अमेरिकाले यी नेताको जानकारीका लागि दिँदैछ १० मिलियन डलर ईनाम


यस हप्ता सोमबार अमेरिकी सरकारले लेवनानी सिया सैनिक हिजबुल्लाहको बारेमा कुनै पनि जानकारी दिने मान्छेलाई १० मिलियन अमेरिकी डलर ईनाम तोकिदिएको छ । हिजबुल्लाहको आर्थिक कारोबार र अर्थभण्डारणको कुरा चाल पाउने जोकोहीलाई पनि अमेरिकी सरकारले यो ईनाम दिने घोषणा गरेको हो ।

अमेरिकी जानकारीका अनुसार हिलबुल्लाहले आफ्ना सहयोगी अली यूसुफ छहारीका माध्यबाट दक्षिण अफ्रिकामा अरबौं डलर टेलिकम्यूनिकेशनमा लगानी गरेको पाइएको छ ।

अमेरिकाले दशकौंदेखि लेवनानमा रहेका सिया सैनिकहरुसंग प्रतिकार गर्दै आएको छ र यसै संघर्षका क्रममा सन् १९८३ मा ४२१ जना अमेरिकी सैनिकहरुको हत्या भएको थियो । अमेरिकाले लेवनानको यि सिया सैनिकसंग संघर्षका क्रममा निकै तितो अनुभव संगालेको छ र अहिले हिजाबुल्लाहको लगानी र प्रभाव अहिले अमेरिकाकालागि ठूलो चुनौती भएको छ । हिजाबुल्लाहको संगठन अहिले लेवनानको मन्त्रीमण्डलमा पनि प्रतिनिधित्व गर्दछ र एउटा प्रभावशाली राजनैतिक दलका रुपमा लेवनानमा लोकप्रीय पनि छ । यस संगठनले अमेरिका र इज्रेलको आपसी सम्बन्धका विरोधमा निकै पैरवी गर्दछ । सन् २००० मा इज्रेलले हिजाबुल्लाहको संगठनको गुरिल्ला गतिविधीका कारण लेवनानबाट हात झिकेको हो भनी रिपोर्टमा उल्लेख छ ।

लाइभमाण्डु


Loading comments...