेकर्ड कायम गरी घर फर्किसकेका छन् ।

नेपाल सरकारले समेत भदौ पहिलो साताबाट लकडाउनलाई विस्तारै खुल्ला गर्दै आयो । देशभर सम्पूर्ण गतिविधि जारी छन् । तर सरकारले धेरै मान्छे जम्मा हुने भन्दै खेलकुद क्षेत्रलाई भने नियममै बाँधिरह्यो । अझै खुल्ला गरिसकेको छैन ।

सरकारले अन्तर्राष्ट्रिय खेलकुदमा सहभागी हुने संघहरूलाई कोरोना मापदण्ड पूरा गरी प्रशिक्षण गर्न स्विकृत दिएको छ । कुनै प्रतियोगिता आयोजना गर्न भने सरकारले सहजै स्वीकृत दिएको छैन ।

एन्फाले पछिल्लो दुई सातामा पुरुषतर्फ नेपाल–भारत तथा महिलातर्फ नेपाल–बंगलादेशबीच दुई मैत्रीपूर्ण फुटबल खेल आयोजना गर्यो । प्रतियोगिता आयोजनाका लागि सहजै स्वीकृत दिएको सरकारले दर्शकसहितको खेलमा भने कडाई गर्दै आइरहेको छ ।

भारत र बंगलादेशविरुद्धको खेलमा सरकारले कुल क्षमताको ३३ प्रतिशत मात्रै दर्शकलाई मैदान पस्न स्वीकृत दिएको थियो । त्यो पनि रंगशाला प्रवेश गर्ने दर्शकले पीसीआर नेगेटिभको रिपोर्ट वा कोरोना खोप लगाएको प्रमाणपत्र देखाउनुपर्ने नियम थियो । सरकारले बन्द रंगशालामा घरेलु प्रतियोगिता गर्नसमेत स्वीकृत प्रदान गरेको छ ।

नेपालमा सबैभन्दा चलायमान तथा लोकप्रिय खेल भनेकै फुटबल, क्रिकेट, भलिबललगायत हुन् । एन्फाले कोरोनाबीचमै बन्द रंगशालामा सी डिभिजन लिग छनोट प्रतियोगिता आयोजना गरिरहेको छ । बन्द रंगशालामा जारी प्रतियोगितामा देशभरबाट ६८ टोली सहभागी छन् ।

यसपछि एन्फाले २९ कात्तिकबाट देशकै प्रतिष्ठित तथा शीर्ष डिभिजनको ए डिभिजन लिग आयोजना गर्दैछ । त्यसअघि एन्फाले २ असोजबाट मोफसलमा १० टोली सहभागी हुने फुटसल लिग आयोजना गर्दैछ ।

क्यानले स्वीकृत दिएको एभरेष्ट प्रिमियर लिग (ईपीएल) असोजमै आयोजना हुँदैछ । नेपाल भलिबल संघले एनभिए लिगको आयोजना असोज चौथो साता गर्ने तयारी गरेको छ । जसका लागि संघले आज (बुधबार) पत्रकार सम्मेलन गर्दैछ । यी सबै खेल बन्द रंगशालामा हुँदैछन् । यस्तै भलिबल संघले आगामी महिना पहिलो फ्रेन्चाइज लिगको लागि चौधरी ग्रुपको नेपाल स्पोर्टस् एन्ड म्यानेजमेन्ट कम्पनीसँग १० वर्षे सम्झौता गरिसकेको छ ।

यता, कोरोना कहरकै बीच क्रिकेट टोली आईसिसी लिग–२ खेल्न ओमानमा छ भने पुरुष फुटबल टोली साफ च्याम्पियनसिपका लागि कतारमा १६ दिनको बन्द प्रशिक्षणमा छ । एएफसी महिला एसिया कप २०२२ छनोट खेल्न महिला फुटबल टोली उज्वेकिस्तान पुगेको छ । न्युजकारखाना

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

न्युज कारखाना काठमाडौं, १८ पुस लिभरपुलले इङ्लिस प्रिमियर लिगमा ब्रेन्टफोर्डलाई ३१ को नतिजा सुम्पिएको छ । लिभरपुल १७ खेलमा २८ अंकसहित

काठमाडौं । नाबालिकालाई बलात्कार गरेको आरोप लागेका नेपाली राष्ट्रिय क्रिकेट टोलीका पूर्व कफ्तान क्रिकेटर सन्दीप लामिछाने कतार एयरवेजको क्यूआर-६४८ नम्बरको

नेपाली मोटरसाइकल राइडर दीपक साह भारतको हिमाचल प्रदेशको चाम्बामा आयोजित ‘र्‍याली अफ चाम्बा’ को ‘एक्स्ट्रिम (मोटो) २०२२’ को विजेता बनेका

जोर्डन (Jordan)ले ईरानको राष्ट्रीय महिला फुटबल (Iran women football) टोलीमाथी महिलाको भेषमा पुरुष खेलाडी राखेर खेलाएको आरोप लगाएको छ ।