Lifestyle Portal
  •   २१ श्रावण २०७८, बिहीबार

बाल्मीकि रामायणको पहिलो श्लोकको परिवेश

२३ बैशाख २०७६, सोमबार ०६:१०

बाल्मीकिले रामको कथा नारदमुनीबाट सुने, त्यस इतिहासमा बाल्मीकिको मन यसरी बस्यो कि उन्ले त्यसैबखत अठोट गरे कि अब यस बिषय र परिवेशमा म केहि लेख्नेछु र आउने पुस्ताहरुमा न्याय र मानवताको सञ्चार गर्नेछु भनेंर । अनि केहि वर्ष सम्म बाल्मीकी यस रामायण कथाको कुन छेउ समातेर अनि कहाँबाट शुरुवात गर्ने भन्ने कुरामा घोत्लिरहे ।

बाल्मीकि रामको कथामा यति भिज्दै गए कि उनी स्वयम मिथिलामा आए, उनी जगंल अनि कुँवा पोखरीहरुमा विचरण गर्दै राम र सीताको कथा र घटनाक्रमसंग झनै नजिक हुन थाले । अहिलेको धनुषाधाम भन्दा केहि पश्चिममा अहिले बाल्मीकि कुँवा छ, त्यहाँ एक जमानामा तमाशा खोला हुने गर्दथ्यो, त्यस कुँवामा बाल्मीकिले गर्मीको समयमा एक डुबुल्की मारे । चराहरुको आवाज र हरियालीसंग उनी रमाइलो मानिरहेका थिए त्यसैबेला एकजोडी चराहरुको रमाइलो चिरबिर चिरबिरमा बाल्मीकिको मन बस्यो । राम र सीताको तुलना उनी त्यस चरासंग गर्न थाले अनि ठिक त्यसै बेला एउटा ब्याधाले जोडी चरा मध्य पुरुष चरालाई वाण हानेर झारिदियो अनि मारिदियो । महिला चराको वेदना उनकै चिरबिर आवाजमा बाल्मीकिले सुने, समभाव प्रकट गरे अनि त्यसै वेदनालाई बाल्मीकिले मसीमा चोबेर रामायणको प्रथम श्लोक बनाए ।

” मा निषाद १ प्रतिष्ठां त्वम् गमः शाश्वतिः समाः
यत् क्रौञ्चनां मिथुनादेकंकवधि काममोहितं || ”

रामायणका कतिपय महत्वपूर्ण किस्साहरु अझै पनि हाम्रो मिथिला नगरीका ठाँउ अनि चलनमा ज्यूँदा छन्, त्यसैले हामीले एउटा भिडियो सिरिजको नाम नै कथिदिऔं ज्यूँदो रामायण । नेपाल पर्यटन बोर्डको सहयोगमा बनाइएको ४ वटा रामायण उन्मुख भिडियो श्रृखलाहरु जिवीत रामायणका रुपमा छिटै राम र सीता प्रेमी यहाँहरु सबैको पहुँचमा आउनेछ ।
जय सियाराम ।

सुयोग ढकाल

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

सोमबारको दिन देवताको पनि देवता आरध्यदेव महादेवको पूजा गरिन्छ । अविवाहित नारीले सुयोग्य बर पाउन तथा पतिको दीर्घायूको कामनासहित विवाहिता

बुद्धले एकजना व्यक्तिलाई सोधे— तिम्रो उमेर कति पुग्यो ? साठी वर्ष । होइन । ती व्यक्तिले फेरि भने— भगवान् !

हिन्दू धर्मशास्त्र अनुसार सोमबार भगवान शिवको विशेष दिन हो । यो दिन देवको पनि देव, महादेव शिवको व्रत बसी पूजाआजा

काठमाडौँ– हिन्दु धर्मशास्त्र अनुसार ‘बुध’ ग्रहको लागि समर्पित बार नै बुधबार हो। यस दिन विशेष गरी विथाल–देव (कृष्णको अवतार)को पुजा