Lifestyle Portal
  •   २० जेष्ठ २०८०, शनिबार

बाल्मीकि रामायणको पहिलो श्लोकको परिवेश

२३ बैशाख २०७६, सोमबार ०६:१०


बाल्मीकिले रामको कथा नारदमुनीबाट सुने, त्यस इतिहासमा बाल्मीकिको मन यसरी बस्यो कि उन्ले त्यसैबखत अठोट गरे कि अब यस बिषय र परिवेशमा म केहि लेख्नेछु र आउने पुस्ताहरुमा न्याय र मानवताको सञ्चार गर्नेछु भनेंर । अनि केहि वर्ष सम्म बाल्मीकी यस रामायण कथाको कुन छेउ समातेर अनि कहाँबाट शुरुवात गर्ने भन्ने कुरामा घोत्लिरहे ।

बाल्मीकि रामको कथामा यति भिज्दै गए कि उनी स्वयम मिथिलामा आए, उनी जगंल अनि कुँवा पोखरीहरुमा विचरण गर्दै राम र सीताको कथा र घटनाक्रमसंग झनै नजिक हुन थाले । अहिलेको धनुषाधाम भन्दा केहि पश्चिममा अहिले बाल्मीकि कुँवा छ, त्यहाँ एक जमानामा तमाशा खोला हुने गर्दथ्यो, त्यस कुँवामा बाल्मीकिले गर्मीको समयमा एक डुबुल्की मारे । चराहरुको आवाज र हरियालीसंग उनी रमाइलो मानिरहेका थिए त्यसैबेला एकजोडी चराहरुको रमाइलो चिरबिर चिरबिरमा बाल्मीकिको मन बस्यो । राम र सीताको तुलना उनी त्यस चरासंग गर्न थाले अनि ठिक त्यसै बेला एउटा ब्याधाले जोडी चरा मध्य पुरुष चरालाई वाण हानेर झारिदियो अनि मारिदियो । महिला चराको वेदना उनकै चिरबिर आवाजमा बाल्मीकिले सुने, समभाव प्रकट गरे अनि त्यसै वेदनालाई बाल्मीकिले मसीमा चोबेर रामायणको प्रथम श्लोक बनाए ।

” मा निषाद १ प्रतिष्ठां त्वम् गमः शाश्वतिः समाः
यत् क्रौञ्चनां मिथुनादेकंकवधि काममोहितं || ”

रामायणका कतिपय महत्वपूर्ण किस्साहरु अझै पनि हाम्रो मिथिला नगरीका ठाँउ अनि चलनमा ज्यूँदा छन्, त्यसैले हामीले एउटा भिडियो सिरिजको नाम नै कथिदिऔं ज्यूँदो रामायण । नेपाल पर्यटन बोर्डको सहयोगमा बनाइएको ४ वटा रामायण उन्मुख भिडियो श्रृखलाहरु जिवीत रामायणका रुपमा छिटै राम र सीता प्रेमी यहाँहरु सबैको पहुँचमा आउनेछ ।
जय सियाराम ।

सुयोग ढकाल

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

विक्रम संवत् २०७९ को पहिलो सूर्य ग्रहण (Surya Grahan – Solar eclipse of April 30, 2022) बैशाख १७ गते मा

काठमाण्डौ । २०७९ सालमा विवाह र व्रतबन्धका लागि प्रशस्तै लगनहरु जुरेका छन् । ‘नेपाल पञ्चांग निर्णायक विकास समिति’का अनुसार नयाँ

आज छठको तेस्रो र मुख्य दिन आज साँझ अस्ताउँदो सूर्यको पूजाआरधना गरी अर्घ दिइँदैछ । भोलि उदाउँदो सूर्यलाई अर्घ दिएपछि

सूर्यको उपसनाको चाड छठ पूजाको रौनक देशका अधिकांश भागमा छाएको छ । तराईका सबै ठाउँहरुमा छठ पर्वलाई ब्यापक तयारीका साथ